Entä kun en riitä

Jättäisit kaiken kuten minäkin. Ja tuottaisin vain pettymyksen. Ei riitä itseluottamus tehdä aloitetta.
17439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

110 lukukertaa, ei yhtään vastausta. Mitä kaikkea olette jättämässä? Ja miksi ajattelet noin, että tuottaisit jollekin vain pettymyksen?

Äänestä

Ei se itseluottamuksesta ole kiinni. Joskus tulee vastaan joku, jonka kohdalla et voi vain olla tekemättä mitään. Itsekin olen täysi pska ja itseluottamus tosi huono, mutta silti tein aloitteen, kun tuollainen mies tuli vastaan. Oli vain pakko, ei voinut jättää asiaa sikseen. En saanut häntä, mutta oli pakko yrittää.

Äänestä

Niin. Se vaatii isoja tunteita, rohkeutta ja luottamusta: ei vain itseen vaan myös siihen toiseen. Ei ole pakko. Voidaan elää näin.

Äänestä

Tarvitseeko kaikkea päättää kerralla, tai juuri tänään?
Etukäteen murehtiminen ainakin on turhaa.

2Äänestä

Entä jos riittäisitkin.
Olisit tarpeeksi, se mitä toinen haluaa.
Et liikaa etkä liian vähänkään.
Vaan just sopivasti, riittävästi.
Sinä.

Mitä sun pitäisi jättää, miksi ja minne?
Mulla ei ole mitään jätettävää enää.
Pettymys saattaa tulla vaan jos ei anna mahdollisuutta millekään.

Äänestä

Mihin se itseluottamus ja riittämättömyys liittyy?

Äänestä

En mitään aloitettasi odotakaan. Uudet kuviot päällä.

Äänestä
  • Sen mä kyllä uskon.

    Äänestä

No sehän on jo todettu, että minä en riitä sinulle. Siksi olen jo sisäistänyt sen, että vikaa on minussa ja en kelpaa tällasena sulle. Ei tarvi siksi aloitteitakaan tehdä sinne suuntaan, kun tämä on tehty harvinaisen selväksi.

Äänestä

Kyllä hän riittäisi. En usko, että pettyisin häneen. En odota ihmisiltä ihmeitä, ihmisenä oleminen riittää. En mä myöskään kyllä odota häneltä aloitetta. Tiedän, että se on liikaa.

Äänestä
  • Ei se liikaa ole. Mut miks ottais sellaseen yhteyden joka vihaa ja inhoo sua? Haluaa tappaa jne.

    Äänestä

  • Sivusta, krhm, pikku jutska eräälle *vinkvink*, että odotan hältä aloitetta. Niin, just sulta 🫵🏻 Äläkä virnuile, hunsvotti, en kestä... 🫠

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Sivusta, krhm, pikku jutska eräälle *vinkvink*, että odotan hältä aloitetta. Niin, just sulta 🫵🏻 Äläkä virnuile, hunsvotti, en kestä... 🫠

    Sä vaan huijaat mua.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Sä vaan huijaat mua.

    Ohi, sitä miestä ei voi huijata...

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ei se liikaa ole. Mut miks ottais sellaseen yhteyden joka vihaa ja inhoo sua? Haluaa tappaa jne.

    Hanki parempi seurapiiri 😬😬😬

    Äänestä

Mitä tässä olisi vielä mitä jättää??

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jättäisit kaiken kuten minäkin. Ja tuottaisin vain pettymyksen. Ei riitä itseluottamus tehdä aloitetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu