Että oikein tappelut on virkamiehillä ja toimitusjohtajilla ja vieläpä tässä lukea valtakunnan lehdistä että jokin henkilö on tiennyt että jokin henkilö on nauhoittanut puhelimensa keskustelua se pistää vasta ajattelemaan Millaista väkeä siellä on. Kunnanhallitus kumonnut virkaa haltijan päätöksen
Kylläpä kuuluu uutisia rautavaaralta
11
636
Vastaukset
- Anonyymi00001
Nykyään on mahdollista tallentaa puhe. Joskus se on viisastakin.
- Anonyymi00002
Hallintojohtaja ei osannut niin hyvin suomea, että olisi osannut kirjoittaa päätöksen. Kunnanjohtaja kirjoitteli vastoin virkasääntöä kaveria tukevan päätöksen, jonka kunnanhallitus asianmukaisesti kumosi. Siitäpä nousi kiukku.
- Anonyymi00003
Kaikkihan se partasuuta kiukuttaa.
- Anonyymi00006
Anonyymi00003 kirjoitti:
Kaikkihan se partasuuta kiukuttaa.
Joo, saapi raapia kaljuansa.
- Anonyymi00004
Omia kuntalaisia,elä toisia sotke pitäkää omana kunnianne julkisuutenne.
Milloin epäluottamus tulee jos näin jatkatte.- Anonyymi00005
Teille kuopiolaisille omat kuntalaiset ei olekaan rautavaaralaisia...
- Anonyymi00009
Anonyymi00005 kirjoitti:
Teille kuopiolaisille omat kuntalaiset ei olekaan rautavaaralaisia...
Täältä löytyy sotkijat omasta takaa, turha on mitään Kuopiota vatkuttaa.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Täältä löytyy sotkijat omasta takaa, turha on mitään Kuopiota vatkuttaa.
Sieltä Nilsiän, nykyisen Kuopion suunnalta tuntuu sotkijoita löytyvän 😂
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Sieltä Nilsiän, nykyisen Kuopion suunnalta tuntuu sotkijoita löytyvän 😂
Puuttuuko ne mielikuvitus olentosi vaaran asioihin.
- Anonyymi00007
Eipä Kuopiolaiset esitäkkään niin hölmöä eikä luulottele toisten tekemiksi omia " hölmölän hommia".
Täysi hölmölä mainksissaan onneksi löytyy nuoremmissa järkevää ,jotka lyö hanttiin hölmöilulle. - Anonyymi00008
Itä-Suomen hallinto-oikeus on 22.4.2026 antamallaan päätöksellä kumonnut Rautavaaran kunnanhallituksen tekemät päätökset, joilla Rautavaaran kunnan entisen vs. rehtorin irtisanoman opettajan vaatimus menetettyjen ansioiden korvaamisesta oli hylätty. Hallinto-oikeus palautti asian kunnalle uudelleen käsiteltäväksi ja velvoitti kunnan korvaamaan opettajan kohtuullisiksi arvioidut oikeudenkäyntikulut.
Tapauksen taustalla on opettajan määräaikainen virkasuhde Rautavaaran yhtenäiskoulussa ja lukiossa ajalla 1.8.2024–31.7.2025. Kunta purki virkasuhteen koeajalla syyskuussa 2024. Hallinto-oikeus kuitenkin kumosi jo aiemmin syyskuussa 2025 purkupäätökset, koska koeajasta ei ollut määrätty lain edellyttämällä tavalla.
Opettaja vaati tämän jälkeen korvausta menetetyistä ansioistaan ajalta 21.9.2024–31.7.2025. Kunnanhallitus hylkäsi vaatimuksen katsoen, että virkasuhteen päättämiselle oli ollut asialliset perusteet, vaikka menettelyssä oli tapahtunut virhe. Hallinto-oikeus ei hyväksynyt tätä tulkintaa.
Ratkaisunsa perusteluissa hallinto-oikeus totesi, että virkasuhde oli purettu ilman laissa säädettyä perustetta, ei pelkän menettelyvirheen vuoksi. Tällä on ratkaiseva merkitys: lain mukaan tällaisessa tilanteessa virkasuhde katsotaan jatkuneeksi keskeytyksettä, ja viranhaltijalla on oikeus saada korvaus menetetyistä ansioistaan.
Hallinto-oikeus korosti myös, ettei se voi tässä yhteydessä arvioida, olisiko kunnalla ollut muita perusteita päättää virkasuhde, koska uutta irtisanomis- tai purkupäätöstä ei ollut tehty.
Lisäksi päätöksessä todetaan, että Rautavaaran kunnan on kuntalain 142 §:n mukaan viipymättä julkaistava ilmoitus tästä päätöksestä yleisessä tietoverkossa, jollei salassapitoa koskevista säännöksistä muuta johdu.
Päätökseen voi hakea valituslupaa Korkeimmalta hallinto-oikeudelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658