Itsetunnon kehitys on välttämätön moraalin kehitykselle. Ne kulkee käsi kädessä
Kertovat ja kirjoittelevat, että Outokummussa on paljon pahoja puheita, juoruja ja kateutta. Toisin sanoen pahuuden harjoittamista.
Onko Outokummussa moraalia?
3
500
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Moraali käsitteitä joita Outokummussa kaipaan, niitä ei vaan täältä löydy...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Moraali tarkoittaa yhteisössä vallitsevia käsityksiä, arvostuksia ja käyttäytymissääntöjä siitä, mikä on hyvää ja pahaa, oikein ja väärin. Se ohjaa käytännön toimintaa ja sisäistettyjä normeja. Etiikka taas on moraalia tutkiva filosofian ala, joka pohtii näiden sääntöjen perusteluja.
Keskeisiä piirteitä:
- Käytännön toiminta: Moraali ilmenee tekoina, tapoina ja tottumuksina, jotka säätelevät ihmisten keskinäistä elämää.
- Yhteisöllisyys: Moraali ei ole vain yksilön tunne, vaan sosiaalinen järjestelmä, joka korjaa itsekkyyden aiheuttamia haittoja.
- Kulttuurisidonnaisuus: Moraalikäsitykset voivat vaihdella kulttuurien välillä.
Ero etiikkaan: Moraali on toimintaa, kun taas etiikka on tuon toiminnan teoreettista tutkimusta.
Moraaliin liittyviä käsitteitä:
- Moraalidilemma: Tilanne, jossa on valittava kahden moraalisesti ongelmallisen vaihtoehdon välillä.
- Moraaliton: Hyväksyttyjen moraalisten sääntöjen vastainen teko tai toiminta.
- Moralismi: Ahdasta tai ankaraa moraalia korostava, usein muita tuomitseva asenne.
Moraali kehittyy elämän aikana, ja yhteiskuntajärjestelmään perustuva moraaliajattelu vahvistuu nuoruudessa. - Anonyymi00002
Moraalia on myös halujen toteutus.
Kun naimisissa oleva henkilö nai naimatonta tai naitua se o n hänen moraalinsa raja.
Jos ei katumisen tunnetta tule.
Tämän sanoi nainen 60v. Kiva hoikka fiksu joka ei saana liitostaan saanut saanut hellyyttä rakkautta.
Löysi samanlaisen miehen lempivät puutteensa pois 25vuotta.
Joku sanoa moraalitonta minä en
Tää on sitä aitoa moraalia. 🌹😊👄🥰 - Anonyymi00003
Moraalia on turhaa etsiä outokummusta... Useimmilla huono itsetunto jota sitten juoruamalla pönkitetään...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711116
- 65906
- 86810
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46683
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko78632- 62609
- 28585
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35585Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46579