Jalkaväkimiinat kieltävän Ottawan sopimuksen noudattaminen on synnyttänyt Ruotsissa juridisen ongelman sen jälkeen, kun Suomi päätti irtautua sopimuksesta.
Ruotsin lain mukaan ruotsalaissotilas ei saisi käyttää jalkaväkimiinoja, vaikka hän osallistuisi Suomen puolustamiseen sodassa osana Naton FLF-joukkoja. Ruotsin ulkoministeriöstä vahvistettiin Helsingin Sanomille, että valtioneuvoston kanslia selvittää ratkaisua pulmaan.
Onkohan tämä mennyt lapselllisuuksiin, varmaan seuraavaksi tehdään laki että ennen kuin ampuu mahdollista vihollista niin sitä pitää varoittaa tai ammutaan vain kumiluoteja ettei tule pipi.
Onko joku tosiaan niin naiivi että kuvittelee jonkun valvojan valvovan koko ajan mitä kukin tekee sotatilanteessa, miinoittaako ruotsalainen vihollisen etenemisreittejä, lentääkö usalainen pommikone mahdollinen ydinase kyydissään, jäikö varoituslaukaus ampumatta, tuliko tarpeellinen määrä evästä jaettua kaikille, saiko kaikki nukkua tarpeelliset 8 tuntia unta, sanoiko esimies pahasti alaiselleen vai peräti kirosi. Hallitus varmaan palkkaa politrukkeja joka joukkueeseen joka pitää kirjaa tapahtumista.
Voi hellanlettas sentään
Anonyymi-ap
1
75
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ydinaseen ja jv.-miinan välissä on vain sotamies Möttönen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1302671Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/702077Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1341780Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee201659- 1181607
- 1391306
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su881074Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441025"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48982Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917