Asko joutaa konkurssiin

Anonyymi-ap

Jo parisenkymmntä vuotta sitten opin välttelemään Askoa. Ostin Helsingissä Askon myymälästä italialaisen konttorituolin, joka toimitettiin osina itse koottavaksi. Yhdessä metalliliuskassa ruuville tarkoitettu reikä oli kuitenkin selvästi väärässä paikassa, joten tuolia ei voinut koota.

Soitin asiasta myymälään, mutta myyjä ei aluksi millään uskonut vian olevan tuolissa. Hän tietysti arveli vian olevan asiakkaassa eli tuolin kasaajassa. Lopulta lupasin maksaa paikalle lähetettävän tuolin kasaajan palkan, jos hän onnistuisi tuolin kasaamaan. Samalla ehdotin, että kasaaja ottaisi mukaan uuden tuolin, jotta turhalta reissaamaiselta vältyttäisiin ja aikaa säästettäisiin.

Mies tuli ja kulutti noin 10 minuuttia tutkien sotkuista ja epäselvää kasaamisohjetta sekä yritti asetella metalliliuskaa kaikkiin mahdollisiinn asentoihin, mutta turhaan. Lopulta hän luovutti ja kasasi mukanaan tuomansa varatuolin, jossa kumma kyllä tuo reikä oli oikeassa kohdassa.

Tuoli oli huonolaatuinen ja ajan mittaan sen kovat pyörät raaputtivat lattian pilalle. Tämän kokemuksen jälkeen en astunut enää toista kertaa Askon myymälään. Nykyinen tuolini on tilattu ihan muualta.

1

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kannattais lukea asennusohjeeyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe