Orpon hallitus haluaa poistaa perintöveron

Anonyymi-ap

Hallitus suunnittelee perintöveron poistoa tulevassa kehysriihessään, uutisoi Helsingin Sanomat 14.3.2025.

Perintö- ja lahjaveron poisto vähentäisi valtion verokertymää runsaat yli miljardi euroa.
Alle 30 000 euron perinnöistä ei mene nytkään veroa, joten perintöveron poistettaisiin vain yli 30 000 euron perinnöistä.

Perintöveron poisto hyödyttää siten vain yli
30 000 euron perijöitä. Hankintameno-olettamat ja omaisuuden arvostusasiat toki alentavat verotettavan perinnön arvoja jo nytkin.

Kun varallisuusvero aikanaan kokonaan poistettiin, niin selityksiä sen poistoon riitti. Olisi mielenkiintoista tietää paljonko varallisuusveron poistaminen kokonaan valtion "verokartalta" on vähentänyt kaiken kaikkiaan valtion verokertymää vuosien saatossa?

Helsingin Sanomien mukaan sanatarkasti: "Elinkeinoelämä on kuitenkin alkuvuoden ajan ajanut kulisseissa voimakkaasti perintöveron poistamista ja pyrkinyt vaikuttamaan kokoomukseen sekä muuhun hallitukseen".

Nyt Suomeen tarvitaan kiireesti, vielä ennen hallituskauden loppua
"VEROVÄHENNYSJARRU".

Kyllä elinkeinoelämä ja sen myötä rikas yläluokka ovat Orpon hallituskaudella (kokoomus, persut, RKP ja krist.) saaneet jo isot veronalennukset: yritysveron vähennys 2 %, (EU-maiden toiseksi pienimmäksi), marginaaliveron vähennys ja nyt suunnitellaan vielä lisäksi perintö- ja kahjaveron poistoa huhtikuun kehysriihessä.

Elinkeinoelämän keskusliiton toiveet on jo täytetty työehtojen heikennysten ja työttömyysturvan leikkaamisen osalta.
Vielä EK:llla tällä hallituskaudella tavoitteita riittää: perintö- ja lahjaveron poisto.
Miten paljon se vaikuttaisi tuloerojen kasvuun ja yhteiskunnan eriarvoiseen kehitykseen tekoäly-tulevaisuudessa - tulisiko Suomeen entinen "patruuna-aika" ? Aika ennen vuotta 1918?

31

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Rikkaille etua. Arvoisa Pääministeri olet ahne ymmärtämätön täystuho.

    • Anonyymi00003

      Suomi ei ole vain köyhiä varten.

      • Anonyymi00004

        Suomi näyttää olevan nyt harjoitetun hallituspolitiikan takia vain rikkaita varten, joita hyysätään uusilla veroeduilla samaan aikaan kun työttömyys ja köyhyys kasvaa. Myös tulottomuus lisääntyy sanktioiden takia. Suomi joutuu EU:n tarkkailuun myös heikon sosiaalisen kehityksen takia, mikä kertoo Suomen epäonnistumisessa sosiaaliturvan kehittämisessä.


      • Anonyymi00006

        Ei ole ei. Hyvinvointiyhteiskunta on kaikkia varten, mutta köyhät joutuvat käyttämään sellaisia yhteiskunnan palveluja ja tukia, joita rikkaiden ei tarvitse. Kaikki kuitenkin osallistuvat hyvinvointiyhteiskunnan rahoitukseen maksamalla veroja.


    • Anonyymi00005

      En usko.
      Koko uutispommien rypäs on savuverho jollekin muulle.

    • Anonyymi00007

      On tärkeätä, Suomen talouskasvun kannalta, että julkisia menoja leikataan, jotta verotus laskee !!

      Suomen julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen ovat 57% joka on maailman korkein luku !?

      Keskim varallisuus aikuista kohti on Suomessa 186000 USD kun Sveitsissä se on 696000 USD !

      Näillä luvuilla Suomen julkinen velka vain kasvaa ja on peräisin ulkomailta !?
      Julkinen velka on nyt tasoa 250 miljardia Euroa !?

      • Anonyymi00012

        Kerro aloituksen aiheesta.

        Onko järkevää velkatilanteessa pienentää verotuloja miljardikaupalla?

        Lisäksi miljardikaupalla keksitään menoja, kutenLänsirata.

        Eikös hallitus luvannut lyhentää velkaa? Jos leikataan ja pienennetään tuloja ja kasvatetaan menoja, velkaantuminen lisääntyy ja niinhän tässä on käynytkin. Järkevää?


    • Anonyymi00008

      Orpon hallituskin tekee vain työtä minun murhaamiseksi. Sekään ei ole uutta tässä maassa, ettei hallituksen tavoitteena oli kuin maailman rikkaimman perheen murha. Heille saattaisi olla siitä rahallisesti hyötyä ja Iran olisi suurnettoajan paikalla. Perintövero pitäisi viel saada pois, oli Hely-mummo sanonut murhaa suunnitellessaan.

      Kristiinankadun kesäkatu piti saada pois Turun keskustasta, kun poliisi oli saanut havainnon Sedu Koskisen petosvyyhdin kaltaisesta rikollisuudesta Aune-baarissa. Aune-baari on tunnettu omista mummoistansa viehättyneiden miesten kohtaamispaikkana, jossa saisi olla myös mummonsa seurassa... näytil... mutta siitä selvisi rikollisuutta. Kesäkatu oli paikka, jossa Aune-baarista tuttu Janne oli alkanut kuvailemaan tuntemiaan flikoi Turust, joiden kämpät olivat hänen ja poliisia kuormittavat flikojen poistot Jannen kämpist oli alkanut. Natsien kohdistama väestövaino minun perinnön havittelemiseksi oli täysin yllättäen ollut heiän Jannen tuntema baarist tuttu flikka.

      Näitä heiän Jannen tuntemii baarist tutui flikoi oli löytynyt erityisesti Kristiinankadun kesäkadulta... josta sitten saa natsit peräänsä häiriköimään. Mutta tämä tieto ehkä tuhoaa Turun koko ravintola-alan... kukaan ei enää halua käydä missään ravintolassa tämän tiedon jälkeen. Se murhayritys tällä kertaa oli ihan heiän Hely-mummon tasoinen juttu Turust ja sen flikoist, joit on joskus nähty Kristiinankadul... Aune-baariin oli sijoitettu tämä turkulaislegenda siitä, kuinka kaikki aina asuvat väärissä kodeissa ja ajavat väärillä autoilla ja sitten kukaan muu ei tee mitään. Paitsi Hely-mummo. Sielt Aune-baarista jengii lähtee harhailee vääriin osoitteisiin... yöksi ja jäisi sinne vaikka loppuelämäkseen. Iran pommitetaan tämän takia. Mutta mitä Hely-mummo siihen sanoo?

      • Anonyymi00009

        Hyvin sä kirjotat murhatuksi 😁😝😃
        Kai sä tajuat, että toi viittaa skitsofreniaan.

        Olen melko varma siitä ettei kukaan hallituksessa edes tiedä, että sä olet olemassa saati, että ne haluisi murhata sut


    • Anonyymi00010

      Kyllä nyt Orpon edun lapionti rikkaille riittää. Äijä on hullu. Velkarahalla ministeritason vero helpotukset miljardin parin verran. Tartu kuule äijä työttömyyteen. Perintövero saa olla valtion velan lyhennyksen jatkeena. Perintövero pysyy ennallaan. Joku järvi täytyy maassa olla.

      • Anonyymi00011

        järki täytyy olla vaikka joku sika yrittää maata konkkaan kaikin keinoin ajaa. Työttömyys on jo ajettu konkkaan. Kuka super sankari nostaa työllisyyden taas Marinin lukemiin 75% joskus. Nuori Marin oli hyvis.


    • Anonyymi00013

      https://www.sttinfo.fi/tiedote/71879801/perintoveron-korvaaminen-myyntivoittoverolla-kasvattaisi-useimpien-verotusta-ja-antaisi-varakkaimmille-pysyvan-hyodyn?publisherId=66784256&lang=fi

      Kannattaa lukea edellä olevasta linkistä, miten perintöveron poisto vaikuttaisi eriarvoisuuden kasvuun? Alle 30.000 euron perinnöistä ei mene nytkään veroa.

      Entistä suurempaa veroa perijät joutuisivat maksamaan alle 30.000 euron perinnöistä, jis perintö myydään.
      Orpon hallituksen uusien verosuunnitelmien mukaan perinnöt menisivät verolle, vain jos omaisuuden myy.

      Toisin sanoen Orpon hallitus suunnittelee isojen omaisuuksien siirtymistä verovapaasti sukupolvelta toiselle, ellei "kartanoita ja tiluksia" myydä.
      Pienistä perinnöistä menisi heti 30 % myyntivoittovero, jos ja kun perintö myydään.

      Ehkä Orpon hallituksen tulisi pohtia varallisuusveron palauttamista, jotta eriarvoisuus ei kasvaisi entiseen aatelissukujen aikaan?

      • Anonyymi00016

        Ihmisarvoa ei mitata rahassa. Puhe siitä, että raha olisi arvon mittari on fasismia.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Ihmisarvoa ei mitata rahassa. Puhe siitä, että raha olisi arvon mittari on fasismia.

        Eriarvoisuus, joka perustuu rahaan, on natsien propagandaa.


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Eriarvoisuus, joka perustuu rahaan, on natsien propagandaa.

        Ihmisarvo perustuu ihmisen kykyihin.
        Jokainen tekee työtä kykyjensä mukaan ja sitä kautta jokaisen ihmisen arvo määräytyy. Ihminen on yhteiskunnallinen olento ja hänen arvonsa perustuu siihen, mitä hän tekee yhteiskunnan hyväksi suhteessa kykyihinsä.


      • Anonyymi00020

        Voihan se työtön vuokralla asuja saada perinnöksi omakotitalon vanhemmiltaan. Pääsee elämänalkuun kun ei tarvitse perintöä saadessaan tehdä velkaa/pakkomyydä perintöveron vuoksi.
        Monen köyhän varallisuus kasvaa. On mahdollisuus joskus omistaa jotain muutakin kuin tuulenhuuhtoman perseen.
        Toivottavasti perintövero poistetaan.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Ihmisarvoa ei mitata rahassa. Puhe siitä, että raha olisi arvon mittari on fasismia.

        Vaikka jotkut kuvittelevat muuta, niin raha on kuitenkin tärkeimpiä seikkoja yhteiskunnassa. Ilman rahaa ei pärjää.


    • Anonyymi00014

      Dunja:
      Moni sosialidemokraatti rakensi rintamamiestalon 1950-luvulla.
      Nyt sen arvo on tippunut 30 000 euron tienoille, eikä sitä perintöä
      kannata lunastaa. Monen nykydemarin lapsuudenkoti siirtyy valtiolle.

      • Anonyymi00015

        En tiennyt, että se koskee vain demareita 😁😂🤣

        Ongelma on surempi maaseudulla (lue Keskusta), jossa kylät autioituvat.
        Kaupungin tiilimuurissa demarin ostaman kämpän hinta on vain noussut. Ennen tehtaan vieressä ollut kivitalo on nyt kaupungin vilkkainta keskustaa eikä tehdästakaan ole ollut vuosikymmeniin.


      • Anonyymi00019

        Dunja:
        Kun vanhan rintamiestalon arvo on alle 30 000 euroa, siitä ei mene nytkään mitäään perintöveroa.
        Jos hallitus puoliväliriihessään poistaa perintö- ja lahjaveron ja tuo tilalle myyntivoittoveron, niin 30 000 arvoisen rintamamiestalon myynnistä esimerkiksi
        15 000 eurolla, joutuu maksamaan 30 % myyntivoittoveron.
        Toisin sanoen perintö- ja lahjaveron poistosta hyötyy vauras omistava luokka, joka voi lahjoittaa isot perinnöt perillisille ilman veroja. Verottomat 100 000 euron sijoitustilitkin siirtynevät sitten verottomana lahjana rikkaalle perilliselle?


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Dunja:
        Kun vanhan rintamiestalon arvo on alle 30 000 euroa, siitä ei mene nytkään mitäään perintöveroa.
        Jos hallitus puoliväliriihessään poistaa perintö- ja lahjaveron ja tuo tilalle myyntivoittoveron, niin 30 000 arvoisen rintamamiestalon myynnistä esimerkiksi
        15 000 eurolla, joutuu maksamaan 30 % myyntivoittoveron.
        Toisin sanoen perintö- ja lahjaveron poistosta hyötyy vauras omistava luokka, joka voi lahjoittaa isot perinnöt perillisille ilman veroja. Verottomat 100 000 euron sijoitustilitkin siirtynevät sitten verottomana lahjana rikkaalle perilliselle?

        Kokoomuksen tavoite on vähentää rikkaan omistajasukujen perintöveroa, missä myyntiä ei tapahdu.

        Toi hienosti esille, mitä muutos tarkoittaa pienituloiselle. Toki kannattaa seurata, saako sen rintamamiestalon lahjoitettua etukäteen myyntiveron välttämiseksi, mutta eiköhän Kokoomus hoida asiat kermaväen eduksi.


    • Anonyymi00022

      Riihikehykset empatialla siis. Omaan tauluun saa ampua.

    • Anonyymi00025

      Pienyrityksiä patistetaan kasvamaan, omistajien ikääntyessä käytännössä jatkaja ostaa yrityksen valtiolta, tähän päättyy monen isoksi kasvaneen yrityksen suomalaisomistus niinkuin ollaan nähty, tämän jälkeen tuloksesta ei verorahaa suomeen heru, kiinteistöveroja ja henkilökunnan palkoista kuitenkin mikä hyvä sekin, harmittaa miten ruotsissa kaikki tehdään taloudessa paremmin, minun mielestäni.

    • Anonyymi00027

      Olettekos ajatelleet sitä, että kun sen vanhempien ok-talon saa perinnöksi ja hivenen ehkä pankkitiliäkin, enään ei ole oikeutettu toimeentulotukeen eikä asumistukeen.
      Sitä kautta säästyy myös yhteiskunnan varoja kun Kelan etuuksia jää pois.
      Lisäksi varallisuuden kasvaessa voi saada lainaa ja pääsee yhteiskuntaluokassa ylöspäin.

      • Anonyymi00028

        Entä jos ei ole työtä?
        Hallitus on pitänyt siitä huolen ettei työtä synny ja konkurssit vaan lisääntyy.


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Entä jos ei ole työtä?
        Hallitus on pitänyt siitä huolen ettei työtä synny ja konkurssit vaan lisääntyy.

        Sitten perustetaan oma toiminimi ja työllistetään itse itsensä.


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Entä jos ei ole työtä?
        Hallitus on pitänyt siitä huolen ettei työtä synny ja konkurssit vaan lisääntyy.

        Eihän työttömyys ole este ok-talossa asumiselle.
        Rahasta jää enemmän elämiseen kun ei tarvitse maksaa vuokraa.


    • Anonyymi00029

      Ei perintö vero poistu tämän hallituksen aikana.

      • Anonyymi00030

        Kaikki, minä hyödyttää 3 prosentin eliittiä, etenee.


      • Anonyymi00033

        Ei poistu ja ehkä hyvä niin, syytä olisi kuitenkin petrata verotusta laajemminkin mutta hallitusti, ei tarvitse keksiä pyörää itse kun naapureissa on hyviä malleja, perintövero pois ja vanha pinta-alaverotus metsille takaisin ehkä kiinteistöveron nimellä, ohjaisi verotulot metsän sijaintipaikalle kun nyt metsäomistajan asuinkuntaan, aktivoisi metsien hoitoon tai myymään jos ei risusavotta kiinnosta, eikä mielestäni kuulu veronmaksajien kontolle näiden metsänhoitotyöt.


    • Anonyymi00034

      Kyllä nyt petyin Orpoon.
      Ja kokoomukseen yleensä.
      Jos tuo perintöveron poisto olisi mennyt läpi olisivat lapseni saaneet kivan pesämunan elämäänsä.
      Nyt ehkä on paras myydä kaikki ja lähteä ulkomaille haaskaamaan rahat.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      47
      1478
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe