Suomalaisista kasvatetaan empaattisia ja sitten Venäjä valtaa Suomen

Anonyymi-ap

Tämän jälkeen suomalaiset voivat käyttää opettun empaattisuuden lisäksi opetettua ällistymista.

Kaikki kunnia OKM:lle, mutta miten uusi opetuksen muutos reagoi tilanteisiin, jotka eivät ole sen mallin mukaisia?

11

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuo muistuttaa aika paljon Neuvostiolliton masinoimaa rauhanliikettä ja rauhan marsseja.
      Samaan aikaan, kun Neuvostoliitto teki kaikkensa, että muissa maissa ei varustauduta, se kellon tarkkudella joka olympiavuosi hyökkäsi johonkin maahan.

      Euroopan ja erityisesti Saksan olematon varustautuminen hyökkäyksen torjuntaan on edelleen peruja siitä, ettei toista saa lyödä edes silloin kun se hakkaa pesäpallomailalla päähän.

      Slava idealisti, mutta muutosten pitää ensin toteutua niissä maissa, jotka ovat uhkia muille.

      • Anonyymi00009

        Suomi on onneksi ylläpitänyt vahvaa puolustusta ja puolustusvoimia. Venäjää on aina pidetty uhkana, vaikka sitä ei ääneen olekaan lausuttu.


    • Anonyymi00002

      Kaikissa kouluissa pitäisi oppilaille opettaa yhteisöllisyyttä ja luovuutta ongelmien ratkaisemisessa. Rauhan kasvatus, solidaarisuus, ihmisoikeudet, ilmasto-ongelmat jne. eivät ole itsestään selvyyksiä. Emme pienessä kotimaassamme pysty paljoakaan vaikuttamaan koko maailman tilaan, mutta toki voimme edistää ihmisoikeuksia ja tehdä parhaamme omassa maassamme ja lisätä vaikutusmahdollisuuksia hyvässä ja rakentavassa ilmapiirissä.

      Ydinasevaltioilla on jo valtava määrä ydinaseita, joista iso vanhenee ja ne hävitetään. Ruotsalainen järjestö SIPRI pitää tilastoja asevarustelusta.
      Pitääkö ihmiskunnan varustautua ydinsotaan vai sotien ehkäisyyn rauhantyötä tukemalla? Paljonko resursseja käytetään asevarusteluun verrattuna sotien ja niitä ennakoivien kriisien ratkaisuun?

      Liian moni tiedemies työskentelee asevarustelussa, kun tiedemiehiä sen sijaan tarvittaisiin niin rauhanasialla kuin ongelmien ratkaisussa: ilmastonmuutos, nälänhätä, kymmenet eri sodat ja jopa sodiksi laajentuvat kriisit...

      Mitä enemmän ilmasto muuttuu jäätiköiden sulamisen, aavikoitumisen, myrskyjen lisääntymisen ja sotien lisätessä ilmaston muutoksia, sitä enemmän ilmasto-ongelmien ennaltaehkäisyyn tulisi panostaa eikä ainakaan lisätä. Ongelmien ennaltaehkäisyä on se, että ongelmat ymmärretään ja otetaan ne tosissaan.

      Suomen "suomettumisesta" on puhuttu siitä alkaen kun jatkosota Venäjän kanssa loppui ja alkoi rauhan rakentaminen: YYA-sopimus, Venäjän kaupan kasvu, jne. Kyllä siinä naapuruussuhteiden parantamisessa molemmat kansat hyötyivät.

      Nykyään Suomi "suomettuu" kasvavasta riippuvuudesta USA:sta. Kauppaa käydään presidentti Trumpin sanelemilla ehdoilla. Englannin kieli syrjäyttää suomen kieltä sekä kouluissa, mediassa että tieteissä ja taiteissa. Erittäin pelottavaa on se, että tietokonekieli, digilaitteet ja äpit (applications) ovat niin valtion hallinnossa kuin yksityisillä lähes täysin made-in-USA.
      Onko koko Euroopan unioni jo "eurooppunut", kun se on niin riippuvainen Natosta, amerikkalaisesta teknologiasta, USA:n tulleista (tullien jatkuvista nousuista ja laskuista?

      Tiedämmekö Suomessa miten riippuvaisia nyt olemme Euroopan unionin tarkkailuluokalla ja mistä riippuvuutemme johtuu?

      • Anonyymi00003

        Ymmärrän tuon kaiken.

        Mutta se ei anna eväitä puolustaa maata niitä vastaan, joiden kouluissa ei opeteta solidaarisuutta ja luovuutta.

        Millä tavalla tuo kaikki edistää riittävää varustautumista sotaa varten?


    • Anonyymi00004
      • Anonyymi00005

        Kuluvan hallituskauden alkutaipaleella rasismi-kysymykset nousivat esiin. Muistamme nimimerkki riikan kirjoitukset, eroamaan joutuneen ministerin ja myös ulkomaisten lehtien kirjoitukset suomalaisesta rasismista. Eduskunnassakkn pidettiin myöhemmin oppitunti rasismista.

        Rasismikeskustelu putkahtaa aina silloin tällöin esiin milloin maahanmuutossa ja milloin mitenkin, viimeksi "silmien venytys" case.

        Rasismi ei ole onnellisuutta tai yhteisöllisyyttä.
        Rasismi on itsekkyyttä, ymmärtämättömyyttä ja suvaitsemattomuutta. Rasismin leviäminen yksilötasolla mutta etenkin kansallisella tasolla on pelottavaa ja vaarallista. Sen vuoksi on tehtävä työtä rasismin nolla-toleranssin takia - meidän kaikkien mutta etenkin valtaa pitävien.


      • Anonyymi00011

        Onnellisuus syntyy siitä, että ei välitä muista kansoista. On oma maa, oma kansa ja oma luonto.


    • Anonyymi00006

      Tao Tao on kiinalaista propagandaa.
      Se on kiva lapsille, mutta edes Kiina itse ei noudata sitä höttöä.

      Lapsille pitää opettaa myös todellisia asioita. Rauhan marssit oli kivoja niin pitkään, kun uskottiin niiden vähentävän sotia. Ei vähetäneet edes Euroopassa.

      • Anonyymi00007

        Niin lapsilla kuin myös nuorilla ja aikuisilla tulisi olla oikeaa ja luotettavaa tietoa, jotta ymmärrys kasvaa ja maailma hahmottuu oikein iän mukana. Lapsille vähemmän pelottavaa tietoa iänmukaista. Tiedämme, että liian moni lapsi kokee nälänhätää, sotia, sairauksia, julmuutta...

        Toki satujakin lapsille pitää kertoa, etenkin moraliteettejä.

        Tässä linkissä on aikuisille "varustelutietoutta" ydinaseista, joita on jo "pilvin pimein" ja lisää suunnitellaan.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/rauhantutkimuslaitos-varoittaa-vaarallinen-ydinasevarustelukilpa-syntymassa/9175398

        Googlaa lisää tietoa esim. "SIPRI ydinasevarustelu"


    • Anonyymi00008

      Sen verran itsekäs on syytä olla, että empatia kannattaa rajata vain omaan kansaan.

    • Anonyymi00010

      Oli hienoa aikaan, kun ensin marssittiin rauhan puolesta ja sitte mentii laulamaan työväen lauluja

      Rohkeesti, hehkuvin rinnoin
      taistohon käykäämme näin.
      Taistojen tiellä me innoin
      kuljemme ain’ eteenpäin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      85
      3588
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2373
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      141
      2018
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      871
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      801
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      790
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      60
      734
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      3
      716
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      687
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      676
    Aihe