ovat 7 planeettaa jumala asuu venuksessa merkurius on helvetti siellä ovat kuolleet sielut ja langenneet enkelit jeesus tuli neptunuksesta
raamatussa mainitut taivaat
Anonyymi-ap
8137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tai sitten se tuli plutosta
Helvetti on man alla.
Mahdollisesti, mutta tuohonkaan en usko. Se on tuleva paikka, jossain avaruudessa. Sitä ei vielä edes ole olemassa, tai jos onkin, niin ilm. vielä ilman ainakin Maan asukkaita. Sinne mennään, ketkä menee, vasta Viimeisen tuomion jälkeen. Näin olen asian ymmärtänyt.
Sen eräänlainen esikartano, odotustila "Tuonela", kyllä on olemassa, jossakin. Ehkä se on maan alla, en todellakaan tiedä.
maa seisoo jalustan päällää lun putoaa reunalta alas helvetti on siellä
Raamattu ei kerro mitä ja millaisia, eli esim. missä nuo Taivaat sijaitsevat. Itse kuvittelen nuo Taivaat kuin yhdeksi, suureksi tornitaloksi, jossa 7 eri kerrosta.
Neptunuksiin ja Venuksiin en tässä asiassa usko.
maa on litteä ja uusi jerusalem on maan kokonen jumala putsaa maan sileäksi kuin pöytä levy ja uusi jerusalem laskeutuu siihen päälle
Uusi Jerusalem ei (käsittääkseni) ole Taivas, vaan Uusi Maa jonne pelastetut, puhtaat sielut Taivaasta muuttavat ja siellä ei (toivottavasti) ole enää hyvän- ja pahantiedon puita, ei käärmeitä eikä syntiinlankeemuksen mahdollisuutta.
Uusi, lankeamaton ihmiskunta ja muu luomakunta.
Helvetti kum on Jerusalemin kaatopaikka, niin taivas kierrätyskeskus.