ja taas

5503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pitäisikö kaikkien henkilöautojen nopeuksia laskea kautta linjan 30-40%? Niin oli tänään minunkin edessä joku kumma papparainen jolla ei kyllä ollu hoksottimet kunnossa syystä tai toisesta.

Äänestä
  • Ratkaisu pulmaan se, että ei naisia rattiin, kuten arabimaissa. Exvaimoni sisko ajoi motarilla vastasuuntaan, Alzheimer tms., ja kortti pois !

    Äänestä

  • itsthat kirjoitti:

    Ratkaisu pulmaan se, että ei naisia rattiin, kuten arabimaissa. Exvaimoni sisko ajoi motarilla vastasuuntaan, Alzheimer tms., ja kortti pois !

    miehillä mitään asiaa ratin taakse..
    Jokunen vuosi sitten paappa ajoi moottoritiellä vastakarvaan Hämeenlinnan kohdalla. Vähän aiemmin ajeli toinen paappa 12-tiellä Soramäestä PHKS:n kohdalle asti vastakarvaan. Yksi paappa eksyi parin km:n kauppareissulla reilun 100 km:n päähän kotoaan (tuotiin takaisin hinurilla).

    Eli kun otetaan kaikilta kortti pois niin eipä satu mitään!

    Äänestä

  • sinivilkku kirjoitti:

    miehillä mitään asiaa ratin taakse..
    Jokunen vuosi sitten paappa ajoi moottoritiellä vastakarvaan Hämeenlinnan kohdalla. Vähän aiemmin ajeli toinen paappa 12-tiellä Soramäestä PHKS:n kohdalle asti vastakarvaan. Yksi paappa eksyi parin km:n kauppareissulla reilun 100 km:n päähän kotoaan (tuotiin takaisin hinurilla).

    Eli kun otetaan kaikilta kortti pois niin eipä satu mitään!

    Onhan tuota liikennejuoppojen ja tapahurjastelijoiden osalta kokeiltu kortin poisottamista. Ei ole auttanut. Auton poisottaminen auttaa yleensä paremmin.

    Äänestä

Tässä se nyt taas nähtiin, ettei tämä meidän ajokorttisysteemi toimi. Liikenteessä on tuhansia autoilijoita, joilla ei ajotaitojen puolesta olisi sinne enää mitään asiaa. Minusta olisi hyvä jos kirjalliset joutuisi tekemään kolmen vuoden välein uudelleen ja inssiajo voisi olla vaikkapa 6-9 vuoden välein. Tuokin matami oli syntynyt vuonna 30. Jos oli ajanut korttinsa vuonna 48, niin jonkin verran on saattanut nuo liikennesäännöt ja merkit muuttua tuolla välillä ja taatusti ei ole niitä kertaillut. Pakollinen testi pakottaisi kertaamaan sääntöjä ja pohtimaan omaa ajotapaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolisi kirjoitti:

http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101980294405

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu