Ehdottaisin työvelvoitteita Riikka Purralle (PS). Tämä ei ole hoitanut hommiaan. Valtio velkaantuu (päinvastaisista vaalilupauksista huolimatta), maahanmuutto edelleen vilkasta ja työttömyys on EU:n huipussa.
Jos kuitenkin Riikka onkin tehnyt töitä ja tulokset ovattällaisia, niin vapautetaan Riikka työvelvoitteista. Joskus saattaa olla halvempaa yhteiskunnalle tällaiset ratkaisut.
Ehdotus: työvelvoite Purralle
9
219
Vastaukset
- Anonyymi00004
Miten Purralta voi mitään odottaa eihän hän ole koskaan ole tehnyt töitä.
- Anonyymi00012
Voisi vaikka siivota tai huoltaa ulkoalueita?
Eivät ole oikeita töitä? Tiedän, mutta jostainhan se on Riikankin ikäisenä alettava...
- Anonyymi00005
Anonyymi00002
2026-02-22 00:21:36
puuppaako kimmiä ***** ********? - Anonyymi00007
Kouvaako souverosti lantaloordi? Se reppana..
- Anonyymi00008
Kannatetaan aloittajan ehdotusta 👍
Lisäksi lisäksi muutetaan entisten kansanedustajien sopeutumisraha vastikkeelliseksi.
Voivat esim. kerätä roskia ulkoalueilta, jotka eivät ole kunnan työntekijöiden vastuualuetta. Kuulemma löytyy lisääkin hommia. - Anonyymi00009
Jep, ihan oikeasti pitää puolueille laittaa TULOSVASTUU vaalilupausten mukaan, jota tarkastellaan "kvarttaaleittain", eli jos ei lupauksetmtäyty, niin > ulos ja uusi tilalle, kansanedustajan palkoista/eduista porrastetusti vähennykset myös kvarttaaleittain - 10% 1. vuosi ilman tulosta ja 20% 2. vuosi lman tulosta jne. , kun nyt nauttivat kohtuuttoman suurta palkkaa+etuja ILMAN TULOSVASTUUTA, AIWAN KÄSITTÄMÄTÖNTÄ, YKSI KANSANEDUSTAJA MAKSAA VALTIOLLE AVUSTAJINEEN/ETUINEEN N. 500 000€/ VUOSI???? JÄRKYTTÄVÄÄ!!!!
- Anonyymi00010
On ehdotettu, että kansanedustajan palkkio voitaisiin sitoa kansalaisten keskituloon.
Tällä tavoin poliitikoilla olisi rahallinen kannustin toimia omassa työssään järkevällä tavalla. Tällä hetkellä riittää, että saa vaaleissa riittävästi ääniä, jolloin edustaja voi halutessaan lekotella seuraavat vuodet ja vielä jäädessään pois eduskunnasta saa vastikkeetonta rahaa tekemättä mitään.
- Anonyymi00011
Pahasti velkaantuneella maalla ei ole varaa ylläpitää kansanedustajarälssiä.
Edustajien sekä ministereiden palkkiot ja edut ovat maan nykyisessä taloustilanteessa räikeästi ylimitoitettuja.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",114056Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423587Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922243Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421893- 1321866
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371799Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1141482- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155