Minulla nyt kävellessä rollaattorin avulla jalan nostovoima heikohko ja tasapaino heikohko. Kävely ei onnistu ilman apuvälinettä.
Tutkimuksia tehty mutta diagnoosia ei saatu selville mutta ENMG todettiin jaloissa tunto-ongelmia.
Olen jumpannut fysion ohjeiden mukaisesti ja polkenut restoraattorilla.
Noiden avulla olen selvinnyt päivästä toiseen.
Nyt kuitenki yllättävät krampit reiden yläosassa vetää jalan ylös vatsaa vasten ja löysää jonkin ajan kuluttua. Nuo tulee yleensä yöllä ja välillä myös päivällä. Kramppi tulee yhteen jalkaan ja vaihtuu sitten toiseen.
Onko vastaava muilla tai löytyykö neuvoja ongelmaan?
Krampit jaloissa levossa ja vaikeudet kävellessä
2
240
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Minulla on kramppeja nilkoissa jalkapöydissä ja nilkasta polveeb saakka. Öisin pikahyppy ylös, hirvittävä kipu. Onneksi ei joka yö.
Sairastan diabetesta ja sepelvaltimotautia. Vatsa-aortassa on tukos, niin jaloille ei kulje veri kunnolla, eivätkä saa happea, joten kävely on ehkä 100m, kun toppi tulee.
Leikkausta eivät uskaltaneet tehdä n. 10v sitten, y-proteesi olisi auttanut ainakin hiukan. - Anonyymi00002
Jotkut käyttävät Magnesium-valmisteita kramppien estämiseksi, itsekin olen joskus käyttänyt. Omalla kohdalla joskus auttoi, joskus taas ei.
Riittävä nesteen juonti, riittävästi vettä päivän aikana olisi hyvä juoda, koska elimistön kuivuminenkin voi aiheuttaa lihaskramppeja.
Riittävän nesteytyksen määrän näkee herkästi virtsasta, virtsan väri kertoo sen. Jos on oikein tumma virtsa, voi olla nestevajausta.
Kramppeja voi toki aiheuttaa muutkin tekijät, mutta itselläni ei ole kaikista aiheuttajista tietoa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS682063Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.14861Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52766Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43692- 43661
- 47624
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35574Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48541