Vaalien boikotointi hyödytöntä

Anonyymi-ap

Joku kyynikko ja satiirikko kenties pilke silmäkulmassaan sanoi, että "Jos äänestämälj' vois vaikuttaa, ni ei ne päästäs äänestää!" Tyytymättömät suomalaiset ovat perinteisesti protestoineet vaaleja boikotoimalla. Tästä on seurannut vain nykyisten eduskuntapuolueiden vallan vahvistuminen monin tavoin. Vallanpitäjät tulevat sitä röyhkeämmäksi, mitä vähemmän kuuluu soraääniä, ja tulkitsevat vaikenemisen eli vaaleissa nukkumisenkin tuen ja hiljaisen luottamuksen osoitukseksi agendalleen.

Todellisen opposition kannatuksen vähäisyys tekee siitä sekä voimattoman että epäuskottavan. Tämä ruokkii kansalaisten passiivisuutta ja vaihtoehdottomuutta entisestään. Tähän joku sanoo, että
"Niinmutku äänestämälj' tukee järjestelmää!" Kertomatta, mikä siinä on vikana, ja mainitsematta mikä/millainen olisi parempi järjestelmä, ja unohtaen, että kaikenlainen muutos edellyttää tekijänsä. Nykyisestä eroava politiikka ei tapahdu nykyisin poliitikoin.

4

144

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei tapahdu ei ja vaaliti on ainoa keino jonka kautta muutosta voi hakea. Silloin pitää vaikuttaa. Tähän menoo jos muutosta hakee ,tulee katsoa että ei vahingossakaan äänestä sellaista puoluetta joka on valmis tekemään nykyisin hallitusvastuullisen puolueen Kokoomuksen kanssa yhteistyötä.

      • Anonyymi00002

        Tataa tehdä omaa työtä vaalituloksien kanssa. Suomessa on 90 prosenttia kansasta palkansaajia ,eikä ole uskottavaa että enemmistö siitä äänestäisi itseään vastaan, joten vaalituksia mitä suuremmalla todennäköisyydellä mulkataan. Jotta voidaan varmistua demokratian toteutuminen Suomessa nykyisellään, se edellyttää ulkomaisen vaalivalvonnan toteuttamista 2027 vaaleissa. Jollei tuota järjestetä ei ole uskottavaa että demokratia enää toteutuu Suomessa.


      • Anonyymi00003

        Se on totta. Pitää katsoa että tuolle nykyiselle pelille ei tule jatkoa. Oleellista on myös millaiselle ehdokkaalle äänensä antaa kaljaveikoilta ja perseensä keikuttajilta ei voi odottaa vastuullisuutta jota tarvitaan asioiden hoidossa. Pitää löytyä vankka koulutus tausta/ kokemusta jolla asioita ratkaistaan . Eli kyvyt hoitaa poliittisia vaativia tehtäviä lainopilliselta ja taloudelliselta pohjata, eikä vain pelkkää puhetta.


    • Anonyymi00004

      Itse en boikotoi vaaleja, mutta en keksi yhtäkään syytä miksi äänestäminen Suomen vaaleissa olisi enää kannattavaa. Sille jo etukäteen rakennetulle, osin ulkomailta ohjatulle sotavarustelu hallitukselle en tule missään tapauksessa hyväksyntääni antamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      386
      939
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      209
      749
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      696
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      659
    6. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      68
      655
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      581
    Aihe