Yksipäivä heräsin ja hirmuinen styletys oli päällä. Styletisti keitin kahvit ja läksin keskustaan sytlellä autollani. Stylettelin Keskustassa koko aamupäivän ja ajattelin käydä stylekaupassa. Se olikin kiinni ! Eräs rouva sattu tulemaan ja sanoi ettei liike ole auki kun harvoin tiettyinä päivinä. Styletyksenintoni vähän notkahti tuossa vaiheessa. En päässytkään ihan päästylettäjää tapamaan.
Menin erääseen toiseen vaateliikkeesen josta paljastui että he myyvän käytännöllisiä asusteita asiakkaille ilman ankaraa styletystä.
Styletyshuumani hetkellinen romahti täysin. Ostin käytönnölliset talvitakin ilman styletystä ja hyvä ostos se olikin
Menin erääseen toiseen vaateliikkeesen josta paljastui että he myyvän käytännöllisiä asusteita asiakkaille ilman ankaraa styletystä.
Styletyshuumani hetkellinen romahti täysin. Ostin käytönnölliset talvitakin ilman styletystä ja hyvä ostos se olikin
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämä Lieksan köyhä ja saita kansa tarvitsee vain edullisia ja käytännollisiä asuja !
Tämä Pieni Lieksa ei ole mikään metropol,i jossa pitäisi pukeutua huippumuotiin !
Katukuvasta ja kaupoissakin näkee ettei kansa styleä osta !
Kaikki allkoi viattomasti Pielisentien varrelta, kun joku oli bongannut muotilehden hylättynä ABC:n vessasta. Ennen kuin aurinko ehti edes nousta Kolin taakse, Lieksa oli muuttunut Itä-Suomen Pariisiksi – mutta huomattavasti enemmän kimalletta ja traktorinrenkaita sisältäväksi versioksi.
Aamukahdeksalta torilla ei enää nähty totuttuja tuulipukuja. Paikallinen eläkeläiskerho oli vaihtanut huopatossunsa neonvärisiin platform-kenkiin, ja rollaattorit oli tuunattu LED-nauhoilla sekä tekoturkiksella. ”Tyyli ennen mukavuutta, vaikka lonkka huutais hoosiannaa”, totesi eräskin herrasmies, joka yritti navigoida mukulakivillä kolmen metrin mittaisessa silkkiviitassa.
Päivän mittaan tilanne eskaloitui:
S-marketin kassa muuttui catwalkiksi. Ruokaostoksia ei enää vain hihnatettu, vaan ne aseteltiin esteettisiksi asetelmiksi, ja jokainen ”Piippolan vaari” -kestokassin kanto suoritettiin dramaattisella mallikävelyllä.
Metsurit ilmestyivät työmaille paljettidressit päällä. Moottorisahat oli koristeltu Swarovskin kristalleilla, ja kypärissä heilui strutsin sulkia. Puun kaatuminenkin piti tehdä graafisen tyylikkäästi.
Pielisellä kalastajat eivät enää tyytyneet pilkkimiseen vaan poseerasivat avannolla barokkityylisissä asuissa, pidellen ahvenia kuin ne olisivat kalliita design-laukkuja.
Keskipäivällä kaupungintalon eteen pystytettiin improvisoitu tuomaristopiste, jossa jaettiin sakkoja ”liian vähäisestä asusteiden käytöstä”. Jos ranteessasi ei ollut vähintään neljää kelloa tai kaulassasi kilon painoista statement-korua, jouduit suoraan tyylihäpeänurkkaan.
Iltaan mennessä styletys saavutti lakipisteensä, kun kaupungin läpi ajoi letka traktoreita, joiden peräkärryissä oli täysikokoiset meikkipeilit ja ammattivalot. Lieksalaiset eivät enää puhuneet säästä, vaan siitä, sopiiko karvalakki yhteen italialaisen pitsin kanssa (vastaus oli: aina).
Kun yö laskeutui, kaupunki oli uupunut kimalteesta. Seuraavana aamuna Pielisentiellä näkyi vain muutama irronnut paljetti ja yksi hylätty silkkihattu. Lieksa palasi arkeen, mutta legendat kertovat, että vieläkin jossain päin korpea saattaa nähdä metson, jolle joku on neulonut pienen mittatilauspuvun.
Kerrassaan hyvä kertomus sinulta !
Stylessä myydään vanhojen ihmisten vaatteita.
Ilmankos ei kauppa käy kun vanhat tahtoo olla niitä pihimpiä.
(Stylessä myydään vanhojen ihmisten vaatteita.)
Kierrätyskamaako??
Mihin täällä tarvitsee muotivaatteita? Kotona istuessa ei ole niin tarkkaa ja vieraita ei käy edes joka vuosikaan.
Kun ostat kalliin stylevaatteen niin olosi kohenee huippuunsa ja olet kuin rinsessa.
Kotona voit sitten styletellä kalliissa vaatteissasi kunnes lopulta huomaat , naapurin tutkiessa tuotemerkin, että vaatteesi onkin halpatuontitavaraa Banladeshistä.
Styletyksesi romahtaa täysin.
Sinusta tulee Tokmannin vakioasiakas.