Äänekoski ilmoittanut koko henkilökuntansa YT alkavaksi neuvottelut maalis-huhtikuussa
Siitä on uutisoinut YLE.ja Sisä-Suomen Lehti, mutta ei Äksä vaikka se on kaupungin virallinen ilmoituslehti. Touhu on kuin Venäjällä uutisoidaan valitusti.
Siitä on uutisoinut YLE.ja Sisä-Suomen Lehti, mutta ei Äksä vaikka se on kaupungin virallinen ilmoituslehti. Touhu on kuin Venäjällä uutisoidaan valitusti.
Vastaukset 76
Vanhimmat
Nyt vaan kaikki vässykät pihalle.
Turhia loisijoita suurin osa.
Onko sulla nestettä päässä, vai kuinka monesta lähteestä sun pitää tavata sama uutinen enne kuin ymmärrät lukemasi
Sinulla sitä taitaa olla ,vai oletko kenties vasuri kun puolustat teidän omaa propagandalehteä .
.Kaupunki lähettää tiedotteen kaikille uutismedioille samanaikaisesti tiedotettavasta asiasta. esim.näistä YT :sta.
YLE julkaisi tiedon uutisen vähän vaille klo 14 ,Keski -Suomen uutisissa ,uutiset läheltäsi se luettiin klo 14.30
Sisä-Suomen Lehti julkaisi uutisen ennen kello 15
Äksä klo 18.
Verkkolehti perustuu siihen ,että uutiset tulevat nopeasti luettaviksi.
Silloin kun uutinen on merkittävä on tarkoitus ,että sen julkaisevat kaikki joten tiedon saa mahdollisimman moni.
Onko edes vapaat virat täytetty kun jo yteet.
Mitkä virat? Lisää pellejä vaan palkataan, edellisetkään tee mitään
Kaavoituksessa, maankäyttöpalveluissa ja rakennusvalvonnassa ilmaa. FIFOlla pihalle kuntalaisia haittaamasta. Hyi helevetti.
Hähähää nyt tekee hyvää koskettoman Äänekosken väelle,mierolle vaan!!aikansa ilkamoitte vaneritehtaan sulkemisesta,nyt maistatte katkeraa kalkkia.ylpeys käy LANKEEMUKSEN edellä.
Kartanonherra Punttila osoittaa myötätuntonsa postaamalla pari tuntia YT-ilmoituksen perään 50vuotis soopaansa. Kova äijä, ehkä kunnon oikeistolainen vihdoinkin! Demarit kuoppaan punatiilitalosta multaa päälle!
Kokoomus on pilannut jo Suomen, ei tarvitse pilata myös Äänekoskea. Kovaa on ainoastaan kokoomuksen ihmiskäsitys heikompiosaisia kohtaan ja Häkkäsen anustapit.
Ehdittiinkö maahanmuuttokoordinaattori palkata?
No tottakai. Semmonenhan tarvitaan toki. Taikamatto ja vuohi plussaa
Ja rakennuttajapäällikkö joka ei tietenkään asu kaupungissa.
Ensimmäisenä kenkää sille ja muille ketkä eivät asu täällä. Tässähän alkaa seuraavaksi poliittinen AY-satiiri, lässytetään ja kartoitellaan, pumpataan ja siirrellään, venkoillaan ja suhmuroidaan. Paljon kokouksia, kanpaviinereitä puheita ja läpsyttelyjä. Kustannukset +20% oikeasti, paperilla onnistuttiin kun siirrettiin kalavelisoppalauman sukulaiset kaupunginyhtiöihin. Sitten rollon ja kivimäen ay-puhe kera lindellin lässyttäesaä jotain missä sisältöä 0%. Olemme ilmiö. Masa saa talonsa myytyä viimein muuttaa helevettiin täältä uuden eukkonsa kanssa. Tosin tuo syytesoppa voi vähän sotkea, bussinalle voi lentää pormestarin paikkaa havitteleva kiiskinen. Joten pormestariksi kurvaa kartanonherra teslalla ja köyhät kyykkyyn. Kaupungin punatiilitalo pinnoitetaan kullalla ja siihen asennetaan ruotsalaisvenäläinen sipuli. Velpek hoitaa.
Joku on ihan oikeesti huumorityyppi, kyllä tää jo nauratti!
Lahjontaa, kiristystä ja uhkailua. Sillä näitä kuntia johdetaan.
Vai ensimmäiseksi kenkää:ketkä ei asu täällä,sinäkö maksat sen shown lopputulemana,käräjät,korvaukset..voi hyvä jumala,onko noin TYHMIÄ ihmisiä olemassa,noh,näyttää koskettomalla olevan..
Hyvä kirjoitus ja niin totta kuitenkin.
Kyllä tuolle Lunttilalle pitää hankkia ainakin kultainen tuoli valtuustoon, ihan 50-vuotis lahjaksi. Ja oma kultainen nuija jolla voi paukuttaa puhelintaan.
Lunttilalla ja Trumpin on sama mieltymys kultaan ja onhan heillä melkein samanlainen hiustyylikin.
Sehän vois takoa sillä nuijalla järkeä päähän näille älvänöille ja omaansa.
Alkaako nyt virallinen puhdistus joka itänaapurissa pidetään laittomana.Taloon jää vain vasureita ja demareita niin siitäkös se hauskuun taas alkaa.
Tulevaisuus asuu täällä.
Äänekoski kuuluu kauas.
Ei koskea,ei viittä kulmaa,mäestäkään ei ääntä kuulu,mämmen myllykään ei jauha.kohta SUOLAHTI jo liplattaa ..
Äänekosken ja sen päätöksentekoa ovat hallinneet demarit mukana olleet kepu ja vasurit.Veroja on nostettu kipurajalle asti.
Päätöksiä on tehty ,miten näille on sopinut mukana kaupunginjohtaja joka myös demari.
Äänekoski ei ole osannut kehittää itseään eikä seisoa omilla jaloillaan on turvauduttu tehtaisiin.
Rakennettu ja korjattu niinkuin ay -ukot ja muut päättäjä pellet halunneet.
Esim. vaikka Suolahden uimahalli,luokkakokojen pienentäminen,kaupunginyhtiöt ja suojatyöpaikat.Yli suuria koulukeskuksia ja Pankkari leasing rahalla.Nyt kaikki tulevat maksuun .Mitä ihmeen maahanmuuttajia tänne vielä tarvitaan kun omista ei edes pystytä huolehtimaan.
Veroeurot vuotavat muualle kun Äänekoski tarjoaa työpaikat ja pitää infrat kunnossa tehtaalle mutta työntekijät asuvat muualla.Ei ole pitovoimaa työntövoimaa on kuin Kivenpyörittäjän kylässä .
Näin on käynyt kaikissa kommunisyikylissä. Ei ole kauaa kun uimahallin pohjaton raha-aukko laukaistiin. Nyt jos olisi kiinni koko roska ei olisi ihan näin paljoa persaukisuutta. Toisaalta paras olisi kun saataisiin ulkopaikkakuntalaiset pellet pihalle punatiilitalosta. Niitä on muuten siellä aika lauma sotkemassa asioita jotka heitä eivät koske. Kiva häärätä ja hämmentää kun ei itse tarvitse kärsiä seurauksia.
Semmonen se on kosketon koski.suolahden uimahalli 10pistettä.
Onhan koskettoman Kosken duunareita kun muissa kunnissa töissä,ne tasapuolisesti vaan sitten mierolle
Unohdit mainita jäähallin.
Kaupungintalolta puolet pihalle. Niin paljon on turhakkeita.
Mites jos teidätkin vaan potkaistaisiin pihalle töistä. Ai niin ettehän te ole töissä.
Puolukankerääjät joutaa pihalle marimekkokuoseissaan ja vahvoissa punaisissa sangoissaan.
Joo marimekkomuijat kaikki joutaa pois
Äänekosken koko henkilöstöä, tähän kuuluu kait:
Opetuspuoli, terveydenhoito, siivoojat, ruoka huolto, puisto-osastot, toimisto.
Varmaan joukossa on liikasakkia, että hyvä on nyt tarkastella koko yhteisö.
Silti on kova juttu niille, jotka ovat näitä liikoja.
Ei yhtään kovempi juttu kuin,on vaneritehtaalta työttömäksi jääville.nyt iski pilkka omaan nilkkaan.
Olisiko syytä hieman katsoa tuota kaupungin investointilistaa. Siellä on karsittavia hankkeita aikalailla. Täysin päätöntä myöskin sepostaa että on ylijäämää joten ei tarvitse sopeuttaa vauhdilla. Ihan samanlailla tulee menemään kun valtiolla, sosdempunaviher pummit antavat köntin valua housuun ja seuraavien on se siivottava. Tuononen, Rautjärvi, Hämäläinen, Kiiskinen, Tiusanen, Marjoniemi, Koskinen jne johtajat, poliitikot, päälliköt eli nämä isoimmat syylliset pääsevät kuin koiraveräjästä eläkkeelle sössittyään veronmaksajan asiat ja rahat, sekä omaisuuden arvon. Vassuja en viitsi edes mainita saati muita sdp pölhöjä.
Mikset sinä oo päättämässä
Miten niitä saa mihinkään.Laiton irtisanominen siinä menevät loputkin puskurirahoista.
Nämä veljet ja siskot nuo on valinneet jäsenkirjan perusteella sinne.Jos vanhat demarit väistyy niin uudet on kasvatettu tilalle niinkuin tuo Kivimäki punainen viitta päällä järjesti noille alasajettavien yhtiön henkilökunnalle vielä uudet suojatyöpaikat ja muut pellet äänesti mukana.
Kepu mukana ja jopa kartanon herra.Vaikka pitäisi osata sen verran laskea mitä tuo tarkoittaa kun on niin yrittäjää kun olla voi.Hopealusikka suussa syntynyt,ihmisenä en arvosta.
Äänekoski on suossa ja uppoaa sinne nälkäkurjet jo vaakunassa sen kertoo.
Nytkö silmät aukesi.suossa joo,mutaa hörppivät,aikansa ilkuitte suolahtelaisille.myö voitais ojentaa auttavan käden.
Kivimäki on pohjimmiltaan aika venkula ollut aina. Luovii nätisti tuossa kun vanhemmat demugubet nakataan bussin alle
justiinsa oli sisiksessä kaupungin hännännostatusjuttu kun pariskunta joista toinen oli opettaja poseerasi kuinka hienoa on Äänekoskella dippadaapa ja rakennetaan mörttiin kultahammasrantaan. Kaupunki palkitsi heti parhaimmillaan, opetusalaan painotetulla YTllä. Ihkua.
Ja lisää tontteja pitäs sinne saada, meidän verorahoilla tehdään herroille tontit ilmaiseksi jaettavaksi. Kunnalistekniikka rapistuu koko kaupungissa ja tuolla on tietkin kultaa. Siinä on taas muutama velkamiljoona siloisena kun kermalle tehdään lisää koillisrantaan.
Kunhan ulospäin näyttää hyvältä, niin se riittää kaupunginjohdolle. ONNEKSI kaikki tulee vielä ilmi.
Nuo nykyinen vaakuna joka sekin on Suolahdesta kuvaa poislähtöä se oli enne kun se piti valita oikean vaakunan tilalle joka kuvasi voimaa ja teollisuutta..
Hyvä ettei tullut Sumiaisten vaakuna. Sitten olisi kaikki sumussa ja tihkussa.
Olispa mielenkiintoista tietää, kuka ääliö tätä palstaa aina ahkerasti lannoittaa.
Uskoisin että joku kuka kyllästynyt tuommoisiin kunnanvässyköihin. Pistä herätyskello muuten soimaan ettet myöhästy kotialähdöstä.
Katso peilistä,selviää sulle
Ei verotulot kasva, kun ihmisiä laitetaan työttömäksi.
Jos asuvat muualla kuten suurinosa asuu niin ei mitään vaikutusta, pellolle vaan 👍
Maksa sinä laiton irtisanominen.pöljä olet
Mikä laiton? Pummit pihalle ja äkkiä tuhlaamasta verorahojani punatiilitalossa.
No tämäpä juuri. Suurin osa asuu muualla, eihän Äänekosken rekrytointi oman kunnan asukkaita valitse. Joutavatkin pihalle nuo vieraat!
Helposti,LAITON IRTISANOMINEN.siitä riemu repeää..
Taidat olla vajakki? Ei sitä sulle kerrota jos olet saarijärveltä ja sut irtsanotaan. Todetaan että arpa osui. Voi pyhä yksinkertaisuus.
Miten kävi moottorikerho erottamis jutussa,piti olla selvä juttu..vaan oikeuden ratkaisu venähytti naamat.siihen kahtoen kenkää..
Täällä taitaa olla vähän vajaata sakkia. ”YT-neuvottelut” ovat pakollinen teatteri jossa keskustellaan pari viikkoa. Asiat sovittu etukäteen, eli jos halutaan vaikka 30 henkilöä pihalle, annetaan luku 50. Sitten ”neuvotellaan” ja päädytään lukuun 30, jossa ennaltasovitut henkilöt mukana. Saikuttajat, hankalat, kilpailijat. Turha siitä sen kummempaa tehdä.
K-S uutisissa Tuonen sanoi ,että pidetään ne YT varmuuden vuoksi ,ei tule irtisanomisia tuskin mitään muutakaan.
Samassa lähetyksessä Laukaan kunnanjohtaja sano ,että Yt pidetään ne johtavat 30 henkilötyövuoden vähennyksiin ja yhtiön puolella 10 hengen vähennyksen.
Äänekoskella siis katsellaan ,eihän demarit nyt omiaan irtisano.
Tuononen on pelle. Aina ollut demaripelle, kalaveli.
Samanverran tienaava pellehermanni kuin mainittu demaripelle? Oliko muuta kysyttävää sieltä suolahden vasureista?
Maza se kirjotti omasa juhlapuheessa, että hän ihan ite laittoi äänekoske talouve kuntoon kun demut valitti hänet pomoksi. Nyt kun menee huonosti, ootan mazan ihmettä. Kyllä se taas hoitaa talouen kuntoon. Tää yytee on ihan pelleilyä, saa maza keinon päästä siitä okrlunnista eroo.
Ei sieltä muita ulosteta
Åkerlundista ja syytteistä yrittää eroon tällä ja sillä jo aiemmin julkaistulla ”business äänekoski” tarvitsee toimitusjohtajan. Ihan pelle, luulee ettei tuota nähdä. Peelo ukko
Entäs jos käykin niin, että tyhjästä on nyhjästy, kuten tälläkin palstalla . Asioista ei tiedetä, mutta silti ollaan kommentoimassa.
Eihän sitä voi tietää tämmöisessä avoimuuskaupungissa. Olemme ilmiö ja irtsanottaville monohappoa lähtiäslahjaksi!
Annen ransportti kuljettaa, monohapot irtisanotuille
Innokkaimmat pyrkivät kansanedustajiksi
Missä kohdin pitää nauraa vai itkeä.paljonko sulla pään ympärys.
Äänekoskella on sama meininki kuin Iranissa siis periaatteessa,valtarakenteet eivät vaihdu vaikka hallitusmuoto siellä muuttuisi, ei se muuttunut Äänekoskellakaan vaalien jälkeen.Sehän meni vain pahemmaksi.
Niinkuin Iranissa tavallisella kansalla on teoreettinen mahdollisuus horjuttaa hallintoa ,mutta kynnys siihen on äärimmäisen korkea Äänekoskella se ei onnistu.
Nyt kun kaupungissa on ilmoitettu YT niin ei ole tuotu esille tai sanottu, että ne käytäisiin avoimesti. Ei koska demarit johtaa ja omia suojellaan.
Lisää velkaa taseeseen, kuin jäähalli on nyt siirtynyt siihen velkoineen ja kuluineen, kulut nostavat toimintamenojen,tuo 1,5 miljoonan euron vuosittainen säästö ei edes tule riittämään.Kansa on tyytymätöntä ,mutta kaupungintalolla vaan ollaan niin positiivisia .
Tätä kun kahteleepi niin rahaa on. Kunnes ei olekaan 🤣https://web28.aanekoski.fi/dynasty10/kokous/2025632-5-39111.PDF voi jeesus että on vammasta sakkia.
Mähän sinä laittaan asiat kuntoon
Noh heilauta sinä nyt taikasauvaa
Eikös sulla masa oo enää muuta tekemistä ku roikkua täällä palstalla? No tulee vähemmän tuhoa
Jaa sinäkin pyrit eduskuntaan
Eikun oon sepon ja karin mailapoikana. Ja sopankeittäjänä. Kirjoitan myös puheet
Hienosti hoidettu sote on se niin kaunista katseltavaa kuinka osaavat päättäjät meillä on eduskunnassa
Jos maailmalla Suomen hallitusta on nimitetty ”kauhujen kabinetiksi” niin Äänekosken päätöksen tekijöitä voi nimittää näiden lajitovereiksi. Aivan päättömiä päätöksiä ja salailua.
Niin ohan meitä jo 8miljardia
Tästä ollut aiempi aloitus on poistettu. Kuvaa hyvin meininkiä täällä kusikylässä
Piilotyöpaikat paljastuvat.