Työttömyyden kasvu johtuu maahanmuutosta sanovat asiantuntijat.
Mikä on demareiden lääke työttömyyteen?
Lisätään maahanmuuttoa.
Miksi työttömyys kasvaa Suomessa?
11
155
Vastaukset
- Anonyymi00001
Juurikin noin. Kieltä ei edes haluta oppia, mistä saa siis rahaa? No suomalaisten veronmaksajien selkänahasta revittynä. Taksisuharitkin ajaa ilman kuittia ja kun ei aja, ovat perseet pystyssä rukoilemassa.
- Anonyymi00002
Monet teistä suomalaisista uskovat, että ulkomaalaiset ovat laiskoja, sivistymättömiä, kouluttamattomia ja töykeitä, ja vaikka osa siitä onkin totta, se ei pidä paikkaansa kaikkien kohdalla. Olen Euroopan kansalainen, olen tehnyt kovasti töitä kielen oppimiseksi, olen opiskellut ahkerasti luokassa, sain hyviä arvosanoja, olin luokkani paras, minulla on yliopistotutkinto, työkokemusta, puhun useita kieliä ja tulen hyvästä perheestä. Minun on ollut melko vaikeaa löytää työtä; minun on aina haettava vähemmän vaativia työpaikkoja, mutta yritän silti. Olen tehnyt monia työkokeiluja, ja työnantajani ovat olleet tyytyväisiä minuun. Mutta kun pyydän työsopimusta, he sanovat minulle: "Ei ole töitä eikä rahaa." Lisäksi olet myös syrjivä. Valitat, että ulkomaalaiset käyttävät kelaa (paikallinen termi), MUTTA SYRJIVÄN ASENNE VUOKSI ET MYÖS HALUA PALKKATA ULKOMAALAISIA. Joten tämä johtuu pitkälti omasta mentaliteetistasi ja kulttuuristasi. Työssäkäyvä ulkomaalainen osallistuu verojen maksamiseen, vaikka saisikin työttömyyskorvausta, hän maksaa silti veroja, idiootit! Työssäkäyvä ulkomaalainen ei tarvitse sosiaalitukea. TE LOITTE TÄMÄN HIRVIÖN.
- Anonyymi00003
Mikä on Orpon hallituksen lääke työttömyyteen? Otetaan kaikki tuet pois työttömiltä ja aiheutetaan lisää konkursseja, samalla hommataan lisää maahanmuuttajia, sitten syrjitään heitä työmarkkinoilla.
- Anonyymi00004
Suomessa työpaikat eivät ole vähentyneet. Työvoiman määrä on kasvanut juuri maahanmuuton takia. Tämä lisää työttömyyttä.
Demareilla on keino työttömyyden lisäämiseksi. Lisätään maahanmuuttoa.- Anonyymi00005
Eli, on vain poistettu turhia ilmoituksia, joten näyttää siltä että työpaikat ovat vähentyneet, todellisuudessa niitä ei niin paljoa edes ollutkaan mitä on aiemmin väitetty, vai mitä tarkoitat?
https://www.sttinfo.fi/tiedote/71826119/avoimien-tyopaikkojen-maara-selvassa-laskussa?publisherId=69818838&lang=fi
Oikeisto haluaa vähintään 40 000 maahanmuuttajaa vuosittain. - Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Eli, on vain poistettu turhia ilmoituksia, joten näyttää siltä että työpaikat ovat vähentyneet, todellisuudessa niitä ei niin paljoa edes ollutkaan mitä on aiemmin väitetty, vai mitä tarkoitat?
https://www.sttinfo.fi/tiedote/71826119/avoimien-tyopaikkojen-maara-selvassa-laskussa?publisherId=69818838&lang=fi
Oikeisto haluaa vähintään 40 000 maahanmuuttajaa vuosittain.Demarit haluavat tuplata tuon tavoitteen.
- Anonyymi00008
vihervassarit ovat laiskoja, loisivia ja työtävieroksuvia, siinäpä selitys kaikkeen.
- Anonyymi00009
Koska Suomi on Euroopan vasemmistolaisin maa. Piste
- Anonyymi00010
Suhtautuminen maahanmuuttoon ratkaisee minun äänestyskäyttäytymiseni.
Valitettavasti demareille ei ääneni mene - Anonyymi00013
Järkikin sanoo että ottamalla rajattomasti maahan väkeä kuten vihervassut haluaa, se lisää työttömyyttä.
- Anonyymi00014
Vihervassut syyttää hallitusta työttömyydestä. Itse tekevät täysin samaa eli lisäävät työttömyyttä. Eri keinoilla vain.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse394017SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2683961Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1353497Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky873470Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222337Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv341833Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575611729- 371640
- 331558
- 931495