https://www.is.fi/politiikka/art-2000011857338.html
En ole samaa mieltä. Rikoksen tekeminen ei välttämättä ole este politiikassa toimimiselle. Mutta se on, jos luonne ei ole sopiva, vaan aiheuttaa itsensä korottamista tms. ilmiöitä.
Esim. Rob Bauer on Natoamiraali. Millähän perusteella?!
En ole samaa mieltä. Rikoksen tekeminen ei välttämättä ole este politiikassa toimimiselle. Mutta se on, jos luonne ei ole sopiva, vaan aiheuttaa itsensä korottamista tms. ilmiöitä.
Esim. Rob Bauer on Natoamiraali. Millähän perusteella?!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Rikoksesta tuomitut eivät saa edustaa kansaa. Jos saisivat, niin minkälaisia lakeja he säätäisivät ja miten valtion varat jaettaisiin. Nytkin ensikertalaisten tuomio yleensä puolitetaan.
Kun Suomessa on nyt kymmeniä tuhansia tulottomia, asunnottomuus on lisääntynyt ja leipäjonot kasvaneet, niin onko noudatettu perustuslakia ja ihmisoikeuksia kaikkien osalta?
Miten oikeusvaltio sitten toimisi, jos rikoksista tuomitut olisivat päättämässä?
Oikeusvaltio on asian ydin.
Oikeusvaltio tarkoittaa sitä, että kaikki julkinen valta toimii lainsäädännön asettamissa rajoissa, kunnioittaa demokratiaa ja perusoikeuksia sekä on riippumattomien ja puolueettomien tuomioistuinten valvonnassa.
Suomalaisessa oikeusvaltiossa lakien valmistelu, säätäminen ja täytäntöönpano ovat oikeudenmukaisia, avoimen ja hyvän hallinnon mukaisia sekä tehokkaita.
Oikeusvaltiossa jokainen pääsee julkisiin palveluihin, korruptiota ja vallanväärinkäytöksiä estetään ja ihmiset luottavat viranomaistoimintaan. Oikeusvaltioon kuuluu oikeuksien rinnalla myös yksilöiden velvollisuudet toisiaan sekä yhteiskuntaa kohtaan.
No tällä hetkellä ei ole mitään rajoitetta. Kansanedustajan tulee olla Suomen kansalainen eikä holhouksenalainen. Kaikki muu kelpaa.
Kansalaisaloitetta pääsee kannattamaan hyvin helposti: www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/16872
Olisi todella kiinnostavaa nähdä, miten tälle kävisi eduskunnan käsittelyssä. Siellähän istuu tälläkin hetkellä useampi tuomion saanut.
Joskus vertailin kansanedustajien rikollisuutta kansaan keskimäärin ja huomasin, että kansanedustajissa on enemmän rikollisia.
Ero ei ollut suuren suuri enkä vertaillut ikäluokittain.
Joka tapauksessa ihmiset, jotka ovat saaneet tuomion, ovat hyvin edustettuina niin eduskunnassa kuin linnan juhlissakin.
Ei kai persuja saa estää pyrkimästä Eduskuntaan?
Esim. Antti Kaikkonen on tuomittu rikoksesta. On silti toiminut jopa ministerinä. Eikö olekin jännä asia?
Julkista valtaa on käytettävä vastuullisesti. Virkamiehillä on paljon velvollisuuksia ja vastaavat velvollisuudet voisi koskea myös poliitikkoja, eli esim. kansanedustajia.