Suoraan verkkovirtaan liittämisestä

Anonyymi-ap

Hellurei.

Koska olen sähkömaallikko, mutta utelias, pyydän oikeasti osaavien vastausta seuraavaan dilemmaan.

Eräiden lähteiden mukaan voin täysin luvallisesti ja laillisesti "osaavana maallikkona" liittää kattovalaisimen verkkovirtaan ns. sokeripalan avulla. Lisäksi voin asentaa samanlaiseen johtopaikkaan valaisinpistokkeen, johon sitten voin kytkeä vastaavalla valaisinpistotulpalla varustetun valaisimen.
Oikein tähän mennessä?

Jos kuitenkin haluaisin asentaa valaisinyhdistelmän, jossa on LED-muuntaja ja siitä lähtevä N kappaleen ledivalaisimen yhdistelmän, minun pitää tyytyä pistorasiakytkentäiseen laitteistoon tai pyytää töihin sähköalan ammattilainen.

Mikä tekee LED-muuntajan kiinnittämisestä verkkovirtajohtoihin niin erilaisen toimenpiteen, että se pitää (ilmeisesti?) jättää ammattilaiselle, mutta tavallisen valaisimen saa liittää käytännössä suoraan verkkovirtajohtoihin tai asentaa niille itse valaisinpistorasian?

Nyt ei siis ole kyse siitä, että osaa lukea käyttöohjetta LED-muuntajan tarvitsemasta tilasta ja ilmanvaihdosta tai valita sopiva muuntaja haluamilleen valaisimille. Nämähän tulevat kysymykseen joka tapauksessa myös pistorasiakytkentäisillä vehkeillä.
Kyse on siis nimenomaan suoraan verkkovirtajohtoihin tehtävistä asennuksista.

3

319

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Pahoittelut termien sekamelskasta. "Valaisinpistokkeella" tarkoitan siis "valaisinliitinpistorasiaa", mutta samalla voidaan tietenkin ulottaa kysymys koskemaan valaisinpistorasian ja valaisinliitinpistorasian välistä rajanvetoa.

    • Anonyymi00002

      Oletko myös kyselyiässä ?

    • Anonyymi00003

      Johonkin se raja vaan on vedettävä ja tuossa se nyt vaan on -syytä vaan olis vielä tiukentaa sen verta hurjiin tekosiin jatkuvasti törmää, mutta jos oikein ahdistaa niin ei muuta kuin sitten tenttimään oikeudet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1729
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      473
      1297
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      87
      1154
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1098
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1073
    6. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      42
      1001
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      917
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      695
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      174
      680
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      672
    Aihe