Sisukas Suomi taisteli loistavasti, mutta jääkiekon syöpäkasvain otti omansa filmaamalla ja kotituomareiden tuella. Toivottavasti jenkit perseraiskaa finaalissa totaalisesti ja Trump voisi vaikka pommittaa toronton ja vancouverin atomeiksi. Macäpärälle toivon erikseen persesyöpää ja neliraajahalvausta
Korruptiokisat
18
309
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jengi jauhaa tuomarin syytä kaikki, menisitte itte pelaan. Tuomarit ei oo kenenkää puolella, mutta ainii ku teillä on sinivalkolasit silmillä nii eihä suomelle saa viheltää jäähyjä ollenkaa, suomi saa kampittaa taikka hakata naaman verelle nii ei saa suomelle tulla jäähyjä. Sitä mieltäkö ootte että pelkästään vastustajalle jäähyt ja suomelle ei mitään?
- Anonyymi00007
On kyllä ainoa laji, jossa tuomari voi olla samasta maasta kuin joukkue. Aivan käsittämätöntä soopaa, joka toistuu joka vuosi juuri pohjoisamerikkalaisten kohdalla.
Oli toi lopun jäähy juuri sellainen, jota ei olisi kanadalaiset tuomarit Kanadalle viheltäneet noin lähellä loppua.
Nyt sentään ei nähty sitä hyvin tyypillistä, että ratkaisupeleissä pohjoisamerikkalaisten annetaan pelata aivan sikaa ilman jäähyjä. Tai Kanada ei siis pelannut, ehkä olisi saanut. - Anonyymi00011
Raha ratkaisee nhl pelaajilla!
- Anonyymi00002
Parempi vei voiton. Kanukin mylly jauhoi ja vei. Ei mokkekaan ihmeisiin pysty.
- Anonyymi00003
Mahdoton tehtävä, Kanada vastassa ja kanadalaiset tuomarit.
Lopputulos etukäteen varma- Anonyymi00017
Miten se on mahdollista? Totta hitossa tuomarit kotiin päin .Ikävää meni maku reiluuteen
- Anonyymi00004
Trumpreichin puppetteja kyllä mahdoton kannustaa, joten Slovakia on melkein vapaan maailman ainut toivo enää.
Onhan tuo tietty vähän puuhastelevan sisäsiittoista, että lajin mahtimaalla on olympiaturnauksessa otteluissaan tuomarit omasta maasta.
Vaikkei välierän tulosta tarvitsekaan niillä selittää, ja monesti "riippumattomat" tuomarit ovat myös vetäneet vielä enemmän ja korruptoituneemmin vihkoon. - Anonyymi00005
Suomi ei ole jääkiekon huippumaa joten myöntäkää vain tappio turha selitellä. Aina kun Suomen joukkue ei pärjää alkaa typerä selittely kuin se mitään muuttaisi. Kanada, USA sekä Venäjä on jääkiekon huippumaita.
- Anonyymi00008
Huippumaista Suomi on hallitseva olympiavoittaja. Kanada hallitseva Nationsvoittaja ja USA hallitseva maailmanmestari. Venäjä puolestaan hallinnut ystävyyskohtaamisia Belarusin kanssa.
- Anonyymi00006
Ja nyt Slovakia-USA tuomarit amerikkalaisia!!!
Halu pitää kulta Amerikan puolella on kova - Anonyymi00009
Jos vaikka vähän filmiäkin oli mukana, niin ihan oikein tuomarit vihelsi suomalaisen korkea maila kasvoihin oli aivan selvä rike.
Suomi pelasi hyvin ekan erän, mutta siihen se jäi valitettavasti ja kanada on sellainen kiekko maa, että jos sille antaa tilaa hallita, niin kyllä se matsin vie. Ne on huippuammattilaisia eikä niillä tunnu missään vaikka lähtisi tokaan tai kolmanteen erään 2 tai 3 maalia tappiolla, jos heille antaa tilaa painostaa niin ne kyllä tekee ne maalit se on varma. Aivan kuten ei heille kannata antaa ylivoimaakaan, se on kiekko maalissa kyllä. Parempi voitti ei siihen voi muuta sanoa, suomen jengillä ei puhti ja kantti kestänyt viedä hyvää ekan erän energiaa pelin loppuun asti. Siinä se. Tuomarit ei peliä ratkaissut vaikka kanukkeja olivatkin, tuomitsivat tilanteet ihan oikein aivan kuten suomen paitsio haaston, sitä tarkasteltiin kyllä suurennuslasin kanssa eikä siitä voinut mitenkään maalia hylätä. - Anonyymi00010
Nhl pelaajat mukana, joten myös nhl tuomarit. Muuten eivät tule. Ja se suomen jäähy lopussa oli ihan selvä maila naamaan tilanne.
- Anonyymi00013
Jep, eivät itse osaa järjestää kunnollisia turnauksia ja pyrkivät sotkemaan ehdoillaan nekin mihin osallistuvat.
Toki perinteisesti arvokisojen kansainväliset tuomaroinnit olleet vielä paljon huonompia ja korruptoituneempia kuin NHL-tuomarien esitykset nyt.
Itse lajihan kilpailun kehittymättömyyksistä lähinnä kärsii.
- Anonyymi00012
Kanada ei voittanut tuomareiden vuoksi vaan siksi että oli parempi kuin Suomi. Näkihän sen tasoeron jo kilometrin päähän, suomen räkänokilla ei vain ole samaa yksilötaitoa, mitä kanukeilla. Miksi pitää aina itkeä tuomareista kun häviää paremmalleen?
- Anonyymi00015
Ilta-Sanomissa on oivallettu, että McKinnon lyö Mikkolan mailaa alhaalta päin. Siksi maila osuu lievästi Kinnonia naamaan. Ei siis olisi pitänyt olla jäähy ensinkään.
Nyt sitten osa jengistä ympäri maailmaa toitottaa, jotta oikein meni. Muutamilla on munaa sanoa, että jäähyä ei olisi pitänyt viheltää. Jos noin tarkasti vihelletään, joukkueet pelaisivat ottelut lähes kokonaan vajaalla.- Anonyymi00016
Korkea maila pitää aina viheltää jäähyksi.
- Anonyymi00018
Kyllä korkeamaila pitää viheltää jäähyksi sanoo sääntökirja. Niin sanoo sääntökirja muistakin rikkeistä / virheistä.
Jos tuomarit ottavat linjan että finaaleissa ei pienempiä vihelletä niin tuokin mailan itse kanadalaisen nostamana olisi pitänyt jättää viheltämättä. Kanadan tasoitusmaalikin syntyin maalivahdin häiritsemisen seurauksena. Kandan suunnitelmiin kun on kuulunut Saroksen häirintä ja päälleajo.
Siis pitää viheltää molemmilta osapuolilta kaikki viheet tai sitten jos tuomarit haluavat villin pelin niin samalla tavalla molemmille joukkueille.
Kyllä oli selkeää tuomaripeliä Kanadan muka voitto . Pelillisesti Kanada oli hieman parempi mutta Suomi onnistui käyttämään maalipaikat jo olisi varmasti voittanut ilman tuomaripeliä.
Mielestäni suurempi häpeä Kanadalle tuomarpelillä vilungilla saatu mukavoitto kuin rehellinen pikku tappio. - Anonyymi00019
Törkeää korruptiota on jääkiekossakin ollut jo vuosikymmeniä tuomaripeleissä.
2019 kun suomen naiset voittivat jo maalimanmestaruuden Usaa vastaan finaalissa viimesekunneilla.
Natsiakka tuomari hylkäsi suomen rehellisen maalin saaden näin ottelun jatkoajalle ja tuomaripelillä voiton Trumppilaisille.
Siis suomen naiset voittivat silloin maailmanmestaruuden mutta mitali Trumppilaisille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2853558Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell231975Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.441616- 841461
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.851167- 1431149
- 811054
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.95972Kannattaa ymmärtää se asia
että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.210821Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61757