Tiedätkö mitä eroa on

ensimmäisellä ja viimeisellä?

Luin tänään, että ensimmäinen rakkaus tuntuu siltä että se on viimeinen, ja viimeinen rakkaus tuntuu siltä että se on ensimmäinen.

🌹
12840
6Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

En tiedä.
Mut jotenkin kuulostaa kuin ne olisivat yksi ja sama rakkaus.

Äänestä

pötyä

Äänestä

Kaunista.

1Äänestä

Näinpä se vaikuttaa olevan. Ja viimeinen jääkin viimeiseksi. Jatkossa ollaan vaan hengaillaan eikä kiinnytä kenenkään silmäkulman naururyppyihin

1Äänestä

Joskus lapsena ihastuin, rukoilin sängyssä, että se toinen rakastais mua, olin alakouluikäinen. Vanhemmat eros, muutettiin äidin kanssa kaupunkiin ja uudessa koulussa päädyinnsamalle luokalle tuon tytön kanssa. Opettaja kai huomasi, että olin ihastunut, kun katselin häntä aina silmäkulmista.
Eräänä päivänä opettaja tarvitsi oppilaita hakemaan kirjoja koulun kirjastosta. Hän valitsi meidät. En uskaltanut sanoa mitään.

Kun tuli koulukuvannaika, meidät laitetti8n eteen pitämään yhdessä luokan kylttiä.

Tosi isoja juttuja, ehkä se mitä mulla oli sydämessä oli arvokkaampaa, kuin kaikki vanhempien avioliitot ja kaikki.

1Äänestä
  • "Ehkä se mitä mulla oli sydämessä oli arvokkaampaa..."

    Ei ollut.

    Äänestä

Niinhän se joskus on, Ympyrä sulkeutuu.

Äänestä

Kaikki loppuu aikanaan.

Äänestä

Juurikin niin

Äänestä

🥰🥰🥰🥰

Äänestä

MUTTA miksi aviomies raiskaa ja kutsuu vielä tuntemattomiakin mukaan raiskaamaan?

Ennen kuin Garcia vastaa kysymykseen, varoittaa hän yleisöä, että vastaus ei ehkä ole sitä mitä voisi olettaa.

”Hän teki sen rakkaudesta.”

Yleisö kohahtaa. Mitä ihmettä filosofi tarkoittaa?

Garcia yrittää selittää.

Raiskaaja-aviomiehen ”rakkauden” muotoa ei tietenkään pidä ymmärtää niin kuin ihmisten suuri enemmistö rakkauden käsittää.

Garcian mukaan Dominique Pelicot asetti vaimonsa jalustalle, eikä kutsunut tätä edes suoraan nimeltä. Hän loi päässään oman tarinan vaimostaan, jota kohteli sitten mielensä mukaan.

Samanlaisia ovat tapaukset, kun mies sanoo ”rakastaneensa” naista niin paljon, että tappoi tämän.

”Hyvin masentavaa"

2Äänestä
  • Surullinen tarina.

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ensimmäisellä ja viimeisellä?

Luin tänään, että ensimmäinen rakkaus tuntuu siltä että se on viimeinen, ja viimeinen rakkaus tuntuu siltä että se on ensimmäinen.

🌹

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu