Todistustaakka verkkokaupassa kun tuote puuttuu?

Anonyymi-ap

Lähtökohtaisesti todistustaakka on sillä, joka vaatii hyvitystä, kuten esim. seuraavalla sivulla tuodaan esille. Sama lukee monella muullakin luotettavalla nettisivulla.

https://yritysjuristi.fi/artikkelit/todistustaakka-kenelle-se-syntyy

Jos verkkokaupan lähetyksestä puuttuu tuote, niin miten voi todistaa, että tuote puuttuu? Ei mielestäni mitenkään, jos myyjä väittää, että lähetyslistan mukaan kaikki tuotteet on kerätty ja lähetetty.

En tiedä, miten varastoissa keräys tapahtuu, mutta oletan, että kerääjä lukee jokaisen tuotteen viivakoodin, mikä todistaa sen, että tuote on kerätty ja pakattu.

Jos kuitenkin tuote on "massatuote" - vaikka rautakaupasta tilattu pieni osa, joita ostetaan kymmenittäin eikä jokaisessa voi olla omaa viivakooditarraa, - niin oikean tuotteiden määrän kerääminen on kokonaan kerääjän vastuulla ja näin voi tapahtua inhimillisiä virheitä.

Jos tuote on vahingoittunut, niin verkkokaupat vaativat lähettämään valokuvan vahingosta, mutta verkkokaupalle ei voi lähettää valokuvaa siitä, että jokin tuote puuttuu lähetyksestä, joten miten tällaisessa tilanteessa pitäisi toimia? Käytännössä kyseessä on varastomiehen sana asiakkaan sanaa vastaan.

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hyvää pohdintaa.

      Kysymys on siitä, että epärehellisiä asiakkaita on lukumääräisesti varmasti paljon enemmän kuin epärehellisiä varastohenkilöitä. Me olemme kaikki potentiaalisia asiakkaita, mutta me kaikki emme ole varastohenkilöitä.

      Vahinkoja sattuu. Jos asiakas kuulostaa rehelliseltä ja uskottavalta, yleensä yhtiö toimittaa "puuttuvan" tuotteen. Aina huutamalla kuitenkaan ei saa haluamaansa. Todellisuudessa tuotteen maksaa joko asiakas tai toimittaja, ja hyödyn saattaa toki kerätä joku epärehellinen taho.

      Jos samalle taholle - yhtiölle tai samalle varastohenkilölle tai loppuasiakkaalle - tapahtuu aina samalla tavoin, totuus yleensä paljastuu ja paha kello kuuluu kauas. Tavalla tai toisella rehelliset ihmiset maksavat epärehellisen henkilön toimien seuraukset.

      Tuotteen hinta saa tietenkin osapuolet nikottelemaan tai nokittelemaan keskenään. Miten todellakin todistat olemattoman olevan olemattoman? On vain sana sanaa vastaan, jossa valokuva olemattomasta on vain valokuva olemattomasta. Vanha ja palaava asiakas, joka on myös tyytyväinen, on usein yhtiölle tärkeä asia. Tyytyväisyys usein tarkoittaa sitä, että "maksava asiakas on aina oikeassa".

      -Artisti maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe