Kova buumi hankkia hirsitalo

Anonyymi-ap

Vanha hirsitalo on kylmä, varsinkin jos poistaa sisäseinistä vanhat pinkopahvit tms pinnoitteet ja jättää seinät paljaalle hirrelle. Jos on osittainen sähkölämmitys niin kalliiksi tulee
Myös lattiat jos on alkuperäisessä kunnossa eristeiden osalta niin lattiat on kylmät, nurkissa voi olla pakkasen puolella.
Vanhoissa hirsitaloissa tulisijat voivat olla jo todella huonossa kunnossa.
Nämä seikat otettava huomioon kun mieli tekee ostaa vanha hirsitalo.
Täydellisellä remontilla tietysti saa terveen talon ja remppa on yksinkertaisempi toteuttaa kuin esim 70-80 luvun taloissa.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Pitää olla tyytyväinen 2 kerroksisen puutaloon jyrkällä harjakatolla joka tehty 49-50, aikoinaan lankusta, laudasta, betonista. Kunnolla ja tarkasti tehty perustus parempia kuin uudemmissa taloissa. Aloitettu ison montun kaivamisella johon tilava 2 huoneiden kellari, paksut seinät, kellarin lattian laadukkaasta betonista. Kellarin seinät ja betoninen katto on ison hormin alla tukena. Leveä betonisokkeli kiertää laajemmalta. Silloin alettu tekemään isoilla parrulla ja lankuilla. Niitä lattian alapuolisia rakenteita jotka on sen n 50cm talon alla maasta ilmassa. Talon alla on karkeaa mursketta, kiveä, hiekkaa kun aukosta katsoo. Ihan kuiva.

      Lattiat on aina lämpimät koska kylmä ei pääse paksujen sokkelien taakse, lattia ei ole maassa kiinni. Vaikka olisi ne useat tuuletusaukot auki.
      Ei pääse koskaan hiiret koska aina verkot tiiviisti

      Ehjän huopakaton päälle ruuvattiin ruoteet ja ruuvattiin peltikatto 40 vuotta sitten. Vanha katto nyt siellä on periaatteessa tuplakatto.

      Ulkoverhous ponttimuotolaudan alla on kovavillalevy.


      Alakerran huoneiden korkeus 237cm, yläkerran 228cm. Kellarin joka maanpinnan alla yli 200cm.

      Kellarissa aina hajuton ilma, ikkunan paikalla on paksu puulevy eristetty jossa iso pyöritettävä peltinen ilmaventtiili, kellarin toisen huoneen pihakaivon "vesipumppuhuoneen" seinässä on betonissa ilmareikä talon toiselle puolelle talon alle siellä kaempana sokkelissa ilmareikiä. Eli ilmanvaihto on on erinomainen keväästä pakkasten tuloon.

      Tiivis vajaa parin neliön eteinen joka on lämmittämätön, tiivis ulko-ovi ja väliovi, paksua oikeaa puuta. Kesällä laitoin akryylimassa kulmiin ja telasin valkoisella kahteen kertaan, paksu muovimatto liimattu aikoinaan lattiaan niin kulutusta kestävä ja sen päällä eteisen matto.

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Näköjään tuli vahingossa hirsitalot osastolle.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Vanhaa sädesienen saastuttamaa hursitaloa ei saa korjattua kuin tulitikulla ja rakentamalla uuden.

      • Anonyymi00004
        UUSI

        No jos on alapohja sädesienellä niin miksi ei tule hyvä jos purkaa koko alapohjan ja rantaa uudelleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      112
      8049
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      404
      7237
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4514
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4259
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2679
    6. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      106
      2435
    7. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2425
    8. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      0
      2390
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      2089
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1957
    Aihe