Tampereen apulaispormestarin rasismia-kanava

Anonyymi-ap

Olipas apulaispormestari Jaakko Mustakalliolla, vihreille tyypilliseen tapaan, taas hakemalla haettua rasismia esittämässään esimerkissä, miksi Tampere hänen mielestään tarvitsee rasismista ilmoittamisen kanavan.

Hänen esimerkissään huivipäiselle tytölle oli ehdotettu lähihoitajan opintoja lukion sijaan. ”Sinänsä en tarkoita, että lähihoitajan koulutuksessakaan olisi mitään vikaa”. 😂😂 ”Hyvä” korjaus Jaakko! 🥴

Ei tullut rasismi-innossaan huomioineeksi sitä, että tämä huivipäinen koululainen on saattanut olla kielitaidoiltaan niin huono, että ei pääse lukiota läpi ja toimisi lähinnä tulppana ja hidasteena opetuksessa, kuten pääkaupunkiseudulla tänä päivänä on.

Lähihoitajan opiskeluunkin tarvitaan suomenkieltä, koska hoitaja on vastuussa ihmishengistä eli siinä kohtaa mentiin ohjauksessa pieleen. Tämä tietenkin vain oletus, että kielitaito oli syynä.

Eiköhän Jaakko ne ohjaajat näe niistä koulunumeroista kokeissa ja todistuksissa, että mihin oppilasta kannattaa ohjata. Myös koulussa käyttäytyminen kertoo paljon. Joten älä sinä ohjaile ketään lukioon, kun et tiedä on siihen lahjoja.

Mikä sinullle Jaakko riittäisi, että se ei olisi mielestäsi rasismia? Ehdotetaan niitä lääkäriopintoihin suuntautumista lukion jälkeen, vaikka kielitaito olisi heikko?

On muuten alunperinkin rasistista suomalaisia kohtaan, päästää kielitaidottomat läpi kokeista ja antaa heille tutkinnot, vaikka heillä ei ole vaadittavia taitoja.

Voisivatko opettajat alkaa tehdä niitä ilmoituksia tästä rasismista, kun opiskelijat pidetään kouluissa, vaikka he eivät ole edes paikalla ja oikeasti opiskele? Heillehän ei tule silloin myöskään maksaa mitään opiskelijatukia eivätkä he saa saada mitään opiskelija-alennuksia. Edut kuuluvar vain opiskeleville.

Siinä vihreälle apulaispormestarille mietiskeltävää demari-apulaispormestarin kanssa.

16

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Stasi meininki, ilmianna naapurisi, tutkimme, vaikka aihetta ei olisikaan. Alkaa tämä hulluus olemaan tapissa.

      • Anonyymi00002

        Saksassahan on jo taad tätä gestapo ilmiantotouhua, nykyiset vihervassari-nazzzit..


    • Anonyymi00003

      Mikäs nyt noin kiukuttaa? Jos et koe rasismia, niin sitten et tee mitään ilmoituksia. Ei kannata pahoittaa mieltään asiasta, joka ei liity sinuun.

      • Anonyymi00005

        Miksi pahoutit mielesi kirjoituksestani? Jos asia ei koske sinuai niin ei kannata pahoittaa mieltään. Jos koet, että rasismiin ei vedota nykyään liikaa joka tilanteessa, niin kohdallasi asia on kunnossa. Voit huoletta olla ottamatta osaa keskusteluun.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Miksi pahoutit mielesi kirjoituksestani? Jos asia ei koske sinuai niin ei kannata pahoittaa mieltään. Jos koet, että rasismiin ei vedota nykyään liikaa joka tilanteessa, niin kohdallasi asia on kunnossa. Voit huoletta olla ottamatta osaa keskusteluun.

        En pahoittanut. Mutta miksi tuo kanava suututtaa sinua?


    • Anonyymi00004

      Tämä rasismi hölynpöly on saavuttanut sellaiset mittasuhteet että kaikki poliittisia irtopisteitä hamuavat politiikot olisi laitettava oikeuteen maanpetoksesta. Tiilitalo hoito olisi parasta isänmaan kannalta.

    • Anonyymi00006

      miten ajattelitte suhtautua keksittyihin vittuiluihin , me karsimme joukosta asiattomuudet 🤣🤣🤣eli sensuroi epämieluisat viestit

      • Anonyymi00007

        tässä rasismin kohteena ei ole vähemmistöön kuuluva joten emme jatka tätä eteen päin 🤣


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        tässä rasismin kohteena ei ole vähemmistöön kuuluva joten emme jatka tätä eteen päin 🤣

        Juuri näin, jos ei ole tumma naama, niin ei voi kokea rasismia. Koska ainahan valkoihoinen on sortaja, jos ei vapaaehtoisesti anna itseään raiskata, puukottaa ja ryöstää.


    • Anonyymi00008

      Tulee mieleen 80-luvulla levitetty tarra, jonka teksti oli: "Tarkkaile naapuriasi – raportoi poikkeavuuksista. Keskiluokkaisuuskomitea." Ilmeisesti pyrittiin satiirin keinoin lisäämään suvaitsevaisuutta. Entispäivän huumori on nykypäivän todellisuutta.

      • Anonyymi00009

        Paradoksaalista kyllä, tarraa levitti tiettävästi Vihreä Lanka -lehti, jota julkaisi Vihreä liitto.


    • Anonyymi00010

      Persujen alajaosto tukee toimintaa.

    • Anonyymi00011

      Oikeesti. Mikä pointti.

    • Anonyymi00012

      Toimittaja vihjailevasti kysyi että tuleekohan paljon turhia ilmoituksia. 😙

    • Anonyymi00013

      Tarvitaanko Tampereella oikeesti kaikki nuo apulaispormestarit? Ei tarvita. Johtajille luodaan tyhjästä työpaikkoja. Apulaispormestareita ei tarvita kuin yksi. Vai tarvitaanko sitäkään? Muut voivat tehdä ne avustavat työt huomattavasti pienemmällä palkalla.

      Koko hyvinvointialueella on sairas määrä hyväveli-työpaikoissa töissä. 25 000 henkeä! Palkkaa menee 1,7 MILJARDIA VUOSITTAIN! Siinäpä oiva säästökohde.

      Eikös niitä johtajia kuulu olla kuitenkin talossa vain yksi ja sitten muutama esimies/päällikkö. Ei tuo 25 000 työntekijän määrä selity millään järkevällä tavalla.

      https://www.facebook.com/share/v/1BkCE5PVpE/?mibextid=wwXIfr

    • Anonyymi00015

      Oon ilmottanu jo 247 matua rasismipuhelimeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      198
      2747
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      158
      2465
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1152
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      941
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      860
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      853
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      93
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      290
      811
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      738
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      719
    Aihe