Tuppuraisen lausunto Rubion puheesta sai persut paljastumaan osaseksi Trumpin viidettä kolonnaa

Anonyymi-ap

"SDP:n Tuppurainen: Rubion puhe tukee Euroopan äärioikeistoa

Tuppuraisen mukaan äärioikeiston päästäminen turvallisuus­konferenssiin on merkittävä muutos."

https://yle.fi/a/74-20210423

Mitä kirjoittikaan PS-Pravda? Ylistyskirjoituksen Tuppuraisesta? Jossakin näkyy kolahtaneeen....

"SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa."

https://www.suomenuutiset.fi/kanadan-joukkoampumisesta-epailty-on-18-vuotias-naiseksi-identifioituva-mies-taustalla-vakavia-mielenterveysongelmia-2/

Huomatkaapa, että PS-Pravdan jutun linkkiosoite ja sisältö eivät vastaa sitten pätkääkään toisiaan.

Kummanko näkemystä lähempänä on Saksan liittokansli Merzin lausunto, Tuppuraista vaiko Purraa? Minusta Purra on lähempänä Orbania.

Ensin Merz:

"Merz julisti nykyisen maailman­järjestyksen kuolleeksi ja osoitti sanansa suoraan Yhdysvalloille"

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011817531.html

Sitten Orban:

"Unkarin pääministeri Viktor Orbán kertoi lauantaina kansalaisille jokavuotisessa puheessaan, että hän aikoo jatkaa työtä kansalaisjärjestöjen, ostettujen toimittajien, tuomareiden ja poliitikkojen nujertamiseksi. Orbánin mukaan työ on vain puoliksi tehty.

– Brysselin sortokoneisto toimii edelleen Unkarissa. Pyyhimme sen pois huhtikuun jälkeen.

Orbánin mukaan vapautta rakastavien ihmisten pitäisi pelätä EU:n päämajana toimivaa Brysseliä Venäjän sijaan.

– Pelon lietsominen Venäjän presidentillä Vladimir Putinilla on alkeellista ja epävakavaa. Bryssel taas on todellinen ja välitön uhka. Tämä on katkera totuus, emmekä aio hyväksyä sitä."

"– Olemme tehneet kovaa työtä ja edistymme hyvää vauhtia, mutta työmme ei ole vielä valmis. Siksi meidän on voitettava, ja siksi myös voitamme huhtikuun vaalit, Orbán toteaa.

Orbánin mukaan Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on asettunut vaaleissa Orbánin tueksi ja käynnistänyt maailmanlaajuisen taistelun liberaaleja yrityksiä, poliittisia verkostoja ja mediaa vastaan. Orbánin mukaan tämä parantaa Fideszin lähtökohtia vaaleissa."

https://yle.fi/a/74-20210349

Mitä pitäisi ajatella, jos suomalainen komissaari Henna Virkkunen puolustaa EU:ta unionin sääntöjen sekä arvojen pohjalta vaatien amerikkalaisilta it-jäteiltä niidn noudattamista, niin seuraavassa hetkessä persuministeri Tavio on rapakon takana tapaamassa kyseisten it-jättien edustajia matkallaan rukousaamiaiselle yhdessä Päivi Räsäsen kanssa?

Eikö persujen toiminta täytä täysin Viidennen kolonnan määritelmän? Purra toistaa samaa puhenarratiivia, mitä Trump ja MAGA ovat viljelleet (one trick pony) ja jota Venäjän propagandakoneisto ruokkii. Kun persut eivät saa suomalaisten enemmistöä kannattamaan Suomen EU-eroa, niin olette vähemmistönä tukemassa diktaattoreita tuhoamaan koko EU:n?

15

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Rubio rakastaa venäjämielisiä Eurojohtajia.

      • Anonyymi00002

        Trump-maga❤️Rus-Putin


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Trump-maga❤️Rus-Putin

        Persut toimivat "liukkarina" kahden vanhan homon välillä.


    • Slava Russia !

      Z ❤🇷🇺🇷🇺

    • Anonyymi00004

      Tuppuraisen puolueessa on ollut ääri vasureita jo kymmeniä vuosia. On fanitettu Ddr:, aa jne

      • Anonyymi00006

        Trumpin hyödyllisen idiootin MAGA-propagandanarratiivin valhetta. Suomessa äärivasemmistoa edustaa SKP. Tosin persutollojen mustavalkoisessa maailmassahan ei ole muita kuin joko persuja tai kommunisteja, joten persun aivopieru noudattaa ihan tyypillistä persulinjaa.


    • Anonyymi00005

      Suomen rumin nainen Purra menetti totuuden edessä hermonsa.

      • Anonyymi00007

        Tuppurainen pisti Purralle takaisin ja pahan pistikin.

        "Tuppurainen: "Haluaako Purra samalla leimakirveellä lyödä myös Stubbia?"

        SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen vaatii valtiovarainministeri Riikka Purraa tilille siitä, onko perussuomalaiset samoilla linjoilla Unkarin ja Slovakian laitaoikeistolaisten puolueiden kanssa."

        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/58f30616-bdb9-4a31-be28-7f6a2c2d7706


    • Viestiketjun aloittajan aloitus on peruSSuomalaiset palstalle ensinnäkin liijan pitkä ja toisekseen liijan monimutkainen persujen ymmärrettävättäväksi.

      • Anonyymi00009

        No koitapas referoida aloitus persumittaan sopivaksi :)


    • Anonyymi00008

      ARNO WESTERHOLM on Perussuomalaisista ja yleisesti muistakin poliitikoista ainut joka on suoraan TYRMÄNNYT Yhdysvaltojen/Trumpin toimet ja VAROITTANUT maamme NAIVISTA politiikasta koskien luottamusta Yhdysvaltoihin!

      Westerholm on myös blogissaan todennut, että VANHAA MAILMAN JÄRJESTYSTÄ EI ENÄÄ OLE!

      Elämme vaarallisia, mutta myös outoja sekä UUSSUOMETTUMISEN aikoja. Pääministeri puolue kokoomuskaan ei uskalla lausua mitään suoraan. Nykyistä aikalaishulluutta kuvastaa presidentti Stubbin vähän aikaa sitten pitämä puhe.
      Ensin presidentti puhuu ja sen jälkeen on ajankohtaisohjelmissa käsiteltävä aihetta; MITÄ PRESIDENTTI SANOI/TARKOITTI!

      Kun WESTERHOLM puhuu tai kirjoittaa, asia tulee kuulijalle/lukijalle täysin selkeäksi!

      Suomi tarvitsee johtajia ei korulauseiden puhujia!

      • Anonyymi00010

        Kun demokratia ei toimi se korvataan diktatuurilla.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Kun demokratia ei toimi se korvataan diktatuurilla.

        Siksikö persut ihailevat niin suuresti Venäjää? Tosin demokratia ei ole koskaan ollut suotuisaa diktatuurin ihailijoille.


    • Anonyymi00011

      tuppurainen miksi olet rillipiru ? evätkö ihmiset olekkaan samanlaisia , miksi sinä et näe totuutta ?

      • Anonyymi00012

        Onkos opetuslapsi Purra imuroinut visapuiseen päähänsä Mestarin opetukset ihmisarvosta?

        "Ainoa mitattava ja siten kiistatta olemassaoleva ihmisarvo on yksilön instrumentaalinen arvo. Yksilöt voidaan perustellusti asettaa arvohierarkiaan sen mukaan, miten paljon heidän kykyjensä tai osaamisensa poistaminen yhteisön käytöstä heikentäisi yhteisöä."

        "Kunnes joku kertoo minulle, että miten niin kaikki ovat samanarvoisia, olen edellä sanotusta seuraten sitä mieltä, että erilaisuus on eriarvoisuutta ja että kaikki ovat eriarvoisia. Sen sijaan, toisin kuin egalitaristit kuvittelevat, eriarvoisuudesta ei seuraa vähempiarvoisten kaasuttaminen, ellei kaasuttamiselle ole muuta pätevää syytä."

        https://www.halla-aho.com/scripta/ihmisarvosta.html

        PS jakaa saman ihmisarvokäsityksen NSDAP:n kanssa?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12359
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2635
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe