Mitä Temgesicin väärinkäyttäjät hakevat siitä?

Anonyymi-ap

Olen vaikeista kivuista kärsivä syöpäpotilas. Joudun käyttämään tavallisten särkylääkkeiden rinnalla opiaatteja, kuten Temgesiciä. Ohjeen mukaan käytettynä se ei anna pienintäkään euforiaa, vaan toimii kuten Burana. Ehkä vähän väsymyksen tunnetta, mutta Temgesic ei muuta aiheuta. Ei vie edes kaikkia kipuja pois. Ei likikään.

Siksi kysynkin, mitä Temgesicin väärinkäyttäjät hakevat siitä? Saako aineesta oikeasti jotain "efektiä", jos sitä vetää vaikkapa henkeen nenän kautta?

Minun on vaikea uskoa, että näin olisi, mutta oma käyttöni onkin syöpäkipujen hoitoa pienimmällä mahdollisella annoksella 1 kpl Temgesic 0,2 mg iltaisin, kun syöpäkipuni ovat kovimmillaan. Pitkäaikaisia kipuja hoidan Buprenorfiinilaastarilla ja syömällä Panadolia 3000 mg vuorokaudessa.

Lienee vähän noloa tunnustaa, mutta odotin Temgesicin aiheuttavan edes vähän euforiaa, kun olen lukenut sen viihde- eli väärinkäytöstä. Minulle ensikokemus oli tylsääkin tylsempi.

4

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Buprenorfiinin päihdekäytössä tarkoituksena on saada aikaan jonkinlainen päihtymystila. Käytettäessä buprenorfiinia suonensisäisesti vaikutus on toki erilainen kuin jos aine liuotettaisiin kielen alla. Usein asiakkaat kuvaavat vaikutuksen alkavan pistettäessä nopeammin, ja mikäli käyttö ei ole jatkuvaa tai henkilö ei ole käyttänyt opiaatteja runsaasti, aine vaikuttaa samoin kuin muutkin opiaatit. Tällöin euforisoiva vaikutuskin on nähtävissä ja koettavissa.

    • Anonyymi00002

      Nyt sä oot asian ytimessä.
      Ei vaikuta mihinkään, sitä käytetää Korvaushoitolääkkeenä.
      Silti tuon käyttjät ja nyt sutki leimataan narkkariks loppuiäks.
      Samaku vetäis antabusta, tai nikotiinia.
      Runkkaamisestaki saa enemmän kiksejä.

    • Anonyymi00003

      Jos vahvoja kipulääkkeitä käyttää tarkoituksenmukaisesti, sairauden hoidon tukena, auttamaan kipuihin, ja ohjeen mukaan, niin kukaan ei ala väittämään lääkkeen käyttäjää narkkariksi.
      Sairas ihminen käyttää vahvoja lääkkeitä kivun/sairauden hoitoon, kun taas narkkari käyttää niitä saavuttaakseen päihtymystilan.

    • Anonyymi00004

      Katukaupassa pyörii paljon subutex 8mg ja buprenorfiini toimii paremmin jos sen murskaa jauheeksi ja vetäsee nenään tai pistää suoneen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2048
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      306
      1749
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1203
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1071
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe