Krampit jaloissa levossa ja vaikeudet kävellessä

Anonyymi-ap

Minulla nyt kävellessä rollaattorin avulla jalan nostovoima heikohko ja tasapaino heikohko. Kävely ei onnistu ilman apuvälinettä.
Tutkimuksia tehty mutta diagnoosia ei saatu selville mutta ENMG todettiin jaloissa tunto-ongelmia.
Olen jumpannut fysion ohjeiden mukaisesti ja polkenut restoraattorilla.
Noiden avulla olen selvinnyt päivästä toiseen.
Nyt kuitenki yllättävät krampit reiden yläosassa vetää jalan ylös vatsaa vasten ja löysää jonkin ajan kuluttua. Nuo tulee yleensä yöllä ja välillä myös päivällä. Kramppi tulee yhteen jalkaan ja vaihtuu sitten toiseen.

Onko vastaava muilla tai löytyykö neuvoja ongelmaan?

2

240

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Minulla on kramppeja nilkoissa jalkapöydissä ja nilkasta polveeb saakka. Öisin pikahyppy ylös, hirvittävä kipu. Onneksi ei joka yö.
      Sairastan diabetesta ja sepelvaltimotautia. Vatsa-aortassa on tukos, niin jaloille ei kulje veri kunnolla, eivätkä saa happea, joten kävely on ehkä 100m, kun toppi tulee.
      Leikkausta eivät uskaltaneet tehdä n. 10v sitten, y-proteesi olisi auttanut ainakin hiukan.

    • Anonyymi00002

      Jotkut käyttävät Magnesium-valmisteita kramppien estämiseksi, itsekin olen joskus käyttänyt. Omalla kohdalla joskus auttoi, joskus taas ei.
      Riittävä nesteen juonti, riittävästi vettä päivän aikana olisi hyvä juoda, koska elimistön kuivuminenkin voi aiheuttaa lihaskramppeja.
      Riittävän nesteytyksen määrän näkee herkästi virtsasta, virtsan väri kertoo sen. Jos on oikein tumma virtsa, voi olla nestevajausta.
      Kramppeja voi toki aiheuttaa muutkin tekijät, mutta itselläni ei ole kaikista aiheuttajista tietoa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      2063
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      14
      861
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      766
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      692
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      661
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      624
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      541
    Aihe