Oletko jäänyt koukkuun kipulääkkeisiin? Mikä on sinun juttusi, mitä kipulääkettä popsit päivittäin? Itselläni haaveena OxyContin, mutta ennen opioideihin siirtymistä kituutan normi särkylääkkeillä: 3000 mg Panadolia ja 1200 mg Buranaa vuorokaudessa. Niiden teho ei tosin riitä enää kovin hyvin.
Opioideilla saisi ehkä nukuttua paremmin, kun nyt kovat yölliset kivut estävät nukkumista. Univelkaa 8,5 tuntia tällä hetkellä. Joka yö saa kyllä nukuttua, mutta uni on levotonta, kun kivut ovat hiljalleen lisääntyneet menneinä viikkoina. Toki samaan tahtiin olen lisännyt särkylääkkeiden määrää.
Opioideilla saisi ehkä nukuttua paremmin, kun nyt kovat yölliset kivut estävät nukkumista. Univelkaa 8,5 tuntia tällä hetkellä. Joka yö saa kyllä nukuttua, mutta uni on levotonta, kun kivut ovat hiljalleen lisääntyneet menneinä viikkoina. Toki samaan tahtiin olen lisännyt särkylääkkeiden määrää.
Vastaukset 22
Vanhimmat
On mielialalääkkeitä jotka voivat auttaa, asian voi ottaa hoitavan lääkärin kanssa esille.
se on parempi ettei lääkäri ota esille, se olisi seksuaalista ahdistelua
Mielialalääkkeitä? Otan asian esille syöpälääkärini kanssa. Eipä tullut mieleeni, että sellaisilla aletaan hoitaa syöpäkipuja. Tämä palsta on kyllä terävintä kärkeä näissä asioissa :)
ASIAN voi ottaa hoitavan lääkärin KANSSA esille. Kuinka vaikeaa on luetun ymmärtäminen joillekin, jotka kovin huumorintajuisia ehkä luulevat olevansa?
Lääkäriltä saa reseptin kun pipo on kireä :D
Ainakin mirtazapin on mielialalääke, joka myös unettaa ja sitä määrätäänkin kuulemma toisinaan myös unettomuuteen. Itse sain sitä kyllä ihan mielialan tasaamiseksi, mutta huomasin tietenkin myös sen nukuttavan vaikutuksen.
Tästä sainkin hyvän idean, että kun jouduin vankilaan, kuulin että sen lääkkeen saa ihan pyytämällä laitoksen hoitajalta. Ilman mitään diagnoosia. Unilääkkeitä ei todellakaan saa.
Vaikka en vankilaan joutuessani enää käyttänyt mielialalääkkeitä, tuota pyysin ja sain. En tosiaan halunut valvoa siellä öitä.
Alkuperäiseen kysymykseen vastauksena, että nykyään käytä enää mitään lääkkeitä. En särky enkä muutakaan.
Tietenkään en väheksy ihmisten kipuja, mutta varmaan kaikki lääkkeet aikeuttaa riippuvuutta ja tietenkin toleranssia, eli määrää pitää koko ajan lisätä.
Parhaat särkylääkkeet on tietenkin unikko(morfipohjannaisia, eli eli periaatteessa samaa kuin heroiini, ja lääkkeenä nimessä yleensä lukee "kodeiini". En silti suosittele kuin äärimmäiseen kipuun.
En ole koskaan ollut koukussa mihinkään paitsi miehiin. Olen Emmanuelle.
Olen seurannut kuumottavia seikkailuitasi Kaakkois-Aasian kuuman kosteissa öissä. Kaunista katsottavaa.
Ei Emmanuelle miehiin yleensä ollut koukussa.
Porilaiseen lääkäriin ei kannata luottaa yhtään. Valehdellaan ja väärennellään diagnooseja sekän takana ettei jouduttaisi syytteeseen. Myös niiden uhkailusoittoihin saa varautua .
Sitten olisi varmaan parempi käydä, raumalaisella lääkärillä.
Mitä eroa on raumalaisella ja porilaisella lääkärillä?
Raumalaisella lääkärillä on mahdollisuus harjoittaa ammattiaan missä maassa haluaa, porilaista lääkäriä ei huolita mihinkään, ei edes Raumalle.
Suomen luotettavimmat lääkärit ovat Pekka Reinikainen ja Päivi Räsänen. :D
Hallelujah.
Mitenkähän leguri Räsänen toimii, kun vastaanotolle tulee homo/lesbo ???
En ole jäänyt koukkuun. Seuraavaksi kokeiluun Buprenorfiinilaastari. Sitä ei onneksi saa jälleenmyytyä katukaupassa. Buprenorfiinilaastari on omaan käyttöön ehkä optimaalinen ratkaisu.
Yllättävän harva kommentti on vastaus ketjun aiheeseen. Eivätkö porilaiset oikeasti popsi opioideja lääkärin määräyksestä? Eikö teillä ole kipuja?
Mulla on kipuja, kun sairastan reumaa ja popsin tramalia ja panadolia. Näillä pärjännyt hyvin.
Jotkut lekurit eivät oikein kirjoita tuota tramadolia, mutta mulla on myös suolistossa sairaus ja tulehduskipulääkkeet aiheuttavat verenvuotoja, joten tulehduskipulääkkeitä ei saa kirjoittaa helposti. Menee maha ihan sekaisin ja sitten polttaa maha.
Yhdysvalloissa vuonna 2024 tehdyn tutkimuksen mukaan 11 % aikuisista myönsivät käyttäneensä laittomia opioideja viimeisen 12 kk:n aikana. Miettikää, käsittämättömät 11 % aikuisista! Pori-palstalla kukaan ei tunnustaudu laillisten, lääkärin määräämien kipulääkkeiden käyttäjiksi.
Luulisi tämänkin palstan porukasta ainakin 10 %:n käyttävän voimakkaita särkylääkkeitä. Suomi on jollain tavalla välttynyt Amerikan kohtalolta. Hyvä niin. Täällä ei ole kipuklinikoita, joilla lääkärin ainut tehtävä on kirjoittaa vahvoja kipulääkkeitä. Amerikassa se on miljardibisnes.
Ei nyt ihan kaikki loput, mutta hyvin moni, käyttää laillisia heroiinipohjannaisia lääkkeitä. Naurattais jollei ois surkuhupaisaa, että lääkärit siellä väittävät ihan pokkana, että joku tällainen johdannainen ei muka aiheuta riippuvuutta.
Lääkärien saamat lahjuksen lääkefirmoilta ei ole ihan pieniä.
Minä käytän laillisesti tramadolia. Saan sitä lekurin määräyksellä. Mitä sitten ??
Tramal on hyvä mielialalääke, niitä kun syö on kaikki hyvin. Kivuista en tiedä, auttaako.
Buranaa monta kertaa viikossa, joskun kerran päivässä lonkkakipuihin , leikkaukseen ei pääse ainakaan vielä, kun kävely onnistuu hyvin, ja ikää 71 v