Onko maailmassa edes järjestystä

Kun kaikki näyttää suurvaltojen osalta käsittämättömältä sekoilulta ja haahuilulta.

Maailmaa johtaa tällä hetkellä melkoiset typerrykset jotka yrittävät haalia vain itselleen omaisuutta.
7160
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Maailmassa on järjestys, mutta ei hyvä sellainen! Suurvallat jakaneet maailman omiin etupiireihin ja kaikki etenee heidän pelikirjansa mukaisesti.
Sotilas/turvallisuuspolitiikan asiantuntijan Arno Westerholmin arviot ovat karua, mutta realistista luettavaa: https://www.arnowesterholm.fi/

3Äänestä
  • Jaan tätä eteenpäin myös muualla jos sopii.

    2Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Jaan tätä eteenpäin myös muualla jos sopii.

    Tottakai! Hyvä että jaetaan eteen päin!

    1Äänestä

  • Hyvää ja perusteltua tekstiä. Kannattaa tutustua ja jakaa eteen päin! Aivan muuta kuin SU:n Trump propaganda!

    1Äänestä

Oikeistolaisuuden ja äärioikeistolaisuuden nousu huipentuu kolmanteen maailmansotaan. Toisen maailmansodan opetukset ovat unohtuneet ja ihmiskunta vajoaa kiihtyvää vauhtia yhä syvemmälle kiihkomielisyyteen ja vihaan.

Äänestä

Militarismi kasvaa ja saa jalansijaa poliitikkojemme toimesta sillä se on ainoa asia mikä auttaa ja saa heitä tällä hetkellä pysymään vallassa.

1Äänestä
  • Lähitulevaisuudessa näemme sotahaukat johtamassa Suomea ja asepukuisten miesten lisääntynyttä läsnäoloa.

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun kaikki näyttää suurvaltojen osalta käsittämättömältä sekoilulta ja haahuilulta.

Maailmaa johtaa tällä hetkellä melkoiset typerrykset jotka yrittävät haalia vain itselleen omaisuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu