Muualla asuvalle Ilomantsi antaa jo nimenä tosi positiivisen mielikuvan siitä, että alueella on iloisuutta . Jos mielikuva pitää paikkansa, niin alueella on tosi vastaanottavainen ilmapiiri muualta tuleville ja ihmiset on positiivisia ja toisiaan tukevia.
Ilomantsi antaa jo nimenä tosi kivan vaikutelman muualta olevalle
31
2278
Vastaukset
- Anonyymi00002
Taas yliampuvaa kivapuhetta.
- Anonyymi00003
Antaa ja antaa.. 21-24 on ainakin maahanmutaustaiset lisääntyneet Ilussa 170stä 235een. Onko tämä suunta hyvä? Monesta ei
- Anonyymi00004
Mielestäni se on positiivista, että tänne joku ylipäätään muuttaa. Muutenhan koko kunta kuihtuisi pois nopeaan tahtiin, jos emme saa tänne uusia ihmisiä.
- Anonyymi00008
Anonyymi00004 kirjoitti:
Mielestäni se on positiivista, että tänne joku ylipäätään muuttaa. Muutenhan koko kunta kuihtuisi pois nopeaan tahtiin, jos emme saa tänne uusia ihmisiä.
Ylipäätään muuttavien laatu on merkittävämpi.
- Anonyymi00005
Itse olen kyllä alinnut Ilomantsin asuinsijaksi vaikak olen maaimaakin kiertänyt, koska täälä on se avoin ilmapiiri.
Vain kunnan hallinto on pyllystä ja tulisi vaihtaa, jotta ihmiset ja paikan todellinen potentiaali saataisiin paremmin esille.
Kenties kuntalaisten tulisi erota hallinnostaan ja alkaa itse hoitaa asioita, jotta jotain hyvää ja oikeasti tarpeellista saataisiin aikaiseksi? - Anonyymi00006
"Helikopterilla tuli kuolemaa,
Voi hillasuota tuskan nuolemaa.
Puupäät, puupäät Metsähallinnon
Tappaa vesakon niin kuin nuorison.
Miksi kylmää tarjotaan vain kättä nyt?
Hoi, hoi, hoi, on äly jättänyt.
Ei voi virkavaltaa muuten opettaa
Kuin viedä saunan taakse ja lopettaa."
Mikä tapaus tässä Juicen tekstissä on takana? 🤔- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
https://www.metsalehti.fi/artikkelit/kaanteentekeva-vesakkosotien-kaiku-soi-yha/#5bb14328
Kiitos, muistin kun muistutit.
Muistuu mieleeni kun lapsena koulussa oli keräys rajaseudun lapsille. Jouluksi taisi olla?
Eipä silloin tullut ajatelleeksi, että oikeastaan olin itsekin rajaseudun lapsi.
Ilomantsi taisi olla se meidän keräyksen kohde? En enää muista minkä lelun lahjoitin. Taitaisi sen saajan löytyminenkin olla aika epätodennäköistä.
Terveisiä täältä länsirajalta! - Anonyymi00014
Anonyymi00008 kirjoitti:
Kiitos, muistin kun muistutit.
Muistuu mieleeni kun lapsena koulussa oli keräys rajaseudun lapsille. Jouluksi taisi olla?
Eipä silloin tullut ajatelleeksi, että oikeastaan olin itsekin rajaseudun lapsi.
Ilomantsi taisi olla se meidän keräyksen kohde? En enää muista minkä lelun lahjoitin. Taitaisi sen saajan löytyminenkin olla aika epätodennäköistä.
Terveisiä täältä länsirajalta!Mikähän instanssi nuo teidän keräämät lahjat on jakanut?
- Anonyymi00018
Anonyymi00014 kirjoitti:
Mikähän instanssi nuo teidän keräämät lahjat on jakanut?
Keräyksistä vastasi pääasiassa Rajaseudun Ystävät ry. Yhdistys toimi tiiviissä yhteistyössä koulujen ja opettajien kanssa. Keräyksiä kutsuttiin usein "rajaseutuviikoiksi" tai "rajaseutukeräyksiksi", ja ne olivat osa koulujen virallista ohjelmaa, jonka tarkoituksena oli herättää oppilaissa auttamishalua ja isänmaallisuutta.
Lahjoitusten kohde
Lahjoitukset päätyivät Itä- ja Pohjois-Suomen syrjäseutujen lapsille ja perheille.
Lapin ja Koillismaan rajaseudut: Erityisesti Sallan, Kuusamon ja Suomussalmen kaltaiset alueet, jotka kärsivät sodan jälkeisestä köyhyydestä ja puutteellisista kulkuyhteyksistä.
Koulukodit ja asuntolat: Suuri osa kerätyistä varoista ja tavaroista käytettiin rajaseudun koulujen asuntoloiden tukemiseen. Tuohon aikaan monet rajaseudun lapset joutuivat asumaan viikot asuntolassa pitkien koulumatkojen vuoksi, ja asuntoloiden varustus oli usein puutteellista.
Vaate- ja kenkäapu: Kouluissa kerättiin usein rahan lisäksi vaatteita ja kenkiä, jotta vähävaraisten perheiden lapset pystyivät osallistumaan koulunkäyntiin talvisin.
- Anonyymi00010
Asuinpaikkaa vaihtaville on se ja sama onko paikkakunnan nimessä ilo tai suru. Ilomantsin sukumafioiden toiminta ei ole vastaanottvaisuutta, vaan oman edun tavoittelua.
- Anonyymi00011
Parasta täällä on tällä hetkellä Endomines ja maahanmuuttajat.
- Anonyymi00012
Miksi Alkon nimeä ei muuteta Iloliemeksi, ois Iloon sopiva sanakin
- Anonyymi00013
Surulitku osuvampi.
- Anonyymi00015
Anonyymi00013 kirjoitti:
Surulitku osuvampi.
Minä juon vain rähinäviinaa. Juovuksissa haluan aina tapella.
- Anonyymi00029
Anonyymi00015 kirjoitti:
Minä juon vain rähinäviinaa. Juovuksissa haluan aina tapella.
No nyt on miehekäs meininki! 💪😁
- Anonyymi00016
Ilomantsi on hieno paikka. Ainoa miinus on,että uimahalli on suljettu kesäisin vilkkaimpaan turistiaikaan. Kylpylämukavuuksista kiinnostuneiden lapsiperheiden ei kannata tulla.
- Anonyymi00017
Ilomantsi on... hmm... paikka. Viime viikolla löytyi toinen miinus - täällä ei terveysasemalla ole päivystystä. Ei edes arkena päivällä. Saati viikonloppuna tai öisin. Sitä vaan mennään Joensuuhun. Mitä kylpylämukavuuksia uimahallista? Se - on - uimahalli, ei kylpylää nähnytkään.
- Anonyymi00022
Anonyymi00017 kirjoitti:
Ilomantsi on... hmm... paikka. Viime viikolla löytyi toinen miinus - täällä ei terveysasemalla ole päivystystä. Ei edes arkena päivällä. Saati viikonloppuna tai öisin. Sitä vaan mennään Joensuuhun. Mitä kylpylämukavuuksia uimahallista? Se - on - uimahalli, ei kylpylää nähnytkään.
Ei kai missään muuta luekaan kuin uimahalli ja ihan mielellään Joensuuhun päivystykseen menee, täällä kuolee jos jää näiden armoille, tieto, taito on muualla.
- Anonyymi00025
Anonyymi00022 kirjoitti:
Ei kai missään muuta luekaan kuin uimahalli ja ihan mielellään Joensuuhun päivystykseen menee, täällä kuolee jos jää näiden armoille, tieto, taito on muualla.
Kuolemanko arvelit välttää? Ei onnistu.
- Anonyymi00019
Ja venäläiset takasin rajan taakse. Ovat samaa kastia mustalaisten ja maahanmuuttajien kanssa. Elintasopakolaisia kaikki.
- Anonyymi00021
Pieni kahakka ei olis naapurin kanssa pahitteeksi. Trooneja jo ohjaa tähän suuntaan.
- Anonyymi00024
Ole hiljaa venäjän trolli.
- Anonyymi00032
Anonyymi00024 kirjoitti:
Ole hiljaa venäjän trolli.
Hermo heikko. 😄
- Anonyymi00023
Niin muuten ihanasti tekee. Tästä pitää tehdä kunnanvaltuustossa ponsi. Oikein iso ponsi. Niin iso ponsi, että kaikki ilomantsilaiset tietää, että on tehty ponsi. Minä voin olla se, jolta tulee ponsi. Minä olen ikäni asunut keskellä korpea, joten tiedän millainen on oikein ihanan hyvä ponsi.
- Anonyymi00027
Onkohan penkit on laitettu jalankulkijoille keskustaan ja terveyskeskukseen mennessä jotta voipi vanhakin välillä istua ja huilata?
- Anonyymi00033
Purran hallitus ei laita penkkejä. Kaikki vanhat ihmiset ja eläkeläiset ja työttömät on kulu eriä. Niistä hänen mielestä pitäis päästä eroon. Eläkkeistä kohta leikataan niin paljon että köyhä joutuu köyven kanssa kohta kävelemään halako liiteriin.
- Anonyymi00030
Ei kai Ilomantsi ole ihan nimensä mukaisesti pelkkää iloisuutta,ainakin joissakin asioissa on kaikenlaista kähinää ja eripuraa,näin mökkiläisen näkökulmasta esim pistää silmään tuo hiljattain saatu juoksutusaitaus koirille,siellä näyttää olevan isojen koirien omistajilla valta-asema,pienten puolikin on usein varattuna isoille ,ehkä katsotaan että pienet saa liikuntaa kylliksi hihnan päässä.Toivotaan että tässäkin asiassa järki voittaa....
- Anonyymi00035
Ei siellä kaikki isojen koirien omistajatterrorisoi ,vain muutamat ,mm.saksanseisojan omistaja ja hänen ns.tyttöystävänsä ylilihavan kultaisennoutajan kanssa he on melkein poikkeuksetta pienten puolella,onneksi mä jaksan oman koirani ulkoiluttaa hihnassakin mutta sääliksi käy noita jotka haluais antaa pikkuistensa juosta vapaana
- Anonyymi00031
Ei mitään järkeä keskusteluissa. Pakko olla kaikkien puli ukkoja.
- Anonyymi00036
Kyllä se ylilihava tyttöystävä on toin perrään ahnas ruualle
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291859Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571812Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3581600- 1501227
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2141188Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221138- 111044
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt51009- 2851005
- 82971