Venessä ei saa käyttää mitään verotonta nestemäistä polttoainetta. Se koskee niin moottoreita kuin lämmittimiä ja ruoan laittoakin.
Mistä saisi verollista spriitä spriikeittimeen?
Verottoman spriin käyttö on kielletty veneessä
44
470
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kaikki Suomessa myytävä sprii on verollista. Eli jos löydät jostain myynnissä spriitä, voit käyttää sitä veneessä.
- Anonyymi00002
Aloitus on täyttä tuubaa eli vastasit trollille.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Aloitus on täyttä tuubaa eli vastasit trollille.
Niin sinäkin 🤡
Mutta aloitus on tosi.
Verotonta spriitä ei saa käyttää veneen spriikeittimessä. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Niin sinäkin 🤡
Mutta aloitus on tosi.
Verotonta spriitä ei saa käyttää veneen spriikeittimessä.Mutta mistä saat tai ostat sitä verotonta spriitä..?
- Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Mutta mistä saat tai ostat sitä verotonta spriitä..?
Virosta sitä saa.
- Anonyymi00005
Hai! Osta miulta verotonta spriitä. Ruotsin laatua!
- Anonyymi00007
Siulta ei saa kuin metanolipitoista spriitä.
Menee näkö!
- Anonyymi00008
Jos spriikeittimessä ei käytä bioetanolia, niin sillä ei ole valmisteveroa:
Nestemäisten polttoaineiden valmisteveroa maksetaan moottoribensiinistä, pienmoottoribensiinistä, bioetanolista, moottoribensiinin lisäaineina käytettävistä eettereistä; MTBE:stä, TAME:sta, ETBE:stä ja TAEE:stä, biobensiinistä, etanolidieselistä, dieselöljystä, parafiinisestä dieselöljystä, biodieselöljystä, kevyestä polttoöljystä, biopolttoöljystä, raskaasta polttoöljystä, lentobensiinistä, lentopetrolista, metanolista sekä nestekaasusta.
Toisaalta:
Jos yksityisessä huvialuksessa käytetään moottoribensiiniä tai dieselöljyä lievemmin verotettua tai verotonta polttoainetta, määrätään polttoainemaksua
Eli jos spriikeittimessä käytetään muuta kuin bioetanolia, niin seuraa polttoainemaksu.
Polttoainemaksun määrä ei riipu siitä, kuinka paljon polttoainetta aluksessa on tosiasiallisesti käytetty, vaan maksun määrä on porrastettu valmistajan ilmoittaman aluksen konetehon mukaan
Alin maksu on 750 euroa jokaista spriikeittimen käyttökertaa kohden. Kannattaa siis saada syttymään ensimmäisellä tikulla.
Mielenkiintoista on, että maksu koskee myös moottoritonta venettä eli edes moottorittomassa purjeveneessä ei saa käyttää webastossa löpöä.- Anonyymi00009
"eli edes moottorittomassa purjeveneessä ei saa käyttää webastossa löpöä."
Voisit jo lopettaa, sinut on huomattu. Ei hyvää päivää, mistä näitä mönkii? - Anonyymi00010
Spriikeittimen konetehon mukaan siis..??
- Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
Spriikeittimen konetehon mukaan siis..??
Niin laki sanoo, tosin moottorin puute vie maksun minimiin. Maksulla on siin minimi.
- Anonyymi00014
Anonyymi00009 kirjoitti:
"eli edes moottorittomassa purjeveneessä ei saa käyttää webastossa löpöä."
Voisit jo lopettaa, sinut on huomattu. Ei hyvää päivää, mistä näitä mönkii?Miksi sinä edes luet tätä ketjua?
- Anonyymi00018
Anonyymi00014 kirjoitti:
Miksi sinä edes luet tätä ketjua?
Pääasiassa tätä(kin) siksi, että kiinnostaa mm. psykologia ja aivojen toiminta ja se, mikä saa ihmisen tekemään tällaisia aloituksia. Voisin tietysti luetella mahdollisia syitä. Yhdeltäkään näistä en ole saanut kysyessäni vastausta. Haluatko - korjaan - pystytkö olemaan ensimmäinen?
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Pääasiassa tätä(kin) siksi, että kiinnostaa mm. psykologia ja aivojen toiminta ja se, mikä saa ihmisen tekemään tällaisia aloituksia. Voisin tietysti luetella mahdollisia syitä. Yhdeltäkään näistä en ole saanut kysyessäni vastausta. Haluatko - korjaan - pystytkö olemaan ensimmäinen?
Eli yhdeltätkään SYYLTÄ et ole saanut vastausta kysyessäsi...
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Eli yhdeltätkään SYYLTÄ et ole saanut vastausta kysyessäsi...
Saat vielä yhden tilaisuuden vastata.
- Anonyymi00011
Koko aloitus on höpöä. Verovaatimus koskee vain veneen liikuttamiseen käytettävää polttoainetta. Eli lämmittimissä ja keittimissä saa käyttää verovapaita polttoaineita. Samoin esim. auton webastoa saa käyttää omasta tankista, jossa on verovapaata tupaöljyä.
- Anonyymi00012
Ei koske pelkästään liikkumiseen käytettävää vaan kaikkea nestemäistä polttoainetta.
Älä levitä väärää tietoa. - Anonyymi00017
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ei koske pelkästään liikkumiseen käytettävää vaan kaikkea nestemäistä polttoainetta.
Älä levitä väärää tietoa.Linkki lakipykälään?
- Anonyymi00021
Anonyymi00017 kirjoitti:
Linkki lakipykälään?
Hiljaista tuli.
- Anonyymi00023
Anonyymi00021 kirjoitti:
Hiljaista tuli.
Odotatko jotain?
- Anonyymi00025
Miksei se googlaa sitä?
- Anonyymi00027
Tästä ei ole epäselvyyttä kenelläkään, ei aloittajallakaan. Hän on vain yksinäinen juttuseuraa kaipaava, huomiosta elävä trolli, jonka mielenterveyttä yllättävän moni näyttää olevan valmis tukemaan. Mikä tekee tästä saitista keskustelupalstaksi pelkän vitsin.
- Anonyymi00015
Saa sitä spriitä kai juoda kuitenkin. Denaturoitu sprii on hyvä aperatiivi. ALVi toki pitää maksaa aina!
- Anonyymi00026
Jos sen ostaa Suomesta, niin saa. Silloin siinä on oletettavasti valmistevero mukana.
Ulkomaista taas ei saa juoda koska maksa polttaa alkoholia eli alkoholi on polttoainetta sielläkin.
- Anonyymi00016
Joo pitää olla todella varovainen. Veneessä käytettävää hiiligrilliäkään ei saa sytyttää muuta kuin verotetulla polttoaineella. Tavan sytytysneste johtaa veropetos-syytteisiin.
- Anonyymi00022
Lain mukaan juuri näin, vaikka kyse taitaa olla seuraamusmaksusta.
- Anonyymi00028
Anonyymi00022 kirjoitti:
Lain mukaan juuri näin, vaikka kyse taitaa olla seuraamusmaksusta.
Minkä lain?
Linkki esiin! - Anonyymi00029
Anonyymi00028 kirjoitti:
Minkä lain?
Linkki esiin!Anna trollin höpistä itsensä kanssa. Vai höpiseekö nytkin, eli oletko aloittaja?
- Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
Anna trollin höpistä itsensä kanssa. Vai höpiseekö nytkin, eli oletko aloittaja?
Entä sinä?
- Anonyymi00031
Anonyymi00028 kirjoitti:
Minkä lain?
Linkki esiin!Se mainittiin täällä kertaalleen, kunnes moderaattori huomasi sen sisältävä seksuaalista tai laitonta sisältöä.
Polttoaineverolaki mainittiin.
Saa nähdä pyyhitkö sinä senkin pois, moderaattori - Anonyymi00033
Anonyymi00031 kirjoitti:
Se mainittiin täällä kertaalleen, kunnes moderaattori huomasi sen sisältävä seksuaalista tai laitonta sisältöä.
Polttoaineverolaki mainittiin.
Saa nähdä pyyhitkö sinä senkin pois, moderaattoriLinkissä finlexiin ei ole mitään seksuaalista eikä laitonta sisältöä.
Mitään näyttöä että täällä edes olisi mitään moderaattoria ei ole olemassa. - Anonyymi00034
Anonyymi00033 kirjoitti:
Linkissä finlexiin ei ole mitään seksuaalista eikä laitonta sisältöä.
Mitään näyttöä että täällä edes olisi mitään moderaattoria ei ole olemassa.Siliti on poistettu kaksi kertaa maininta polttoaineverolaista.
Joku sen tekee. - Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
Siliti on poistettu kaksi kertaa maininta polttoaineverolaista.
Joku sen tekee.Poistetut tekstit eivät ole millään tavalla palstan sääntöjen vastaisia.
Yhteistä niille on se, että niissä esitetyt väitteet tai kysymykset alkavat näyttämään hiukan hölmöiltä. Se ei kuitenkaan johdu vastauksesta vaan siitä, että kysymykset ovat oikeasti hölmöjä.
Kun täällä on pyydetty linkki polttoaineveroa koskevaan lakiin, niin vastauksena "polttoaineverolaki" -hakusana osoittaa, ettei linkin pyytäjällä joko kaikki ole kotona tai hän ei ole tehnyt mitään hakeakseen tietoa.
Siitä voi päätellä, että keskusteluun osallistuu moderaattori, joka on kovin herkkähipiäinen.
- Anonyymi00037
Kysy ennemmin mistä saisi verotonta spriitä. ( itse tislaamalla tai reseptillä apteekista )
- Anonyymi00038
Virosta saa, mutta yli 80% ei saa tuoda Suomeen.
- Anonyymi00039
Anonyymi00038 kirjoitti:
Virosta saa, mutta yli 80% ei saa tuoda Suomeen.
Jaa, mutta tuo koskee vain juotavaa alkoholia.
Marinolia saa Virosta ja se on palavaa alkoholia. En usko, että valmisteverot on maksettu Suomeen, jos pullo ostetaan Virosta. - Anonyymi00040
Spriitä eli pirtua ei juuri itse tislaamalla ole mahdollista valmistaa, se vaatii vähän toisenlaiset laitteet kuin pontikan valmistus.
- Anonyymi00041
Minulla on vanhassa terästroolarissa sauna. Siellä lukee kiukaan valmistekilvessä, polttoaine: puu. Eli jos klapeja ei ole verotettu, niin sakot ts. polttoainemaksu rapsahtaa.
Osaisiko joku neuvoa, kuinka saisin nuo klapit verotettua, ettei tule mätkyjä? Entä onko väliä, jos saunaa lämmitetään vain silloin kun vene on ankkurissa?- Anonyymi00042
Onko klapit nestemäisiä?
Jos ovat kiinteitä, niin laki nestemäisten polttoaineiden valmisteverosta ei koske niitä.
- Anonyymi00043
Finlex kertoo seuraavaa:
”Polttoainemaksu maksuunpannaan, jos dieselmoottorilla varustetussa ajoneuvossa käytetään dieselöljyä lievemmin verotettua polttoainetta tai jos bensiiniä käyttämään tarkoitettua ajoneuvoa käytetään moottoribensiiniä lievemmin verotetulla polttoaineella.”
Ja lisäksi:
”Polttoainemaksua ei kanneta ajoneuvoista, jotka perustuvat muun moottoritekniikan kuin polttomoottorin käyttöön.”
Eli puhutaan ajoneuvon, ei esim keittimen tai lämmittimen käytöstä. Ja tämän lisäksi alleviivataan polttomoottoritekniikan soveltamista. Keitin tai lämmitin eivät käytä polttomoottoritekniikkaa.
Case closed.- Anonyymi00044
Höpö höpö.
Laki sanoo, ettei veneessä saa käyttää verotonta nestemäistä polttoainetta missään tapauksessa.
Ei generaattorissa, ei webastossa eikä muuallakaan. - Anonyymi00045
Anonyymi00044 kirjoitti:
Höpö höpö.
Laki sanoo, ettei veneessä saa käyttää verotonta nestemäistä polttoainetta missään tapauksessa.
Ei generaattorissa, ei webastossa eikä muuallakaan.Tuossa on verottajan ohje
VH/3676/00.01.00/2024 - Anonyymi00046
Väärä laki.
Tuo ei koske veneitä. - Anonyymi00047
Anonyymi00045 kirjoitti:
Tuossa on verottajan ohje
VH/3676/00.01.00/2024"Tuossa on verottajan ohje
VH/3676/00.01.00/2024"
Onko sinulla vaikeuksia luetun ymmärtämisessä?
Jo otsikko koskee "aluspolttoaineita". Ei siis lämmityspoltttoaineita tms.
Lisäksi kun perehdyt aiheeseen ja lain valvontaan , niin ratsiassa mahdolliset näytteet otetaan aluksen tai veneen polttoainejärjestelmästä. Sillä ei ole mitään tekemistä minkään retkikeittimen tai lämmitykseen käytettävän laitteen kanssa.
Mikään ei tietenkään estä lämmittimen tai keittimen yhdistämistä aluksen omaan polttoainejärjestelmään, sikäli kun se laitteen puolesta on mahdollista. Tällöin luonnollisesti myös lämmitin ja keittolaite käyttävät samaa verotettua polttoainetta kuin aluksen liikuttamiseen käytettävä polttoaine. Sitäkään ei mikään laki kiellä. Kuten ei kiellä näiden varusteiden käyttämistä millä tahansa tarkoitukseen soveltuvalla polttoaineella.
Mutta onnittelut hyvästä provosta, olet selvästi uhrannut ajatusta tahalliseen väärin ymmärtämiseen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2244546Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4453298Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142208Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa191864Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51198- 741033
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691025Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat261005- 76938
- 54926