Kun jäitte eläkkeelle niin liityittekö johonkin eläkeliittoon tai muuhun vastaavaan? Kannattaako liittyä?
Vastaukset 12
- Anonyymi00001
En ole liittynyt.
On varmaan hyvä asia, jos niiden tarjoamat palvelut kiinnostaa, esim matkat, erilaiset kerhot, yhteiset tapaamiset jne eikä itsellä oikein ole mahdollisuuksia vastaaviin.
Vielä olen pärjäillyt omin toimin järjestää matkani ja yhteisiä kokoontumisia ystäväpiirin kanssa, mökkeilyt, karavaanailut, jne. Voi olla, jossain vaiheessa myöhemmin liittyminen tulee ajankohtaiseksi omalla kohdallanikin…. - Anonyymi00002
EI..
- Anonyymi00003
Minua kiinnostaa vahva eläkeläisten edunvalvonta ja julkisuuteen tulevat
kannanotot, koska eläkeläisiä on maassa paljon.
Minua ei retket ja virkistystoiminta kiinnosta.
Jokaisen oma asia.- Anonyymi00004
Edunvalvonta taitaa noissa eläkeläisten yhdistyksissä olla kovasti vähäistä. Kyllä ne keskittyy virkistystoimintaa retkeilyineen….
Edunvalvonta taitaa hoitua parhaiten puolueiden kautta.
Vaikka nämä lukuisat yhdistykset taitavat olla kytköksissä puolueisiin. Ellen ihan väärin muista, niin Eläkeliitto on kepulaisten eläkeyhdistys.
- Anonyymi00005
Odotan kiinnostuneena, milloin ensimmäinen eläkeläisten liitto julistaa eläkeläiset lakkoon ja vaatii isompia eläkkeitä. 😁
- Anonyymi00006
Heh. Liekö olet jonkun ammattiliiton agitaattori, jonka mielestä asioihin vaikuttaminen on yhtä kuin lakkoilu.
Oletko harkinnut siirtää maailmankuvaasi 2020-luvulle? - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Heh. Liekö olet jonkun ammattiliiton agitaattori, jonka mielestä asioihin vaikuttaminen on yhtä kuin lakkoilu.
Oletko harkinnut siirtää maailmankuvaasi 2020-luvulle?" Liekö olet"
O sancta simplicitas! (Ja kirjoitustaidottomuus...) - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
" Liekö olet"
O sancta simplicitas! (Ja kirjoitustaidottomuus...)Pilkun nus***ta näköjään se, jota osaat. Onko se ainoa vahvuutesi?
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
" Liekö olet"
O sancta simplicitas! (Ja kirjoitustaidottomuus...)Missä oli näkevinäsi kirjoitustaidottomuutta?
- Anonyymi00010
Anonyymi00007 kirjoitti:
" Liekö olet"
O sancta simplicitas! (Ja kirjoitustaidottomuus...)”Oikea muoto on liekö (yhdellä k:lla). Se on olla-verbin potentiaalin yksikön 3. persoonan kysymysmuoto, joka tarkoittaa "mahtaako""ehkä" tai "kai". Muoto "liekkö" on yleinen kirjoitusvirhe, joka johtuu sanan lausumisesta. Myös muotoa lie käytetään samassa merkityksessä.
Kielikello ”
- Anonyymi00011
Suomessa on peräti 1,6 miljoonaa eläkeläistä. Syytä olisi yhdistyä ja tuoda kannat julki, että eläkkeitäkin kunnolla korotetaan, kun palkat nousevat hyvin joka vuosi. Myös kantsii kattoa ketä äänestää jatkossa. Eläkeläisten etuja on valvottava.
- Anonyymi00012
Eläkkeitähän korotettiin huomattavasti enemmän kuin palkkoja pari vuotta sitten pari kertaa. Näin, koska eläkeläisindeksi on painotettu eniten inflaatioon (80%) ja ansiotason muutoksiin 20%. Eläkeläisindeksin tarkoitushan onkin pitää ostovoima eläkkeen myöntämisen tasoisena, mikä onkin perusteltua.
Ei eläkkeiden pidä seurata palkkoja, koska palkat maksetaan työvoimalle ja reaalipalkkojen nousu johtuu asioista, johon meillä eläkeläisillä ei ole osuutta.
Meillä elökeläisillä ei myöskään ole osuutta inflaation nousuun, joten on perusteltua, että ostovoima pysyy,.
Nk taitettu indeksihän eläkkeiden osalta toteuttaa juuri tämän. On siten oikeudenmukainen indeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191158
- 36919
- 58870
- 65777
Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten
naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e39717Sinulle nainen
Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M80716Kuka mölyapina
Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle14649Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen
Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel5634Salaattirosvo
Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia23610- 17593