Jees
Taas mennään ennakko studiolla.
Millainen matsi edessä? Aliu on ennakkosuosikki monien kirjoissa mutta ei ole kirkossa kuulutettu ottelun lopputulos.
Kärkkäinen antoi aikanaan hienon vastuksen Ojapalolle. Ihan hilkulla oli ettei olisi voittanut matsia
Kärkkäisellä on aina hyvä kondis eikä ole hiipunut kunnon osalta pitkissäkään matseissa. Sen sijaan Aliu on sahaillut painojen kanssa ja voi olla että sippaa loppupeleissä
Hyvä ilta tuloillaan. Kujalan vastus vaikuttaa kanssa kilpailukykyiseltä
Taas mennään ennakko studiolla.
Millainen matsi edessä? Aliu on ennakkosuosikki monien kirjoissa mutta ei ole kirkossa kuulutettu ottelun lopputulos.
Kärkkäinen antoi aikanaan hienon vastuksen Ojapalolle. Ihan hilkulla oli ettei olisi voittanut matsia
Kärkkäisellä on aina hyvä kondis eikä ole hiipunut kunnon osalta pitkissäkään matseissa. Sen sijaan Aliu on sahaillut painojen kanssa ja voi olla että sippaa loppupeleissä
Hyvä ilta tuloillaan. Kujalan vastus vaikuttaa kanssa kilpailukykyiseltä
Vastaukset 79
Vanhimmat
Olen yleensä väärässä sm-matsien kanssa, mutta uskon että Aliu pieksee Kärkkäisen ilman isompia ongelmia.
Kärkkäisen listaa kun katsoo niin eipä siellä mitään isompia urotekoja ole. Jangirovin voittanut, samoin Demchenkon. Mutta Demchenko oli päälle 40 ja ottanut 19 vai 20 matsia sen jälkeen kun voitti Haapojan joskus, niin ehkä parasta ennen-päiväyksen voi sanoa jo menneen.
Juustia vastaan minun ja yhden tuomarin mielestä hävisi, viimeksi Saksassa hävisi keskeytyksellä noviisia vastaan. Vähän semmonen tyypillinen suominekkailijan lista minun mielestä, hyvin menee kun vastustaja tilataan häviämään, sitten kun toinen yrittää voittaa niin takkuaa.
Eipä Keninkään listassa kauheasti syvyyttä ole enkä sitä ala värittämään hienoksi. Mutta jotenkin uskon että Aliu vie.
Itse luulen, että Aliu vie selvästi alkueriä puhtaammilla osumilla ja väistää/suojaa hyvin Kärkkäisen aloitteet. Samuli ottelee hyvin samanlaisesti aina
Mutta mikäli Kärkkäinen saa pidettyä tempoa ottelussa yllä, niin Aliu saattaa väsyä ja Kärkkäiselle tulee paikkoja. Kärkkäinen on parhaimmillaan silloin kun kauhoo iskujaan reaktiivisesti, eikä siten miten valmentaja on ohjeistanut. Eli jos Kärkkäinen ottelee matsin ilman ihmeempää etukäteissuunnitelmaa ja vaan pitää höyryä päällä, niin saattaa ottaa yllätysvoiton.
Hyvä matchup joka tapauksessa
Ilari Kujalalla vastassa 9-1 listainen slovakki, Martin Gruy
Tässä maistiaisia sen tekemisestä
https://www.youtube.com/watch?v=Rb9myYbOwCA
Ei merkittäviä voittoja plakkarissaan ja listoilla alempana kuin Kujala
Tästä selvä voitto ja seuraavana joku EBU-listalta
Tässä on minusta vähän samanlainen asetelma kuin tuossa edellisessä SM-matsissakin.
Aliun pitää ilman muuta voittaa, kysymys on vaan että miten hän sen tekee.
Kärkkäinen on musta sellainen tyyppi, jonka joku sen vaari vaan pakotti nyrkkeilemään. On jaksanut painaa kauan, ja jalat ja kunto on kehittyneet. Mutta kaatoa tai pelisilmää ei ole, joten kaunistelee listaa pummeilla ja häviää kaikki merkitykselliset matsit.
Veikkaan Aliuta pisteillä niukasti. Tuskin kummastakaan tulee mitään
Vasta 2 matsia julkistettu
Keitä muita tulee iltaan?
Nystedt? Embulaev? Okkonen?
Harri Kokkonen
Aliu on ilmoittanut, että jos häviää Kärkkäiselle, on ura ohi.
Panokset kovenee. Kärkkäisellä kokemusta 10 eräisistä, Aliulla ei ole.
Pekka Mäki tuo uuden valmennettavansa - Ali Rubaiey - catch-weight otteluun 95 kiloisena. Vastassa Renars Rusins (0-2-2). Tämä Rubavey on ilmeisesti otellut 2 matsia amatöörinä voittaen molemmat
Ihan järkevä näkemys Aliulta
Kärkkäiselle ei kukaan ole isompaa matsia hävinnyt.
Jotenkin pöljää hommaa nämä tulos tai ulos-puheet. Nyrkkeilis vaan, ottihan ne Sam Langfordit, Joe Jeannettet ym. mustat miehet sata vuotta sitten keskenään kymmeniä kertoja.
Peksin rosteri alkaa olla vähän ohkainen jos kahden amatöörimatsin jälkeen pitää ryysätä ammattikehiin? Kuinka monta patonkia vuodessa se mies oikein syö?
Lisää otteluita iltaan
Ammattinyrkkeilyn tuore Suomen mestari Nikita "TNT" Nystedt, 23, palaa kehään perjantaina 10. huhtikuuta Elite Boxingin illassa Helsingin Urheilutalolla. Nystedt kruunattiin ylemmän keskisarjan (76,2 kg) SM-tittelinhaltijaksi 7. maaliskuuta, kun hän kukisti Anton Embulaevin hajaäänituomiolla fantastisessa ottelussa.
Nystedtin ottelu myöhemmin nimettävää vastustajaa vastaan on yksi GeeBee Boxing Night 3-tapahtuman ehdottomia kohokohtia. Pääottelussa Keni Aliu, 23, ja Samuli Kärkkäinen taistelevat alemman raskaansarjan Suomen mestaruusvyöstä. Ilari Kujala, 30, ja Slovakian meritoitunut Martin Gruy, 27, ottelevat kymmenen eräiseksi kaavaillun huippukamppailun paikasta keskisarjan Euroopan listalle.
- Mahtavaa saada Nikita mukaan upealle ottelukortillemme. Maaliskuun ammattilaisiltaamme on kehuttu kovasti ja uskon että reilun kahden viikon päästä Urheilutalolla nähdään vielä päräyttävämpi ilta, Elite Boxingin promoottorikolmikkoon kuuluva Miika Forsström sanoo.
- Nikitan matka ammattinyrkkeilyn huipulle jatkuu, ja oletamme sen kiinnostavan ihmisiä. Vastustajaa kuusieräiseen otteluun etsimme ulkomailta. Nikitan manageri Matias Petäistö on sanonut mielellään mahdollisimman kova kaveri, joka valmistaa Euroopan huippujen kohtaamisiin, Forsström jatkaa.
Muut Elite Boxingin promoottorit ovat Asse Hokkanen ja Aki Jänkä, joka toimii myös Keni Aliun ja Ilari Kujalan managerina.
Helsinkiläinen yleisönsuosikki Henri Malmström, 32, hakee ylemmässä keskisarjassa uransa parasta voittoa. Malmströmin kohtaava Viron Andrei Antonov, 28, kukisti viime ottelussaan marraskuussa entisen Euroopan mestarin Michele Di Roccon ja lähtee monien papereissa varmasti ennakkosuosikkina otteluun Malmströmiäkin vastaan.
Pekka Mäen valmennettaviin kuuluva nuorten Suomen mestari Ali Rubaie, 20, kohtaa ammattinyrkkeilydebyytissään Renars Rusinsin, 38, jonka ottelulistalta löytyy mm. ratkaisemattomat (tasapelit) Petri Palomäkeä ja Aki Juntusta vastaan. Ottelu käydään raskaansarjan puolella painorajalla 95 kiloa.
Hyvä tahti Nystedtillä
5 matsia vuoden sisään jo nyt
Jännä nähdä minkälainen vastus tulee Nikitalle. Boxreciin merkittynä 6 eräinen
Sieltä EBU listan alapäästä Vladimir Georgiev. Voitolla listalle
Ei tartte ottaa vielä listalta. Kutonen kyseessä. Joku sellainen jota vastaan oppii jotain
Mistä lähtien EBU-listalle on täytynyt nousta kuudennessa matsissa?
Ei itseasiassa ihan heti tule Eurooppalaisista mieleen kuin Dimitri Pirog, joka on tehnyt sen nopeammin. Taisi nousta Euroopan listalle jo neljännessä matsissaan, kun voitti Sergei Tatevosyanin.
Tatevosyan oli pitkään Euroopan listalla, ja hankalan tyylinen "sorkkija". Em. syystä Paimander ei halunnut ottaa häntä Idille vapaaehtoiseen puolustukseen. No olihan se Sipos vähän samanlainen lopulta.
Hyvää oppia tuli Embulaev matsista. Jos vastustaja ottelee etäältä ja lyö nopeita suoria, niin puolustukseen ei riitä pelkät väistöt. Nikita hävisi selvästi 2 ekaa erää kun Anton otteli kaukaa
Tuosta oppimisesta. Kuinka kokenut tämä Nystedtin nykyinen valmentaja on?
Onko taustalla rahaa ja osaamista vetää treenileirejä vaihtuvine sparrivastustajineen. Vai kierretäänkö amatöörisaleja ja pyydetään että joku ottaisi sparria?
Eli mennääkö matseihin opettelemaan vai näyttämään mitä on opittu
Erällä tai parilla ei niin väliä ole. Lupaavaa on, että on pystynyt voittamaan nämä muut suomalaiset hävittyään aivan ottelun alun. Eli osaa sopeutua. Pitkiä matseja ajatellen se on se ja sama, häviääkö ekan erän.
Totta. Nikitahan hävisi myös Malmströmille ekan erän
Semmoinen käsitys että valmentajalla tiiviit välit tiettyyn liivijengiin, oppia varmaan saa ainakin velanperintään, kiristyksiin ja alv-kikkailuihin.
Ei siellä mitään erityistä ole taustalla. Samaa huttua kun muillakin.
Pääsisköhän Nystedt myös Nyrkkeilyliiton treenirinkiin. Siellä on nykyään joku kuubalainen velho. Voisi tuoda uutta tekemiseen.
Heleniuskin aikanaan teki valmennusretken Kuubaan. Sieltä saadulla opilla oli varmasti tekemistä myöhempien saavutusten osalta. Miksei myös Ulli Wegnerin natsikidutus treeneillä
Valmentajien vaihto tai lisääminen on monen mestarin historiassa selkeä ilmiö. Monipuolisuutta
Joo, saattaahan se olla, että 5 vuotta kovaa treeniä on ihan yhtä kovaa rääkkiä kuin 5 päivää rantalomailua Kuubassa sipsipussi kainalossa
:-----D
Helenius veti Cuba Libreä rapulaan ja oppi suojakännien merkityksen
Ei turha leiri
Uli Wegner pieksi tänään Karl Heleniuksen 125cc startissa Sachsenringillä!
Kalle jäi melkein kierroksella.
Milloin Nystedtin vastus on tiedossa
Amin lataa paineita
– Uskottavuuteni valmentajana on vaakalaudalla, kun Ilari ja Keni ovat tosi kovissa paikoissa, Asikainen toteaa Elite Boxingin tiedotteessa.
Tottahan tuo on
Ei Amin varmaan koutsiksi alkanut voidakseen hävitä kaiken jo SM-tasolla
Hävitä kaiken?
Aika dramaattista. Ei tappio kaiken menettämistä tarkoita.
Esim Chisora hävisi 14 kertaa ja silti tienasi noin 20 miljoonaa urallaan
Kyllä toi SM-tasolla häviäminen on SamuliKärkkäisten ja KaiKauramäkien hommaa
Ja Amin sen kommentistaan päätellen varsin hyvin tietää
Keheen suomalaiseen ammattinyrkkeilijään Chisoraa voi verrata sen enempää taidoiltaan kuin kovuudeltaan? No ehkä GeeBeehen. Mut siitä on 100 vuotta
Suomen taso on niin paska, että jos ei SM-matsia voita, voi muuttaa samantien Juukaan Monosen sparrikaveriksi
Helenius oli parhaimmillaan Chisoran tasoa
Amin yli sen
No ollaanpas sitä taas. :-D
Chisora 2011 ei ollut mitään Chisoran 2024 rinnalla. Esim.
Helge olis saanut turpaan sata-nolla, jos olisivat ottaneet myöhemmin
Amin kyllä onnistui iskemään yhden tosi hyvän vieraskehävoiton. Mutta:
- Oli häviämässä senkin matsin (Sylvester oli nopeampi, tarkempi ja teknisempi)
- Paljastui maailmantasossa mitattuna totaaliseksi one trick-ponyksi
- Jo ekan tappion jälkeen meni psyyke alaspäin huomattavasti
- Parhaimmillaan olis voinut tienata 200-300k siitä että käy ottamassa 1-4 erässä turpaan Jermain Taylorilta tai Arthur Abrahamilta. Vaan ei uskaltanut lähteä niihin. Kertoo jotain.
Nikitalla vastassa Patryk Polasik!
Mahtava juttu! Tää tyyppi on sellanen joka pystyy opettamaan monia temppuja Nikitalle. Kokemusta löytyy kovista paikoista! Vetelee kovia skodeja pyttyyn. Pienillä hanskoilla hänkin lyö todella tuhmasti! Ja tästä vielä peli kovenee armottomasti huippua kohden.
Jep jep
5-21 listainen
Hyvää on reippaan matsitahdin ylläpito
Eipä paljoa muuta ekoina vuosina tarvitakaan. EBU:lla oli ennen sääntö, että pitää olla 12 matsia oteltuna, että on kelpoinen EM-matsiin. Voisin arvata että sääntö on sittemmin poistettu, kun katsoo nykymenoa. Mutta mun mielestä oli ihan kelpo sääntö...
Ei ole enää tuo linjaus voimassa
Esim Ruben Gil niminen espanjalainen oli EM matsissa 7-1 listaisena
Elite Boxingin ensi perjantain 10.4. GeeBee Boxing Night 3-ammattinyrkkeilyillassa nähdään tappiottomien kohtaaminen, kun Ilari Kujala ja Ruotsin Yousef Adou iskevät yhteen kahdeksaneräisessä keskisarjan (72,6 kg) ottelussa.
Vastus vaihtui
No pitihän se arvata
Loukkaantuiko Crit vai mistä kyse
Veikkaan että vastustajat vaihtuu täällä usein, koska suomen iltojen liksat on niin huonoja. Tulee parempi tarjous ja ukko kertoo loukanneensa nilkkansa. Ottaa sitten kuukautta myöhemmin jossain kolmen tonnin matsin 1400e sijaan
Niin
Rahastahan ammattilaisina otellaan
Kujalan matsi 8 erän kestolla
Kujala nousee Euroopan listalle 2028
Olisi mielenkiintoinen kuulla mistä Kujalalle on jo tullut vieraskehätarjouksia
Kannattaisiko ottaa riskiä ja mennä myös ulkomaille ottelemaan
Mun mielestä kannattaa tehdä kuten Niko Jokinen
Otella kaikki matsit suomessa ja rakentaa ensin 22-0 lista
Sitten ottaa vastaan joku Euroopan listalla sijalla 27 oleva jätkä, joka antaa selkään
Sitten alkaa vetämään viivoja lautanen kädessä
Ehdottomasti Jokisen tietä. Ja myös Koivulan, sitten kun se 27. rankattu vetää pihalle niin rakennetaan megalomaaniset paineet ja otetaan uusinta sitä nimetöntä vastaan.
Ja hävitään koska ei jaksettu treenata vieläkään lähiottelua. Ja sparrarina olikin Espanjalainen painija joka oli 10cm pidempi ja 20kg painavampi mitä piti
Nimenomaan, lähdetään myös uusintaan lyömään yks-kakkosta ja pitämään jabilla bayssa!
Skodeja pyttyyn vaan, peli kovenee kuin isot miehet lyövät todella tuhmasti!
Kuulin huhun että perjantain illassa saa ilmaisen kaljan jos t-paidassa lukee Verihuorma Boxing
Be there or be squere
Sinulla on valo, sinulla on työ
Sinulle mun ruiskukan sininen sydän lyö
Malmström voitti minusta. Kaksi tuomaria oli eri mieltä
Mäen valmentama raskaan sarjan dybytantti tyrmättiin puolessatoista minuutissa
Kujalan vastus oli hyvä, mutta selvä voitto Ilarille
Totta
Nystedtillä sitkeä puolalainen. Hyvä harjoitus sitomista vastaan
Aliu löi Kärkkäisen ulos kolmannessa.
Ihan oikein
Aliu ilmoitti että seuraavaksi Eurooppaan
Se olisi Nystedtille myös oikea suunta seuraavaksi
Kärkkäinen oli paska
Äitis oli ku su teki
Kärkkäinen otteli uhkarohkeasti ja voittikin erän
Mutta riski toteutui ja Saksassa jo pehmitetty iskunkestävyys ei enää kestänyt
Kärkkäinen otteli humalassa
Samaa mieltä. Samoin Nikita Nystenin vastus oli jo ennen ottelua Urheilutalon pubissa. Joi tummaa Tsekin Velkopopovitskiä
Kaksi litraa olutta vain käynnistää puolalaisen nyrkkeilykoneen. Ei mitenkään haittaa
Paitsi jos Polakki juo Tsekkiä
Sitten vaikutus päinvastainen
Katsokaa titteliottelun loppu
Kärkkäinen häviää ja romahtaa kehässä.
Ketkä huolehtii siitä ja katsoo onko kaikki hyvin. No vastapuolen kulman Mäki. Mitävittua Boxing Team Finland?
No Simppahan on konna oikeesti. Vaikka jotkut Tolppolat kaltaiset itsestään epävarmat sitä hyysää. Ei tolla rikoshistorialla voi olla varma, piittaako edes jälkikasvustaan.
Koko Kärkkäisen ammattilaiseksi alkaminen haisi alusta asti sille, että joku on ajanut sille tarpeen leikkiä menestyjää tässä lajissa. Hyvin yksinkertainen ja mukava tyyppi. Mutta liian yksinkertainen ja lahjaton menestymään.
Maahanmuuttajat vie tuhkatkin pesästä
Ja naiset. Ja pakettiautot
Aliu nousee EBU listalle, koska Kärkkäinen oli jo siellä
Seuraavaksi Arinze. Se lihaksikas patukka joka voitti sekä Kärkkäisen että Norjan Melhusin
Ei sais olla mikään paha rasti. Kärkkäisellä oli tasainen matsi sen kanssa.
Ite näkisin mieluiten, että Räsänen tulee uhoamaan ja saa totaalisesti Aliulta turpaansa. Ei siksi että se varsinaisesti olisi iso kehitysaskel Aliun uralle, vaan koska vihaan Räsästä. Räsäsen jälkeen sitten vaikka Melhus ja Arinze. Sitten ollaan varmaan jo ebun top kympissä. EM-ottelu voisi olla realismia vuoden 2027 aikana.
Räsänen-Aliu olisi mielenkiintoinen ottelu. Voittaja voisi päästä ottelemaan BBBC Intercontinental tittelistä. (BBBC=Baltic Bus Drivers Boxing Council). Esim. Riian kaupungin liikennelaitoksen bussikuskit kuuluvat kyseiseen arvostettuun liittoon.
Jos Räsästä kutsuiso Baltialaiseksi bussikuskiksi, se ei varmaan osaisi seuraavassa matsissaan tehdä mitään
Kärkkäisen seuraava ottelu on kesällä Eikan pubissa. Vastustajaksi tulee latvian Einars joka on otellut 25 kertaa, hävinnyt kaikki ottelunsa ensimmäisessä tai viimeistään toisessa erässä.
Veikkaan että noita tulee useampikin
Sitten ens talvena ulkomaille titteliotteluun ja pyörätuolipaikka paluulennolle
Einars on tekijämies, saavutuksia esim. pronssia Riian kaupungin liikennelaitoksen mestaruuskisoissa 80-luvulla, siis neuvostoaikana. Tuon saavutuksen jälkeen Einars haavoittui Afghanistanissa jonka vuoksi hänellä on puujalka, voi hän silti Kärkkäisen kanssa otella.
Kärkkäisellä siis paremmat jalat, mutta se ei riitä kun Einars lyökin vielä lähellä ja tuomari ei huuda heti breikkiä
Einars W TKO
Einars on edelleen vaarallinen vastustaja, hän on vasta 64-vuotias.