maailmalla. Meillä maksetaan vääristävää kansallista maataloustukea ja sen piti olla siirtymäajan tuki, mutta vaikuttaa siltä, että sillä heikennetään laatua ennestään kotimaassa.
Mielellään maksasi ulkomaiselle viljelijälle tukea, jos vaan saisimme samaa laatua, kuin
11
95
Vastaukset
- Anonyymi00001
Täysin samaa mieltä. Nythän otetaan velkaa tukien maksamiseen! Hullun hommaa!
- Anonyymi00004
MTK ajaa "huoltovarmuuden" nimissä lakimuutosta jolla kaupan omien tuotemerkkien hintaa ja hyllyttämistä säänneltäisiin.
Mukana juonessa kepujen eliniarviketeollisuus.
KEPUJEN EDUNVALVONTAJÄRJESTÖ MAA- JA METSÄ4ALOUSMINISTERIÖ ON LAKKAUTETTAVA.
- Anonyymi00002
Eläkkeiden rahoitus
Eläkkeiden rahoitus pohjautuu eläkemaksuihin ja sijoitustuottoihin.
Vuonna 2017 Kevan saamat eläkemaksut olivat ensimmäistä kertaa pienemmät kuin maksetut eläkkeet. Tämä ero kasvaa varsin nopeasti tulevina vuosina. Siksi Keva-lain mukaisessa järjestelmässä joudutaan käyttämään yhä enemmän sijoitusten tuottoja ja tulevaisuudessa myös pääomia eläkkeiden rahoittamiseksi.
Rahoituslaskelmien mukaan seuraavan kymmenen vuoden aikana rahaston varoja ja tuottoja käytetään nykyrahassa keskimäärin noin 1,3 miljardia euroa eli yhteensä noin 13 miljardia euroa. Rahaston varojen käyttö eläkkeiden maksamiseen kiihtyy 2050-luvulla. 2080-luvulla noin kolmannes eläkemenosta rahoitetaan rahaston varoista. Eläkejärjestelmän maksuvalmius ja sen varmistaminen edellyttävät sijoitustoiminnalta sijoitusmarkkinoiden heilahtelujen lisäksi varautumista muun muassa rahoituspohjaa koskevien riskien toteutumiseen.
Eläkemaksun taso määräytyy etuusperusteisen eläkejärjestelmän velvoitteiden perusteella ja se kestää sukupolvien yli. Eläkejärjestelmän varojen ja odotettavissa olevien maksutulojen tulee olla tasapainossa odotettavissa olevien eläkemenojen kanssa. Eläkemaksu pidetään vakaana käyttämällä rahastoa enemmän eläkemenon huippujen aikaisten menojen rahoittamiseen.
Kevan jäsenyhteisöjen eläkejärjestelmän maksutarve on suurempi kuin yksityisen sektorin TyEL-järjestelmässä. Tähän ovat syynä muun muassa ennen vuotta 1995 kertynyt, TyEL:ä parempi eläketurva, kuntasektorin työntekijöiden naisvaltaisuus, vanhempi ikäjakauma ja pidempi elinajanodote.
Eläkemaksuja kerätään nykyisin sekä palkkojen että eläkemenojen perusteella. Kaikki työntekijät maksavat palkoistaan yksityisen sektorin maksuprosenttien mukaisen osuuden. Työnantajat maksavat maksamiensa palkkojen perusteella palkkaperusteista eläkemaksua, joka sisältää työnantajakohtaisen työkyvyttömyyseläkemaksun. Lisäksi työnantajat maksavat erillistä eläkemenoperusteista maksua ennen vuotta 2005 kertyneiden, maksussa olevien eläkkeiden aiheuttamien eläkemenojen perusteella.
Palkkaperusteisen eläkemaksun komponentit määrätään siten, että ne vastaisivat yksityisen sektorin TyEL-maksun tasoa. TyEL-tason ylittävä maksu kerätään eläkemenoperusteisella maksulla.- Anonyymi00003
Maajussien eläkkeetkin varastetaan veronmaksajien rahoista.
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Maajussien eläkkeetkin varastetaan veronmaksajien rahoista.
Totta kai, et kai luule, että maajussien hommat kannattaisi niin paljon, että niillä eläkkeen tienaisi. Jos olet veronmaksaja, niin olet maksanut eläkettä monelle sukupolvelle maajussin jälkeläisiä. Siis tilan kantakirjaan merkittyjä jälkeläisiä.
- Anonyymi00006
Taas punikkien tyhmyys tiivistyy tiiliskiven tasolle. Kertokaapa ensin alkuun missä eu maassa ei makseta maataloustukia? Vassareilla kun aivot lähimmän kuppilan narikassa roikkumassa niin eipä niillä voi ajatella mitään järkevää.
- Anonyymi00007
Kansallista maataloustukea maksetaan ainoastaan Suomessa, meillä kepuloisten tyhmyys on taannut sen jatkuvuuden. Kepuloinen ei ymmärrä, että se syö Suomen kilpailukykyä.
- Anonyymi00008
Tukiaiset on passivoineet tuottajat ja laatu on mennyt käsittämättömän huonoksi, Ruotsalaiset ja tanskalaiset tuottajat ei saa kansallista maataloustukea, mutta vievät päämärkänä upeita tuotteitaan ja tienaavat paljon paremmin, kuin suomalaiset tukipassivoidut tuottajat.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Tukiaiset on passivoineet tuottajat ja laatu on mennyt käsittämättömän huonoksi, Ruotsalaiset ja tanskalaiset tuottajat ei saa kansallista maataloustukea, mutta vievät päämärkänä upeita tuotteitaan ja tienaavat paljon paremmin, kuin suomalaiset tukipassivoidut tuottajat.
Suomalainen surkea ja ylihintainen elintarvike ei ulkomailla menesty koska heidän omassa maassa on tarjolla laadukkaampia ja edullisempia tuotteita
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Suomalainen surkea ja ylihintainen elintarvike ei ulkomailla menesty koska heidän omassa maassa on tarjolla laadukkaampia ja edullisempia tuotteita
Juuri siinä on tukien yksi todella huono vaikutus ja toinen on se, että syö pahasti meidän kilpailukykyä, se kansallinen tuki otetaan sinun palkasta.
- Anonyymi00011
Suomalainen viljelijä nauttii EUn korkeimpia elinkeinotukia.
Jokainen suomalainen osallistuu ,vauvasta vaariin vaikkei vielä maksaisisi verojakaan, n 400€ summalla vuosittain viljelijän tukemiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37612497Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2665478Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2213993Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2402859Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov182030Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191874Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina166934Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273905No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74812Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59766