Varallisuusvero

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011858549.html
"Vasemmistoliitto on myös esittänyt erittäin varakkaisiin ihmisiin kohdistuvaa maltillista varallisuusveroa, joka kasvattaisi puolueen mukaan verotuloja yli miljardilla.
Lisäksi vasemmistoliitto peruisi hallituksen kaavaileman yhteisöveroalennuksen ja nostaisi yhteisöveron 21 prosenttiin. Se vahvistaisi puolueen mukaan julkista taloutta yli miljardilla eurolla.
– Nyt on rikkaiden vuoro osallistua talkoisiin, Koskela julistaa."

Mikä on varallisuusveron alaraja, kyllä se pitää olla miljoona euroa.
Alle miljoona euron varallisuudella ei ole kyllä rikas ainakaan suomessa, jossa kaikki on älytömän kallista ja muutenkin verotus on korkea.
Ei voida lisätä veroja, kuten varallisuus veroa, jos on elänyt niukasti ja saanut säästöjä kerrytettyä ja jos on saanut perintöä, niin siitä on maksettu paljon veroa valtiolle, että ei siitä enää mitään varallsiuus veroa voida alkaa perimään, varsinkaan, kun ei ole edes tuloja ja säästöjen varassa joutuu elämään.

Suomen talouden alamäkeen on syynä korkea verotus, jatkuvat veronkorotukset ja enenkaikkea se, että rahat jaetaan ympäri maailmaa etenkin sodan rahoittamiseen menee kymmeniä miljardeja vuodessa ja sitä vaan lisätään sitä mukaa, kun veronkorotuksilla saadaan rahaa kerättyä, ne rahat menee sotien rahoittamiseen, ei maan talouden korjaamiseen.

3

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Omaisuudesta ja säästöistä perittävä omaisuusvero on laiton, koska verotettaisiin asiasta, joka ei ole tuloa.
      Lisäksi omaisuudesta ja säästöistä on jo verot maksettu, kun sitä on saatu hallintaan.

    • Anonyymi00002

      Miljoonalla ei ole "erityisen varakas". Eihän sillä rahalla saa kuin pientilan pellot Lounais-Suomessa.

      Jos raja nostetaan sataan miljoonaan, verotettavien määrä kutistuu olemattomiin. Kun ei tässä köyhässä maassa ole kovin montaa "erityisen varakasta".

    • Anonyymi00003

      Tuossa jo mainittiinkin varallisuusveron nurja puoli, eli kun on ns. passiivista omaisuutta joka ei tuota mitään niin veronmaksu on todella ongelmallinen.
      Pahimmillaan verovelvollinen joutuisi myymään sen omaisuutensa että kykenee maksamaan verot ja veronmaksun jälkeen omaisuuden arvo pienenee veron verran.

      Kuvioon saatta tulla myös se ettei kiinteistöjä kannata remontoida eikä päivittää kun sitten niistä joutuisi pian maksamaan kiinteistöveron lisäksi varallisuusveron.
      Varallisuus alkaisi myös paeta maasta, sillä tosi rikkaat miettisivät varoillensa halvemman paikan säilyttää kuin suomi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe