Sain olla rauhassa aika pitkään ja se tuntu ihan kivalta.
Ihan kiva siinä mielessä kuitenkin että tulevat, kun tarvitsis taas lähettää jotain paperia eteenpäin tuonne ulkomaille.
Menee sitten heidän turvapostilla ja ulkomaillakin sitten näkevät taas että "ei helvetti sentään, miten sieltä voi tulla tällaista dokumenttia".
Mutta se on ihan kiva silleen nähdä miten ulkomaan viranomaiset reagoivat ja miten nämä Suomen viranomaiset reagoivat niihin asiakirjoihin.
Ne niinku todistaa ja huutaa sitä, että tulkaa nyt vittu joku jo katsomaan mitä täällä Suomessa tapahtuu.
Se on tyyliin viimeiset 2 vuotta olemme hoitaneet hänen asioitaan kuten edellisistä asikirjoista ja dokumenteista voitte nähdä.
Ja tässä pyytämänne tuorein dokumentti hänen asioistaan josta näette, että asioita ei ole hoidettu.
Onneksi menee näin kahdessa osassa, että ne mitkä meni edeltä on mennyt ja nyt menee tämä joka todistaa niitä edellisiä vastaan.
:/
Nainen, valmistaudun henkisesti vierailuun
37
457
Vastaukset
- Anonyymi00001
Se on tosi hienoa kun kyse on ihan perusasiasta.
No, yli vuosi mennyt paperisodassa jo ja sitten sinä aikana kun nää kerran oli niin tiiviisti asioita hoitamassa niin niistä lähtee pieni todiste että ei mennyt kovinkaan vahvasti.
:/ - Anonyymi00002
Menisit nukkuu jo muru <3
Pääsisimpä viekkuun nukkuu ja halimaan.- Anonyymi00003
Mua valvottaa iri nyt :(
- Anonyymi00008
Anonyymi00003 kirjoitti:
Mua valvottaa iri nyt :(
Harmi.
Et oo aloittaja kuitenkaan ,,,, - Anonyymi00012
Mun muru, saanko tulla viekkuun?
Tai emmä oota lupaa tuun viekkuun nukkuu.
- Anonyymi00004
joskus on hyvää jos pystyy olemaan omassa rauhassa, rentoutuakin vähän.
mutta jos jatkuvasti haluaa olla omassa rauhassa, sekään ei hyvä.- Anonyymi00006
Ei
Mutta jos on vaikka eristäytyvä persoonsllisuushäiriö, kuten mulla, niin vaikee onnsolmia edes ystävyyssuhteita - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ei
Mutta jos on vaikka eristäytyvä persoonsllisuushäiriö, kuten mulla, niin vaikee onnsolmia edes ystävyyssuhteitaOlen käytännössä 24/7 kotona
Käyn vaan kauppa/apteekki - Anonyymi00017
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ei
Mutta jos on vaikka eristäytyvä persoonsllisuushäiriö, kuten mulla, niin vaikee onnsolmia edes ystävyyssuhteitaKoetko kuitenkin tarvitsevasi ystävyyssuhteita?
- Anonyymi00027
Anonyymi00017 kirjoitti:
Koetko kuitenkin tarvitsevasi ystävyyssuhteita?
Saatko jotain tästä ylemmuudentunnetta tavoittelevasta horinasta kun kyselet ns agendaasi sopivia kysymykdiä tältä uuvattiäijältä, eli aapeelta? Ulla yli-Tuulos
- Anonyymi00028
Anonyymi00007 kirjoitti:
Olen käytännössä 24/7 kotona
Käyn vaan kauppa/apteekkiNiin se koiran haukuntako sinua aloittajaäijä hermostutti miksi niin- onko sakemanni haukannut tyyliin puolet puasta irti? Kyllä viisaampi mies tajuaisi pysähtyä kun päästävät koiran irti😉
- Anonyymi00005
Ajatellaan asiaa vaikka niin, että ne "kävelykepit" tarvitaan ja niistä on lähtenyt niinku tietoa tai maininta eteenpäin Suomen viranomaiselta ulkomaan viranomaiselle.
Ja nyt sitten siellä ulkomaillakin varmaan ihmetellään, että asiaa on hoidettu Suomessa jo heidän tiedon mukaan 2 vuotta.
Ja nyt lähtee dokumentti, josta käy ilmi, että potilas tarvitsee edelleen ne "kävelykepit".
Ajatelkaa mitä tämä tekee Suomen oikeusvaltiomaineelle?
Siellä ulkomailla kun Matti Möttösen kolleega katsoo sitä dokumenttia, niin se varmaan kauhistuu.
Mitä, eikö siellä Suomessa todellakaan osata edes tätä asiaa hoitaa?
:/- Anonyymi00009
Ensin lähti jotain joka oli ilmeisesti ihan pätevä ja hyvä, tehtiin toisella paikkakunnalla toisen toimesta.
Sitten tuli jonkinlainen lisäselvitys kaavake joka täytettiin täällä ja oli kyllä aika surkeasti hoidettu.
Sitten tuli taas lisäselvityspyyntö ja se oli vielä surkeampi taidonnäyte ihan täynnä virheitä.
Ja nyt lähtee seuraava ja se viimeinen joka herättää kaikki epäilykset ja todistaa niillekin, että ne kaksi edellistä oli ihan täyttä paskaa ja jotain hyvinkin outoa on meneillään ja tapahtuu.
:/ - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Ensin lähti jotain joka oli ilmeisesti ihan pätevä ja hyvä, tehtiin toisella paikkakunnalla toisen toimesta.
Sitten tuli jonkinlainen lisäselvitys kaavake joka täytettiin täällä ja oli kyllä aika surkeasti hoidettu.
Sitten tuli taas lisäselvityspyyntö ja se oli vielä surkeampi taidonnäyte ihan täynnä virheitä.
Ja nyt lähtee seuraava ja se viimeinen joka herättää kaikki epäilykset ja todistaa niillekin, että ne kaksi edellistä oli ihan täyttä paskaa ja jotain hyvinkin outoa on meneillään ja tapahtuu.
:/🤗😇💗
- Anonyymi00026
Anonyymi00009 kirjoitti:
Ensin lähti jotain joka oli ilmeisesti ihan pätevä ja hyvä, tehtiin toisella paikkakunnalla toisen toimesta.
Sitten tuli jonkinlainen lisäselvitys kaavake joka täytettiin täällä ja oli kyllä aika surkeasti hoidettu.
Sitten tuli taas lisäselvityspyyntö ja se oli vielä surkeampi taidonnäyte ihan täynnä virheitä.
Ja nyt lähtee seuraava ja se viimeinen joka herättää kaikki epäilykset ja todistaa niillekin, että ne kaksi edellistä oli ihan täyttä paskaa ja jotain hyvinkin outoa on meneillään ja tapahtuu.
:/” Sitten tuli taas lisäselvityspyyntö ja se oli vielä surkeampi taidonnäyte ihan täynnä virheitä.” Ratkaisu- tuuppaa epäilyttävä A4 yleiseen sähköpostiin kyllä näkyy. En tekisi toisin mtn vaikka siitähän se helv. lähti irti
- Anonyymi00011
jos haluaa olla omassa rauhassa, kuin Aina ja Iankakkisesti Aamen, ei tuollainenkaan hyvä
Aina ja Iankaikkisesti Amen. - Anonyymi00013
Ihmistä ei voi loputtomiin pitää panttivankina edes viranomaisten toimesta.
Se vain on niin, että maailmalla tiedetään ja varsinkin ulkomailla josta ne ihmisoikeudet ja muut oikeudet on aikoinaan tullut ja mistä niitä valvotaan, että mitkä ne ihmisoikeudet ja kansainväliset ja valtioiden väliset sopimukset on.
Takapajula kujilla viranomaiset ei vain osaa, ne ei ole koskaan joutunut tekemisiin kansainvälisissä asioissa vaan vähän sinne päin vaan riittää, kun kukaan ei osaa yhtään mitään.
Ei ne ole ennen kansainvälistä toimijaa nähnytkään paitsi televisiossa.
Möttösellä on vaan kansainvälinen ja osaava tukijoukko huippu osaajia, jotka oikein lypsää ne tiedot näistä esiin, kun ne osaa sen homman ja kuulustelun.
Siksi olisi ollut hyvä ihan oikeusvaltiomaineen kannaltakin, että lakiasiantuntijat joihin möttönen on ollut yhteydessä asioistaan, olisi reagoinut ajoissa, sillä nyt asiat jäi osaamattoman rikolliskoplan hoidettaviksi, jotka hoitavat asiat päin helvettiä viranomaisina toimien ja Suomen viranomaisia maailmalla edustaen.
Kun pikkuinen osaamaton viranomaisporukka pääsee Möttösen kautta huippulakiasiantuntijoiden ja osaavien oikeudenpalvelijoiden kanssa työskentelemään, niin sehän on oikea kunnia-asia.
Siellä ulkomailla niillä on osaamista, jep.
Siellä niillä on tuossa hommassa koulutus ja kokemus ja asiointi tapahtuu kansainvälisessä osaamista ja kokemusta pursuavassa Genevessä.
Suomessa taas on vaatimustaso, joka ei täyty ja näin kansainvälisten huippiosaajien kanssa asioi tuppukylän pikkupiiri.
Ja kyseessä on vielä Matti Möttösen asia, joka on myös tunnettu huippuosaaja siellä kansainvälisissä oikeuspiireissä.
Voi voi, kunpa olisi meidän viranomaiset reagoineet silloin kun piti reagoida, sillä Möttösen asia kävi Suomen korkeimpien ja tunnettujen huippuosaajien pöydällä näyttäytymässä ja kertomassa että meillä on ongelma.
Asiaan ei puututtu, joten kaikki on kai siis ihan hyvin.
Ja hyvät naiset ja herrat,
Olemme tulleet nyt kohokohtaan, kun Suomen viranomaisten osaamisen taidonnäyte lähtee Geneveen kansainväliseen tarkastukseen.
Suomen viranomaisia asiassa edustaa tuppukylän juoruämmien kerho.
Sen oikeellisuuden ja osaamisen ja lainmukaisuuden on oikeaksi todistanut ja puoltanut valtioneuvosto, valviira, poliisi, oikeusasiamies, oikeuskansleri, oikeusministeriö, käräjätuomari ym.
Kukaan ei ole nähnyt asioissa siis mitään mihin tulisi puuttua, joten Suomen huippuosaajien huippuviranomaisten ja Petteri Orpon kehumat "maailman parhaat viranomaiset" pääset näyttämään maailmalle osaamisensa ja mitä on olla maailman paras viranomainen.
Tässä vaiheessa on todella kiire, mikäli oikeusvaltiossa olisi jonkinlaista oikeusturvaa ja viranomaisten valvontaa, sillä aikaa ei ole kuin 10 tuntia ottelun alkuun.
Juoruämmien kopla saapuu hakemaan viimeiset kriittiset dokumentit ja sen jälkeen ei ole enää mitään korjausliikkeitä tehtävissä.
Ne ovat kriittistä dataa ja ne dokumentit todistaa ihmisoikeusrikoksista Suomessa.
Ne todistaa törkeistä laiminlyönneistä ja osaamattomuudesta viranomaisten keskuudessa.
Ja kaikki on tapahtunut noiden Suomen korkeimpien ja valvovien viranomaisten ollessa tietoisia asioista.
:/- Anonyymi00014
Viranomaisottelun viimeinen erä on alkamassa.
Kansainvälisesti tunnettu viranomainen, oikeusoppinut ja lakiasiantuntija Mlaw Giorgino Wunderschön vs joku suhteilla virkaan päässyt "lesta", sen ex ministeri Sipulin sukulainen ehkä.
Oi että, on jo mieto korruption tuoksu ilmassa, mutta katkaiseeko kukaan ottelua?
Möttönen on monesti pudistanut päätään sillä Suomen edustajan osaaminen on ollut heikohkoa.
Ollut väärässä jo todistetusti 3 viimeisessä asiassa joista Möttönenkin hänelle mainitsi.
Sitä ennen jo matematiikan taitonsa on ollut hieman hakusessa kun kysytään kumpi on suurempi 80 vai 250.
Korjauksia ei tullut, mutta joukkoon on liittynyt vahvistukseen toinen samankaltainen, joka ei myöskään tiennyt perusasiaa.
Siksi niitä ilmoituksia on tehtykin ympäri Suomea Möttösen toimesta, mutta kukaan ei reagoinut ja niin nämä huippuosaajat pääsivät kansainväliselle pelikentälle edustamaan Suomea asioissa, joissa ihmisen perusoikeudet ovat kyseessä eikä ne ole Möttöselle toteutuneet.
Ottelusta on tulossa jännittävä, tai ei niinkään jännittävä onhan se selvää, että kansainvälisessä raskaan sarjan oikeusoppineiden ottelussa ei Suomen edustajan pelkkä yli 120kg paino riitä.
Mutta silti hyvä asia, että on hän on syönyt hyvin silloin kun Möttönen on paastonnut kuukausia puurolla odottaessaan perusoikeuksiaan Suomessa.
Nyt kuitenkin vastassa on niin korkean tason ammattilainen, että tarvittaisiin hieman tietämystäkin edes perusoikeuksista, ihmisoikeuksista ja ihmisarvoisesta elämästä.
Möttönen ei olisi halunnut päästää heitä hoitamaan asioita ja sanoikin sen heille suoraan, mutta kun väkisin änkeävät, niin minkä sitä ihminen Suomessa viranomaiselle mahtaa kun he väkisin tahtovat toimivaltansa ylittää ja päästä kansainväliseen huippuotteluun näyttämään osaamisensa, niin kai se on pakko silloin Suomessa noudattaa asiassa viranomaisen tahtoa ja heidän näyttää, kuinka he jo heti ottelun alkumetreillä polkevat näyttävästi "asiakkaansa" oikeudet jalkoihinsa.
Pikkuista kompurointia siis jo ihan alussa ja Möttönen ei voi kuin pudistaa päätänsä.
Kai hän sai sen viranomaispaikan aikoinaan, koska hänellä oli hakuprosessissa jonkinlainen "erittäin korkea motivaatio" tai jotain, jolla pääsi osaavien ohi suoraan viranomaiseksi.
Nyt kuitenkin Möttönen jo tietää, että varma häviö tulossa ja jos joku jossain tajuaisi mitä on tapahtumassa, niin se olisi kuin joku menisi kansainvälisen lehdistön eteen edustamaan Suomea.
Vähän kuin ne kummeli ministeri sketsit.
Menikö se sinne yksin?
Meni.
Eikö jonkun pätevän pitänyt hoitaa ne kansainväliset asiat?
No piti.
Ei jumalauta sentään.
:/ - Anonyymi00016
Anonyymi00014 kirjoitti:
Viranomaisottelun viimeinen erä on alkamassa.
Kansainvälisesti tunnettu viranomainen, oikeusoppinut ja lakiasiantuntija Mlaw Giorgino Wunderschön vs joku suhteilla virkaan päässyt "lesta", sen ex ministeri Sipulin sukulainen ehkä.
Oi että, on jo mieto korruption tuoksu ilmassa, mutta katkaiseeko kukaan ottelua?
Möttönen on monesti pudistanut päätään sillä Suomen edustajan osaaminen on ollut heikohkoa.
Ollut väärässä jo todistetusti 3 viimeisessä asiassa joista Möttönenkin hänelle mainitsi.
Sitä ennen jo matematiikan taitonsa on ollut hieman hakusessa kun kysytään kumpi on suurempi 80 vai 250.
Korjauksia ei tullut, mutta joukkoon on liittynyt vahvistukseen toinen samankaltainen, joka ei myöskään tiennyt perusasiaa.
Siksi niitä ilmoituksia on tehtykin ympäri Suomea Möttösen toimesta, mutta kukaan ei reagoinut ja niin nämä huippuosaajat pääsivät kansainväliselle pelikentälle edustamaan Suomea asioissa, joissa ihmisen perusoikeudet ovat kyseessä eikä ne ole Möttöselle toteutuneet.
Ottelusta on tulossa jännittävä, tai ei niinkään jännittävä onhan se selvää, että kansainvälisessä raskaan sarjan oikeusoppineiden ottelussa ei Suomen edustajan pelkkä yli 120kg paino riitä.
Mutta silti hyvä asia, että on hän on syönyt hyvin silloin kun Möttönen on paastonnut kuukausia puurolla odottaessaan perusoikeuksiaan Suomessa.
Nyt kuitenkin vastassa on niin korkean tason ammattilainen, että tarvittaisiin hieman tietämystäkin edes perusoikeuksista, ihmisoikeuksista ja ihmisarvoisesta elämästä.
Möttönen ei olisi halunnut päästää heitä hoitamaan asioita ja sanoikin sen heille suoraan, mutta kun väkisin änkeävät, niin minkä sitä ihminen Suomessa viranomaiselle mahtaa kun he väkisin tahtovat toimivaltansa ylittää ja päästä kansainväliseen huippuotteluun näyttämään osaamisensa, niin kai se on pakko silloin Suomessa noudattaa asiassa viranomaisen tahtoa ja heidän näyttää, kuinka he jo heti ottelun alkumetreillä polkevat näyttävästi "asiakkaansa" oikeudet jalkoihinsa.
Pikkuista kompurointia siis jo ihan alussa ja Möttönen ei voi kuin pudistaa päätänsä.
Kai hän sai sen viranomaispaikan aikoinaan, koska hänellä oli hakuprosessissa jonkinlainen "erittäin korkea motivaatio" tai jotain, jolla pääsi osaavien ohi suoraan viranomaiseksi.
Nyt kuitenkin Möttönen jo tietää, että varma häviö tulossa ja jos joku jossain tajuaisi mitä on tapahtumassa, niin se olisi kuin joku menisi kansainvälisen lehdistön eteen edustamaan Suomea.
Vähän kuin ne kummeli ministeri sketsit.
Menikö se sinne yksin?
Meni.
Eikö jonkun pätevän pitänyt hoitaa ne kansainväliset asiat?
No piti.
Ei jumalauta sentään.
:/Se korruptio on sellainen asia, että se kostaantuu.
Silloin kun virkoihin päästään suhteilla eikä osaamisella, niin voi joutua pieneen testiin.
Silloin kun ei ole osaamista, niin se näkyy varsinkin kansainvälisissä asioissa kun toimitaan ihmisten oikeuksien parissa.
Se toimii Suomessa kun se pysyy virastoissa eikä se näe päivänvaloa, mutta Möttösellä nyt sattuu olemaan kansainvälistä taustaa ja sen vuoksi hänen asiansa käsitellään ulkomailla asti, joten kun Möttönen ilmoitti asioista, niin niihin olisi viranomaisten tullut puuttua Suomessa ja koska asiaa koitettiin vain salata ja "ne pitää unohtaa" ym. lakaistiin maton alle, niin he joutuivat lähettämään Möttösen asioista ja oloista tietoa ulkomaille.
Ja vaikka ihmisoikeusasiat pitäisi käsitellä Suomessa ennen kuin ne lähtevät ulkomaille käsiteltäviksi, niin Möttösellä on valta viedä ne oikoreittiä ja varsinkin täysin selvissä ihmisoikeusrikos tapauksissa suoraan todisteet ja dokumentit riippumattomiin elimiin tarkastettaviksi, koska Suomessa niihin ei yksikään viranomainen puuttunut.
Koska kyse on perusoikeuksista ja perusasioista jotka ovat ihmisoikeuksia ja niillä turvataan ihmisarvoinen elämä, niin ne ovat myös kansainvälisiä perusoikeuksia joista on kirjoitettu valtioden välisiä sopimuksia.
Suomessa niistä vastaa Suomi, vaikka viranomaiset niitä polkevatkin.
Ja täten kansainvälinen tausta on ollut Möttöselle tärkeä työkalu, sillä suomalaisen asiat eivät muutoin lähde virastoista eteenpäin ulkopuolisen riippumattoman toimijan tarkastettaviksi.
Ja vaikka kyse on ihan perusasiasta, niin se todistaa ihmisoikeusrikoksista Suomessa.
Ja siitä lähti jo 3 dokumenttia Geneveen.
Ja tänään lähtee se viimeinen.
Ja on todella surullista, että Suomessa siihen toimintaan ja niihin rikoksiin ei ole 5 vuoteen kukaan puuttunut vaikka ilmoituksia on tehty joka virastoon ja paikkaan ja tuomarillekin.
:/ - Anonyymi00019
Anonyymi00016 kirjoitti:
Se korruptio on sellainen asia, että se kostaantuu.
Silloin kun virkoihin päästään suhteilla eikä osaamisella, niin voi joutua pieneen testiin.
Silloin kun ei ole osaamista, niin se näkyy varsinkin kansainvälisissä asioissa kun toimitaan ihmisten oikeuksien parissa.
Se toimii Suomessa kun se pysyy virastoissa eikä se näe päivänvaloa, mutta Möttösellä nyt sattuu olemaan kansainvälistä taustaa ja sen vuoksi hänen asiansa käsitellään ulkomailla asti, joten kun Möttönen ilmoitti asioista, niin niihin olisi viranomaisten tullut puuttua Suomessa ja koska asiaa koitettiin vain salata ja "ne pitää unohtaa" ym. lakaistiin maton alle, niin he joutuivat lähettämään Möttösen asioista ja oloista tietoa ulkomaille.
Ja vaikka ihmisoikeusasiat pitäisi käsitellä Suomessa ennen kuin ne lähtevät ulkomaille käsiteltäviksi, niin Möttösellä on valta viedä ne oikoreittiä ja varsinkin täysin selvissä ihmisoikeusrikos tapauksissa suoraan todisteet ja dokumentit riippumattomiin elimiin tarkastettaviksi, koska Suomessa niihin ei yksikään viranomainen puuttunut.
Koska kyse on perusoikeuksista ja perusasioista jotka ovat ihmisoikeuksia ja niillä turvataan ihmisarvoinen elämä, niin ne ovat myös kansainvälisiä perusoikeuksia joista on kirjoitettu valtioden välisiä sopimuksia.
Suomessa niistä vastaa Suomi, vaikka viranomaiset niitä polkevatkin.
Ja täten kansainvälinen tausta on ollut Möttöselle tärkeä työkalu, sillä suomalaisen asiat eivät muutoin lähde virastoista eteenpäin ulkopuolisen riippumattoman toimijan tarkastettaviksi.
Ja vaikka kyse on ihan perusasiasta, niin se todistaa ihmisoikeusrikoksista Suomessa.
Ja siitä lähti jo 3 dokumenttia Geneveen.
Ja tänään lähtee se viimeinen.
Ja on todella surullista, että Suomessa siihen toimintaan ja niihin rikoksiin ei ole 5 vuoteen kukaan puuttunut vaikka ilmoituksia on tehty joka virastoon ja paikkaan ja tuomarillekin.
:/Ootko jo palstaäijä, eli aloittaja motivaatiotonnia koittanut sujauttaa? Aina varmaan halunneet nähä niin ison setelin.
- Anonyymi00021
Hän vain kertoi oikeudessa, ettei ollut tuolloin oikein oma itsensä
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Hän vain kertoi oikeudessa, ettei ollut tuolloin oikein oma itsensä
Sai tuomion vainoamisesta 2018?, johon oli hieman tyytymätön. No mutta sillähän se lähtee millä on tullitkin, harasoo🫲
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Sai tuomion vainoamisesta 2018?, johon oli hieman tyytymätön. No mutta sillähän se lähtee millä on tullitkin, harasoo🫲
Lähde HS jotenkin liiankin piilotettu uutinen uutisen seassa, vaikea löytää- pitävät ku kipeetä piip
- Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Lähde HS jotenkin liiankin piilotettu uutinen uutisen seassa, vaikea löytää- pitävät ku kipeetä piip
Joku tässä ei ny täsmää, yleensä SR ei kirjoita näin kieli poskella mtn
- Anonyymi00032
Anonyymi00022 kirjoitti:
Sai tuomion vainoamisesta 2018?, johon oli hieman tyytymätön. No mutta sillähän se lähtee millä on tullitkin, harasoo🫲
Aloittaja vai kuka sai tuomion?
- Anonyymi00015
jos nukut että pyörit sänghyssä paljon.... sillä tavoin, kuin joku pyörijä.
- Anonyymi00018
Pitäiskö sun harkita kirjailijan uraa? Sulla on kuitenkin lahjoja siihen. Siitä sais rahaakin, vai onko tää sun bisnes?
- Anonyymi00029
Ooks sää tää aloittajaäijä kun kehuu itteensä
- Anonyymi00030
jos menee nukkumaan aikaisdinkin.... mikähän joku vanhapelikin olisi hauska, en keksi oikein
- Anonyymi00031
Teit valintasi ja päätöksesi.
Välittämättä kuin satutat sitä joka välitti susta. - Anonyymi00033
Outoa, Suomen edustajat ovat 40 minuuttia myöhässä.
Mitäköhän tapahtui tai on tapahtunut?
Kukaan ei tullut, ei saapunut paikalle.
Tapahtuikohan jonkinlainen viimehetken herääminen Suomen valvovien viranomaisten keskuudessa taikka tulikohan oikeusministeriöstä asti mahti käsky "Keskeyttäkää ottelu!".
Möttönen katsoo kelloa, Möttösen asioita hoitavat Suomen viranomaisia edustavat eivät ole saapuneet paikalle.
Lähtiköhän viimehetken nopean toiminnan joukot liikkeelle, tai tuliko sairastuminen tai jotain?
Kenties Suomen korkeimpien oikeuden parissa työskentelevien kiinnostus heräsi ja Möttösen asioita käytiin nopeasti urkkimassa ja katsomassa, että mitä helvettiä sille siellä tehdään ja on näköjään tehty?
Hädissään he tekivät hätäpäätöksen, KESKEYTTÄKÄÄ OTTELU JA ÄKKIÄ, KEINOLLA MILLÄ HYVÄNSÄ!
Sipuli oli jo kauhuissaan, millaisen maineen tästä saa jos ottelija matsin jälkeen lehdistön haastattelussa kertoo, että pääsin tähän työhön kun oon ex ministeri Sipulin tuttu.
Genevessä jo kuumeisesti odotetaan ottelijan paikalle saapumista kun viimeinen erä on alkamassa.
Ottelua ei voi keskeyttää, se on käytävä loppuun asti ja ottelijat itse siihen väkisin änkivät vaikka Möttönen pyysikin asioilleen monesti osaavaa viranomaista niitä hoitamaan.
Sellainen väkisin toimivallan ylittäminen jo todistaa viranomaisen osaamattomuudesta ja seuraukset ovat hirvittäviä, ei vain Möttöselle vaan koko Suomelle ja Suomen oikeusvaltiomaineelle.
:/- Anonyymi00034
Nyt on kyllä jännä "sattuma" tai siis................................
- Anonyymi00035
Ehkäpä kansainvälinen kiinnostus Möttösen asioista herätti jonkun korkeamman kansan kirjoituksia valvovan big brother oikeusoppineen Suomessa.
Hei meidän maan korruptiot ja rikokset on karkaamassa virastoista Geneveen näytille!
HÄLYTYS HÄLYTYS!
Tästä ei hyvää seuraa, komento takaisin, älkää päästäkö niitä ämmiä sinne Möttösen luo!
Estäkää ottelu.
Ja Möttönen katsoi kelloa, jo yli tunti myöhässä, ei ilmoituksia myöhästymisestä eikä muutakaan viestiä.
Eivät kai tule sitten tänään.
Ehkä jonain päivänä Möttönen saa tietää mitä tapahtui.
:/ - Anonyymi00036
Anonyymi00035 kirjoitti:
Ehkäpä kansainvälinen kiinnostus Möttösen asioista herätti jonkun korkeamman kansan kirjoituksia valvovan big brother oikeusoppineen Suomessa.
Hei meidän maan korruptiot ja rikokset on karkaamassa virastoista Geneveen näytille!
HÄLYTYS HÄLYTYS!
Tästä ei hyvää seuraa, komento takaisin, älkää päästäkö niitä ämmiä sinne Möttösen luo!
Estäkää ottelu.
Ja Möttönen katsoi kelloa, jo yli tunti myöhässä, ei ilmoituksia myöhästymisestä eikä muutakaan viestiä.
Eivät kai tule sitten tänään.
Ehkä jonain päivänä Möttönen saa tietää mitä tapahtui.
:/Jotain muutakin saatat saada tietää jonain päivänä mitä tapahtui.
- Anonyymi00037
Ottelu on saatava päätökseen, sitä ei voi jättää kesken, sillä muuten se herättää epäilyksiä kun viimeistä dokumenttia ei saavu eikä viranomaista tule tarvittaessa paikanpäälle, että jotain on tapahtunut.
Geneven peliveto olikin lähettää viimeinen dokumentti suoraan Möttöselle kotiin postissa viranomaisten turvapostin sijaan.
Liekö epäilykset jo kasvaneet liiaksi?
Möttönen ei kuitenkaan viranomaisten toiminnan takia kykene toimittamaan dokumenttia ilman "kävelykeppejään".
Viranomaisten on se toimitettava, sillä Möttönen ei viranomaisten toiminnan takia pääse itse vapaasti liikkumaan ilman "kävelykeppejään".
Se on ns. shakki ja matti.
Vastaamattomuus aiheuttaisi kansainvälisen hälytyksen, vähintään huoli-ilmoituksen taikka rikosilmoituksen tms. jo toimitettujen dokumenttien takia.
Ja vastaaminen viranomaisten turvapostilla myös osoittaa että "kävelykepit" puuttuvat, sillä siitä ilmenee, ettei "kävelykeppejä" edelleenkään ole.
:/- Anonyymi00038
Kansainvälisessä asioinnissa on hyvin tärkeää turvallisuus.
Ja mikäli epäilyjä on herännyt jo toimitettujen huolimattomasti taikka epäilyttävästi täytettyjen dokumenttien takia, voi virasto epäillä myös postin joutuneen vääriin käsiin.
Aina on tietotusrvariski ja osaamattoman viranomaisen huolimattomuus herättää epäilyksiä.
Virasto tahtoo täten varmistaa asioivansa oikean henkilön kanssa ja asioivan henkilön olevan edes elossa.
Viimeinen dokumentti on siis toimitettava henkilötietoineen ja yhteystietoineen suoraa kontaktia varten asianomaisen kanssa ja se sisältää myös toiveen ja maininnan henk.kohtaisesta haastattelusta ja asiakkaan kuulemisesta.
Möttösellä ei ole ollut mitään hyvää sanottavaa tähän asti toiminnasta ja asioita hoitaneet viranomaiset tietävät sen.
Siksi he ovat hoitaneet tähän asti puhumisen Möttösen puolesta sinä aikana kun Möttöstä on pidetty panttivankina ja liikuntarajoitteisena ilman "kävelykeppejään".
:/ - Anonyymi00039
Anonyymi00038 kirjoitti:
Kansainvälisessä asioinnissa on hyvin tärkeää turvallisuus.
Ja mikäli epäilyjä on herännyt jo toimitettujen huolimattomasti taikka epäilyttävästi täytettyjen dokumenttien takia, voi virasto epäillä myös postin joutuneen vääriin käsiin.
Aina on tietotusrvariski ja osaamattoman viranomaisen huolimattomuus herättää epäilyksiä.
Virasto tahtoo täten varmistaa asioivansa oikean henkilön kanssa ja asioivan henkilön olevan edes elossa.
Viimeinen dokumentti on siis toimitettava henkilötietoineen ja yhteystietoineen suoraa kontaktia varten asianomaisen kanssa ja se sisältää myös toiveen ja maininnan henk.kohtaisesta haastattelusta ja asiakkaan kuulemisesta.
Möttösellä ei ole ollut mitään hyvää sanottavaa tähän asti toiminnasta ja asioita hoitaneet viranomaiset tietävät sen.
Siksi he ovat hoitaneet tähän asti puhumisen Möttösen puolesta sinä aikana kun Möttöstä on pidetty panttivankina ja liikuntarajoitteisena ilman "kävelykeppejään".
:/Mitäköhän Möttönen voisi vastata kun häneltä kysytään asiastaan ja toiminnasta?
Kauanko tätä on jatkunut?
Minne kaikkialle asioista on ilmoitettu?
Montako todistajaa tapahtumille?
Mitä muuta on tapahtunut?
Mitä toimenpiteitä on tehty?
Ja mitä voi ihmisoikeuksien parissa työskentelevä oikeusoppinut todeta kaiken jälkeen kun saa vastaukset noihin?
jo yli 5 vuotta.
kaikkialle.
Monta.
paljon muuta.
Ei mitään ja joskus kun tehdään ulkopuolisen toimesta, ne kumotaan saman tien toisen toimesta.
Mutta Suomen viranomainen voisi ottaa mallia ja myös haastatella sitä viranomaisten uhria, eikä vain rikollisia viranomaisia.
Katsokaas kun leena 12v on raiskattu, niin ei kysellä asiasta raiskaajalta.
Kun joku on kellarissa vangittuna, niin ei kysellä vangitsijalta onko kellarissa joku vangittuna.
Kun vanhus makaa jo toista viikkoa lattialla ja huutaa: tulkaa auttamaan, niin ei kysytä hoitajalta joka sanoo, se vaan tykkää maata lattialla ja pelleilee...
Ja kun ilmoituksia asioista tehdään, ne tarkastetaan ja tutkitaan.
Ja kun asiat ovat kunnossa, niin ne ilmoitukset ja avunhuudot loppuvat.
Nyt ne ovat kantautuneet laiminlyöntien takia Suomesta sinne Geneveen saakka.
:/
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2944176Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352375Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822016- 1411511
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!39998Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein133972- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337901Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62820