Hei! Mitä sähköyhtiötä yleisimmin käytätte Loimaalla kerrostaloasunnoissa? Itse olemme ajattelleet Vaasan sähköä. Pörssisähköä ei missään nimessä. Toinen vaihtoehto olisi Aaltoenergia, mutta on aika uusi pulju, eikä taida niin luotettavakaan olla kaikissa asioissa.
sähkösopimus
9
297
Vastaukset
- Anonyymi00001
Vertailin syksyllä ja satuin tuon Vaasan sähkön valitsemaan kun siinä oli tarjouksena koko kausi ilman perusmaksua. Ainakin mulla kerrostaloasunnon kulutus on niin mitätön, että itse sähkön hinta ei ratkaise. Kannattaa katsoa vaan paras tarjous mutta valita silti jokin hyvämaineinen yhtiö, mulla on ainakin Helen, Lumme ja tuo Vaasan sähkö ilman ongelmia toiminut, toki myös Sallila vaikka se ei hintakilpailussa oikein ole pärjännyt.
- Anonyymi00002
Kiitos! Hintaerothan ovat mitättömät, kulutus on niin pientä kerrostaloasunnoissa, eli Vaasa valitaan.
- Anonyymi00003
Ei missään nimessä kannata paikallista ottaa.
-vaikuttaisi työpaikkojen pysyvyyteen
-talojen hintoihin
-eurot jäisi kylille pyörii - Anonyymi00004
Juu paikallista tuetaan riittävästi jo sähkönsiirron merkeissä mutta siitä säästetään mistä voidaan joten sähköenergia suurilta toimijoilta koska paras tarjous voittaa.
- Anonyymi00005
Aina paikkakuntalainen on edullisin. Miten nämä samat tarinat toistuu täällä joka keskustelussa. Onko Loimaalaiset näin tyhmiä ettei me osata puhaltaa yhteen hiileen. Jokainen kun kantaa kortensa kekoon niin sillä onnistumme palauttamaan Loimaan
- Anonyymi00006
Sallilan oma sähkönmyynti loppuu ja siirtyy omavoimaan, ehkä sitten parempia sähkötarjouksiakin tulee mutta pienasiakas saa ilman muuta halvemman tarjouksen muualta ottaa. Kävin muutama vuosi sitten sallilan toimistolla kun ostamaani kiinteistöön sähkösopimus piti tehdä ja oudon nyrpeästi ainakin silloin asiakkaaseen suhtauduttiin, joten turha puhua mistään paikkakunnan parhaasta, jos asiakasta katsellaan nenänvartta pitkin!
- Anonyymi00007
Niin metsä vastaa…
- Anonyymi00008
Loimaan torilla sanoivat, että ei uskalla vaihtaa pois paikalliselta yhtiöltä. Kauempaa toimitettu tulee kalliiksi kun energian hintaan lisätään matkakustannukset. Kuinkahan kaukaa täytyisi sähkö tilata, että päälle tulee vielä päivärahakin?
- Anonyymi00009
Hei, käytännössä kaikki sähköyhtiöt myyvät sähköä koko Suomeen, eli siinä mielessä sijainnillasi ei ole väliä. Vertailusivuja kannattaa myös hyödyntää. Esimerkiksi https://valovirta.fi antaa tosi tarkan arvion tulevista sähkölaskuista erilaisilla sopimuksilla (muissa näyttää olevan vain keskiarvo, mutta täällä on siis joka kuukaudelle erikseen.
Koillis-Savon sähkö, joka on pienempi ja paikallinen (ihmisläheinen ja luotettava samalla) on Valovirta-vertailussa halvin kiinteä sopimus kerrostaloon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html2155222Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,414578Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699153206Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2633145Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1663069- 562609
- 591950
- 271949
- 881934
- 241839