Krampit jaloissa levossa ja vaikeudet kävellessä

Anonyymi-ap

Minulla nyt kävellessä rollaattorin avulla jalan nostovoima heikohko ja tasapaino heikohko. Kävely ei onnistu ilman apuvälinettä.
Tutkimuksia tehty mutta diagnoosia ei saatu selville mutta ENMG todettiin jaloissa tunto-ongelmia.
Olen jumpannut fysion ohjeiden mukaisesti ja polkenut restoraattorilla.
Noiden avulla olen selvinnyt päivästä toiseen.
Nyt kuitenki yllättävät krampit reiden yläosassa vetää jalan ylös vatsaa vasten ja löysää jonkin ajan kuluttua. Nuo tulee yleensä yöllä ja välillä myös päivällä. Kramppi tulee yhteen jalkaan ja vaihtuu sitten toiseen.

Onko vastaava muilla tai löytyykö neuvoja ongelmaan?

2

240

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Minulla on kramppeja nilkoissa jalkapöydissä ja nilkasta polveeb saakka. Öisin pikahyppy ylös, hirvittävä kipu. Onneksi ei joka yö.
      Sairastan diabetesta ja sepelvaltimotautia. Vatsa-aortassa on tukos, niin jaloille ei kulje veri kunnolla, eivätkä saa happea, joten kävely on ehkä 100m, kun toppi tulee.
      Leikkausta eivät uskaltaneet tehdä n. 10v sitten, y-proteesi olisi auttanut ainakin hiukan.

    • Anonyymi00002

      Jotkut käyttävät Magnesium-valmisteita kramppien estämiseksi, itsekin olen joskus käyttänyt. Omalla kohdalla joskus auttoi, joskus taas ei.
      Riittävä nesteen juonti, riittävästi vettä päivän aikana olisi hyvä juoda, koska elimistön kuivuminenkin voi aiheuttaa lihaskramppeja.
      Riittävän nesteytyksen määrän näkee herkästi virtsasta, virtsan väri kertoo sen. Jos on oikein tumma virtsa, voi olla nestevajausta.
      Kramppeja voi toki aiheuttaa muutkin tekijät, mutta itselläni ei ole kaikista aiheuttajista tietoa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      77
      2473
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      495
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe