Ajelinpa taannoin, ainakin 40 v sitten, Hailuodossa etsien esi-isäni Luukkaan äijän hautapaikkaa. Matkalla sinne Hanhisessa tuli voimakas tunne, että siellä on ollut (länsiosassa) lehmiä kesällä laitumella ja paimeniakin, joilla asumuksena nuorista koivuista kyhätty lehtimaja. Kovin tuntui paikka tutulta ja se lehmien kesälaidunkin.
Muistaako joku vanha tai vanhalta kuullut, että oliko tuollaista sanotaan sata vuotta sitten tai aiemminkin? Mielelläni kuulisin perimätietoa enemmänkin.
Sittemmin se Luukkaan äijän hauta on tuhottu metsäaurauksella enkä enää tunnistanut sen paikkaakaan, kun sitä etsin.
Muistaako joku vanha tai vanhalta kuullut, että oliko tuollaista sanotaan sata vuotta sitten tai aiemminkin? Mielelläni kuulisin perimätietoa enemmänkin.
Sittemmin se Luukkaan äijän hauta on tuhottu metsäaurauksella enkä enää tunnistanut sen paikkaakaan, kun sitä etsin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei sitten ole Oulussa tai Hailuodossa ketään iäkkäämpää ihmistä kommentoimaan asiaa, josta varmasti on kuullut vanhemmiltaan tai tietää omasta kokemuksestaan? Vai onko se taas sitä, että kun MINÄ tiedän jotakin mitä toinen ei tiedä, niin olenhan MINÄ sentään viisaampi ja parempi eikä toinen saa tietää mitään?
Sille Luukkaan äijän haudalle kuulemma vielä 1950 -luvulla joku vei kukkia. Lienee sen äijän jälkikasvua niinkuin minäkin.
Mahtavaa, kun rakentavat autosillan. Tämä on mainiota. Oujee.
Näin on! Pääsen minäkin verestämään vanhoja muistojani ajalta ennen tätä inkarnaatiotani eli reluin sadan vuoden takaa.
Vaan ne kesälaitumet Hanhisessa! Eiko nyt tosiaan kukaan halua kertoa niistä? Edes mitä ovat vanhoilta muisteluksia kuulleet? Ja se kesäksi navettaan muutto?
Äijänhautaan liittyvä tarina on kiehtova ja on tullut luettua suunnilleen kaikki aiheeseen liittyvä mitä netistä löytyy. Paljon tuntuu olevan hiljaista perimätietoa, mikä on paikallisille ilmiselvää, mutta ei ole kirjoitettu muistiin eikä varsinkaan digitaaliseen muotoon.
Paikalla on 50-luvulla(?) tehty haudan avaus, jolloin vainajaa ei löytynyt ja mainittiin, että paikkaa on kaivettu aiemminkin (https://journal.fi/sananjalka/article/view/86261/45114). Vanhoja karttoja ja ilmakuvia selaamalla näyttäisi siltä, että paikalla on tehty metsänhakkuuta, ojitusta yms. maanmuokkausta 80-90-luvulla, jolloin hauta luultavasti tuhoutunut.
Ainoa tarkka sijaintitieto on 70-luvun maastokarttamerkintä, jonka paikallinen on arkeologeille osoittanut, mutta jota ei silloin kuitenkaan käyty tutkimassa (https://www.kyppi.fi/palveluikkuna/raportti/read/asp/hae_liite.aspx?id=105256&ttyyppi=pdf&kansio_id=72 -> viimeisen sivun kartta). Vuonna 2017 arveltiin, että paikkamerkintä on mahdollisesti virheellinen ja että oikea paikka olisi ehkä 350 m päässä merkinnästä (https://www.kyppi.fi/palveluikkuna/mjreki/read/asp/r_kohde_det.aspx?KOHDE_ID=1000028444). Onko kellään lisätietoa sijainnista? Paikan sijainti kun tuntuu olevan paikallisilla hyvin tiedossa, mutta ei arkeologeilla.
Löytyykö Hailuodosta mitään muistomerkkiä Venäläisten tekemästä joukkomurhasta v.1715 , jolloin Venäläiset saapuivat syksyisenä yönä aamuhämärissä lautoillaan Hailuotoon, ja tappoivat kirvein ja keihäin seivästäen Hailuotoon majoittuneet n.800 Naista ja lasta niille sijoilleen.
Onko edes tapettujen jäännöksiä löytynyt?
Mitään todisteita nk. isonvihan murhaperjantaista ei ole löytynyt. Mahdollisen joukkohaudan täytyisi olla Salmenrannan alueella, koska perimätiedon mukaan siellä joukkomurha tapahtui. Joidenkin lähteiden mukaan ruumiit hävitettiin mereen. Muistomerkkiä ei taida olla?