Miten on mahdollista että vesilaitoksen likavettä on päässyt virtaamaan viikkoja luontoon. Määrä 1,5 miljoonaa litraa! Vesilaitoksella taitaa olla paljon selvitettävää. Koska toimitusjohtajaa ei ole, tulee vesilaitoksen vastaavan ja varsinkin hallituksen antaa selvitys mikä on tilanne ja miksi näin käynyt. He ovat vastuullisena asiassa, ja toivottavasti käräjillä mukana kun näin iso ympäristörikos tapahtuu. Leino ja vesiammattilainen Avelin, antakaa vastine!
Onko tätä koitettu peitellä ja hiljaisuudessa ajateltu että selvitään ilman sanktioita. Ei käy! Vastuulliset esiin ja selittämään. Ympäristösihteerikin on hiljaa, mikä ei ole hänen tapaistaan. Tältäkin taholta kuuluu, että on jotain lehmänkauppaa ollut ettei asia leviäisi. Toivotaan että esitutkinta osaa perata asian tiuhalla kammalla! Tälläiset vahingot on yleensä illan uutisissa!
Meillä orimattilassa on vähän vettä ja nekin pilataan!!!
Artjärven liete vahinko
20
411
Vastaukset
- Anonyymi00001
Homma haisee kun ympäristösihteerikin on hiljaa. Olan malli toimia taas käytössä.
- Anonyymi00002
Vahinkoja sattuu ja varsinkin kun kukaan ei valvo eikä edes välitä. Samanlaista on muukin Orimattilan kaupungin touhu.
- Anonyymi00003
Vahinkoa sattuu kun ei olla hereillä taikka edes vastuuntuntoisia.
- Anonyymi00004
No Orimattilan rahat menee noiden asioiden korjaamiseen,ei jää rahaa muuhun Kallen joutavuuteen.
- Anonyymi00005
Totta puhuen Artjärven järviin on vuosikymmeniä valunut myös eläintilojen lietteitä.
- Anonyymi00006
Totta tämä ja kylän keskustassa ajetaan paskalantaa lähipelloille joista se valuu järviin.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Totta tämä ja kylän keskustassa ajetaan paskalantaa lähipelloille joista se valuu järviin.
Tuskin kuitenkaan ihmispaskaa?
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Tuskin kuitenkaan ihmispaskaa?
Ihan sama kumpaa paskaa se on. Jos tutkittaisiin kiinteistöjen likavesien juoksutuksia ojiin ja järviin, niin löytöjä tulisi.
- Anonyymi00008
Nyt tullut jo toinen paskavuoto Artjärvellä. Onko pumppaamoidenhoitaja jäänyt eläkkeelle ja paikkaa ei ole täytetty? Nyt ollut kylän ukkojen mukaan joku kaivo keikahtanyt,,,
- Anonyymi00010
Hyvä kun valvova silmä toimii. Asioita pitää hoitaa rakentaen ei vittuillen.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Hyvä kun valvova silmä toimii. Asioita pitää hoitaa rakentaen ei vittuillen.
Kyllä toi jo vittuilua tarvii kun ei toimi hälytykset ja luullaan puhdasvesivuodoksi. Putsaushomman yhteydet ovat jäävättävällä tasolla ja muutenkin vaan hyssytellään???
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Kyllä toi jo vittuilua tarvii kun ei toimi hälytykset ja luullaan puhdasvesivuodoksi. Putsaushomman yhteydet ovat jäävättävällä tasolla ja muutenkin vaan hyssytellään???
Miksi ympäristösihteeri on hiljaa?
- Anonyymi00013
Orimattilan Veden toimia valvoo luvan myöntänyt viranomainen ja se ei ole Orimattilan ympäristötoimi. Tiedotus ja tutkinta menee sitä kautta.
- Anonyymi00014
Näin on. Ottakaa selvää niin tiedätte paremmin.
- Anonyymi00015
Kukas se on, ei jaksa googlettaa.
- Anonyymi00017
Mikä ihmeen ympäristötoimi?
- Anonyymi00016
Jos toimitusjohtajaa ei ole, onko vastuu hallituksella?
- Anonyymi00018
Ylellä oli että on tehty rikosilmoitus.
- Anonyymi00019
Ketä on Vesi Oy hallituksessa? Eikö se ole kaupunkin omistama firma?
- Anonyymi00020
Ainakin vihree aveliini. Vielä joku vesi insinööri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945