Kun sotaan kutsu tulee, mitä otat mukaan?
Kuulemma pitäisi olla omaa asetta, gps-paikanninta, dronea jne, jne...
Ennen kyllä sai varusteet armeijan puolesta, niinkö heikoilla on sotavaltio että pitää sotilailla olla vehkeet omasta takaa?
Ei sentään malli-kajanderia, eli valtion puolesta vain vyö ja kokardi...
Kuulemma pitäisi olla omaa asetta, gps-paikanninta, dronea jne, jne...
Ennen kyllä sai varusteet armeijan puolesta, niinkö heikoilla on sotavaltio että pitää sotilailla olla vehkeet omasta takaa?
Ei sentään malli-kajanderia, eli valtion puolesta vain vyö ja kokardi...
Vastaukset 51
Vanhimmat
Näin käy, kun hulluudesta tehdään ainoa ihanne. Hulluus on ollut länsimaisten poliitikkojen, valtamedian ja viihteen johtotähti koko tämän 2000-luvun ajan. Nyt joukkopsykoosi on niin pitkällä, että joukkoitsemurha nähdään ainoana mahdollisuutena.
Ai se aloittaja olikin ryssykkä. Reppanaa pelottaa, että koko Vennään maa katovaa. Ei katoo, vain pienemmiksi hajjoopi.
Kyllähän tosiasia on se, että Putin ryssi homman aivan täysin. Muutaman päivän homma on nyt kestänyt neljä vuotta. Satojatuhansia venäläispoikia on kuollut tuon mielisairaan pikkumiehen päähänpiston takia.
Venäjä pystyy aiheuttamaan järjetöntä tuhoa, mutta ei ikinä pysty valloittamaan Ukrainaa tai mitään muutakaan valtiota. Se ei pysty hyökkäämään menestyksekkäästi yhteenkään vähänkin varautuneeseen maahan.
Aloittaja ja monet kaltaisensa putinistit kyllä tietävät tämän ja siksi heidän pitää koettaa pelotella. Menestys tulee olemaan heikkoa silläkin rintamalla ja he tietävät, että jonakin päivänä heidät kaivetaan ulos luolistaan, ja silloin on tuomion aika.
Ei se sota tänne tule. Se on melkein Balkanilla saakka. Eikä kaikki edes piäse elläissään sotimaan, vaikka miten ois ylennetty ja kunniamerkeillä koristeltu sankari.
Sepä on nopea liikkumaan, salamasottaa kun on...
Ei Venäjän sota ole salamasottaa vaan kulutussottaa. Ukkoo laitetaan tulemaan toinen toisensa perään ja kuolemaan.
Sotakiimaa lietsotaan nyt joka tuutista.
Ukraina on jotenkin pärjännyt kun siellä on porukkaa 40 miljoonaa, joka ei ole niin pumpulissa kasvanutta kuin suomen 5,6 miljoonainen porukka.
Siellä on sitkeyttä ja osataan uhrautua ja tinkiä omasta mukavuudesta.
Onnistuuko suomalaisilta? Epäilen.
Viisaan diplomatian avulla kun osaisimme pysyä kaikista mahdollisista sodista erossa, niin voisimme vielä selviytyä, sotimalla emme.
NATOsta ja EU:sta on turha odottaa paljon apua, eihän täällä yksikään maa näköjään ole enää valmis laittamaan tikkua ristiin toisen NATO-maan puolesta.
Sinusta saadaan oivallinen miinanpolkija. Taitosi olisivat takuulla kuin tehdyt siihen hommaan.
Joo, Suomi teki viisaasti kun liittyi Natoon. Venäjä ei ole koskaan hyökännyt Nato-maahan. Muihin kyllä.
Se juna meni jo... Kaikki on muuttunut.
No niin, siellä sotakiimailija avautuu.
Laskea jos osaat, niin mietipä että kun ukrainan 40 miljoonainen kansa on usan ja euroopan vahvasti tukemana juuri ja juuri pärjännyt venäjän 140 miljoonaisen kansan armeijalle, niin miten mahtaisi suomen 5,6 miljoonainen kansa siinä skabassa menestyä, etenkin kun naton, enempää kuin euroopankaan tuesta ei ole enää mitään takuita?
Ukrainan sota on väsyttänyt koko euroopan ja jokainen alkaa katsoa vain omaa tonttiaan, muut tulkoon toimeen omillaan. Ihan kuten usakin on tehnyt irtiottoa natosta ja euroopasta.
Mutta voittehan te toki uhota ja elää kuplassanne.
onko Venäjä hyökännyt Nato-maahan?
E i suomalaisia ole enää kuin vajaa 4 miljoonaa, koska väestönvaihto.
Hölynpölyä.
Tää ukko on sama kun Natopalstalla ja Ateismipalstalla! Kehottaa itäsuomalaisia alkamaan vihaamaan Venäjää ja luottamaan fanatikoimaansa Natoon!
Kaikki mitä se ukko sanoo, kääntäkää toisinpäin! Sairaus kyseessä!
Golfkorpraali Stubbihan oli sanonut jossain haastattelussa, että Suomella on miljoonan sotilaan armeija. Luin jostain, että Stubbin matkalaskut olivat viime vuonna miljoona euroa, joten luku on oikea, vain asiayhteys hieman väärä.
Sehän tuota ressukkaa kyrsii, kun NATOlla on valtavat resurssit. Jo pelkästään Euroopan puoleisessa NATOssa on tavanomaisen ja modernin sodankäynnin osaaminen ja valmiudet viisinkertaiset Venäjään verrattuna.
Ydinaseita ei ole niin paljon, mutta kyllä nykyisilläkin saadaan tilanne "rauhoittumaan".
"...etenkin kun naton, enempää kuin euroopankaan..."
NATOn lisäksi useammaltakin valtiolta on kahdenkeskinen turvallisuustakuu. Siis sopimus siitä, että Suomi saa välitöntä ja suoraa ase- ja taistelija-apua joutuessa mahdollisen hyökkäyksen kohteeksi. Tarjolla on mm. huomattavasti tehokkaampia aseita kuin Ukrainassa tällä hetkellä.
Hyvä kuitenkin, kun kerrotte jo suoraan, että hyökkääjä on Venäjä. Suomella kun ei ole mitään tarvetta hyökkäillä mihinkään, mutta puolustaudutaan todella ankarasti, jos joku hyökkää.
Natoon liittyminen oli viimenen naula itsenäisen Suomen arkkuun. Ketä suomalaiset olisivat puolustavinaan; ukrainaa, euta, natoa vai peräti amerikkaa.
Ydinaseilla saadaan jokainen rauhoittumaan, sotahullut stupit ja häkkäset ja sinutkin. Kun idän taivaalta leimahtaa, niin alkuaineet kuumuudesta sulavat, sanoo Ilmestyskirja.
".....fanatikoimaansa ..."
Ei sitten ollut tuo termistö ihan hallussa😬🤭😃😂😂🤣🤣🤣🤣
Vaikka suomalaisia on määrällisesti vähän venäläisiin verrattuna, niin tuskin kukaan haluaisi näille roistoille antautua seuraukset tietäen. Ja jos oikein miettii, niin mihin suomalaiset voisivat/haluaisivat kotikonnuiltaan uhan edessä hakeutua? Lähtijöitä ei montaa olisi. Kyllä se puolustautuminen pitemmän päälle sissisodaksi kääntyisi ja sehän me osataan.
Tyhmin teko tällä vuosituhannella.
Uskohan sinä vaikka joulupukkiin...
Venäjällä maailman suurin ydinasearsenaali. Natolla ydinaseita vain ranskalla ja briteillä. USAa ei enää voi luotettavasti liittolaiseksi laskea, koska liittolaiseen pitää voida luottaa.
Ensimmäinen kerta ei ole vielä tullut, mutta kyllä se tulee.
Kierrän ympäri venäjän maan, laukussa leipää ja piimää vaan. Jos mua hienosti onnistaa niin Tatjanalta piparia saan...
ei tarvitse tuoda kotoa, muuta kuin itsensä ja taistelu tarmoa. gps- jutut saa jättää kotia ja kaikki hi-tec jutut. oma puhelin jos aikoo somettaa missä milloinkin on saanut jonkun naarmun polveen.
Kyllä nykypoikien täytyy ottaa mukaan meikit ja hajuvedet ja hyvä puhelin, että saa otettua kuvia someen ja voi pelata kivoja sotapelejä. Sulan maan aikana tietysti sähköpotkulauta tai kuljetus paikasta toiseen persettä nostamatta. Woltilla täytyy pystyä tilaamaan, jos Nato ei tarjoa kunnon mättöä.
Aloittaja ja suurin osa jönssin miehistä ottaa hullun paperit
Mihin ihmeen sotaan? Ootte te pöljiä :D
Joka päivä iltalehdes joku käskee varautuu luotiliivein... toinen omin asein
Ja pöljät ottaa todesta.
Pumpattavan parparan otan ruotsiin mukaan
Mie otan sultsinoi, liebuska, kaalia ja votkaa isosti. Näillä itäihminen pärjää lähimaastoissa 10 min.
Huono
Oho pitäs olla oma pyssy ja drooni mukana. Eikö armeijalla ole aseita. Onko kaikki annettu ulkomaille.,
Ei pojat. Ei sitä sotaan niin vain mennä. Sota on kaukana. Ukrainassa saakka.
Mennäänpäs tuosta torin yli viinakauppaan että heilahtaa 😆😆😆
Alkoi uusi usa/ iran.Pakotteet kehiin kun usa hyökkäsi iraniin israilin kanssa.
Missä Joensuussa on nykyisin viinakauppa? Kaverin puolesta tiedustelen.
Pysykää kaverinne kanssa ihan marketin keskarilinjalla. Samat humalat sieltä saa halvemmalla ja vähemmällä vaivalla kuin Alkosta.
Suomen puolesta tappelen. Sairaan miehen johdossa olevan USAn puolesta en enkä myöskään kiilusilmäsiionisti Netanjahun.
Kaikki on nähnyt minkä näköisiä kylistä tulee jos on tykistökantaman päässä. En laita omaa rahaa näin itään.
Hohhoijaa. Käännän kylkeä ja Piiraisen mokomalle vouhotukselle.
Mittään turhaa ei kannata ottaa matkaan, mutta soitto pelit on mukavia.
Kaasuase omasta takaa. Käännän persiön hyökkääjää kohti ja alan päästellä. Muuhun aseistukseen ei näin kelan tukielättina ole rahaa. Herne- ja papurokkaa vedän eineeksi niin pysyy pakoputki hyvässä kunnossa. Ostakoot drooneja ja paikantimia varakkaammat; niillähän sitä puolustettavaakin on enemmän. Miun isällä ei koskaan ollut maata eikä ole minullakaan.
Kohta tulee reserviläisille kutsulaput kun pitää natokumppanina lähteä Trumpin avuksi lähi-itään.
Jos ei lähetä, turha odottaa USAnkaan apua jos hätä tulee.
Semmosta se on tämä nato.
Höpö höpö.
Sitä se nato teettää kun piti siihenkin liittyä kansalta kysymättä. Sitä saa mitä tilaa. Ei meidän tarvitse pyytää eikä odottaa apua miltään suunnalta jos vaan meidän johtajillemme annettaisiin ymmärrystä hoitaa ulkopolitiikkaamme oikein. Mutta pahalta näyttää.
Kondoomeja Itä-Suomessa riittää kaulapartamiehiä himokkaaseen homosexiin.