Jalkaväkimiinat kieltävän Ottawan sopimuksen noudattaminen on synnyttänyt Ruotsissa juridisen ongelman sen jälkeen, kun Suomi päätti irtautua sopimuksesta.
Ruotsin lain mukaan ruotsalaissotilas ei saisi käyttää jalkaväkimiinoja, vaikka hän osallistuisi Suomen puolustamiseen sodassa osana Naton FLF-joukkoja. Ruotsin ulkoministeriöstä vahvistettiin Helsingin Sanomille, että valtioneuvoston kanslia selvittää ratkaisua pulmaan.
Onkohan tämä mennyt lapselllisuuksiin, varmaan seuraavaksi tehdään laki että ennen kuin ampuu mahdollista vihollista niin sitä pitää varoittaa tai ammutaan vain kumiluoteja ettei tule pipi.
Onko joku tosiaan niin naiivi että kuvittelee jonkun valvojan valvovan koko ajan mitä kukin tekee sotatilanteessa, miinoittaako ruotsalainen vihollisen etenemisreittejä, lentääkö usalainen pommikone mahdollinen ydinase kyydissään, jäikö varoituslaukaus ampumatta, tuliko tarpeellinen määrä evästä jaettua kaikille, saiko kaikki nukkua tarpeelliset 8 tuntia unta, sanoiko esimies pahasti alaiselleen vai peräti kirosi. Hallitus varmaan palkkaa politrukkeja joka joukkueeseen joka pitää kirjaa tapahtumista.
Voi hellanlettas sentään
Anonyymi-ap
1
88
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ydinaseen ja jv.-miinan välissä on vain sotamies Möttönen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032165
- 1341188
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34751ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46567- 10540