https://www.is.fi/politiikka/art-2000011858549.html
"Vasemmistoliitto on myös esittänyt erittäin varakkaisiin ihmisiin kohdistuvaa maltillista varallisuusveroa, joka kasvattaisi puolueen mukaan verotuloja yli miljardilla.
Lisäksi vasemmistoliitto peruisi hallituksen kaavaileman yhteisöveroalennuksen ja nostaisi yhteisöveron 21 prosenttiin. Se vahvistaisi puolueen mukaan julkista taloutta yli miljardilla eurolla.
– Nyt on rikkaiden vuoro osallistua talkoisiin, Koskela julistaa."
Mikä on varallisuusveron alaraja, kyllä se pitää olla miljoona euroa.
Alle miljoona euron varallisuudella ei ole kyllä rikas ainakaan suomessa, jossa kaikki on älytömän kallista ja muutenkin verotus on korkea.
Ei voida lisätä veroja, kuten varallisuus veroa, jos on elänyt niukasti ja saanut säästöjä kerrytettyä ja jos on saanut perintöä, niin siitä on maksettu paljon veroa valtiolle, että ei siitä enää mitään varallsiuus veroa voida alkaa perimään, varsinkaan, kun ei ole edes tuloja ja säästöjen varassa joutuu elämään.
Suomen talouden alamäkeen on syynä korkea verotus, jatkuvat veronkorotukset ja enenkaikkea se, että rahat jaetaan ympäri maailmaa etenkin sodan rahoittamiseen menee kymmeniä miljardeja vuodessa ja sitä vaan lisätään sitä mukaa, kun veronkorotuksilla saadaan rahaa kerättyä, ne rahat menee sotien rahoittamiseen, ei maan talouden korjaamiseen.
Varallisuusvero
3
221
Vastaukset
- Anonyymi00001
Omaisuudesta ja säästöistä perittävä omaisuusvero on laiton, koska verotettaisiin asiasta, joka ei ole tuloa.
Lisäksi omaisuudesta ja säästöistä on jo verot maksettu, kun sitä on saatu hallintaan. - Anonyymi00002
Miljoonalla ei ole "erityisen varakas". Eihän sillä rahalla saa kuin pientilan pellot Lounais-Suomessa.
Jos raja nostetaan sataan miljoonaan, verotettavien määrä kutistuu olemattomiin. Kun ei tässä köyhässä maassa ole kovin montaa "erityisen varakasta". - Anonyymi00003
Tuossa jo mainittiinkin varallisuusveron nurja puoli, eli kun on ns. passiivista omaisuutta joka ei tuota mitään niin veronmaksu on todella ongelmallinen.
Pahimmillaan verovelvollinen joutuisi myymään sen omaisuutensa että kykenee maksamaan verot ja veronmaksun jälkeen omaisuuden arvo pienenee veron verran.
Kuvioon saatta tulla myös se ettei kiinteistöjä kannata remontoida eikä päivittää kun sitten niistä joutuisi pian maksamaan kiinteistöveron lisäksi varallisuusveron.
Varallisuus alkaisi myös paeta maasta, sillä tosi rikkaat miettisivät varoillensa halvemman paikan säilyttää kuin suomi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1343227Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732114Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371805- 1261705
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241697- 1381355
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1051192Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441045"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!501014Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa30944