Venäjä ei ole kaapelirikkojen takana

Anonyymi-ap

Kaapelivaurioita selittää Supon mukaan se, että Suomenlahdella kulkee Venäjän varjolaivastoon kuuluvia aluksia.

Ne ovat usein heikkokuntoisia ja miehistö alikoulutettua. Varjolaivaston avulla Venäjä kiertää lännen sille asettamia pakotteita.

Martelius korostaa, että Itämeri on myös Venäjälle elintärkeä. Tankkereilla kulkeva öljykauppa rahoittaa Venäjän taloutta ja Ukrainassa käytävää sotaa. Venäjä ei missään nimessä halua liikenteen häiriintyvän, supo argumentoi.

Häiriöitä kauppaan on tullut, kun länsimaat ovat pysäyttäneet yksittäisiä aluksia. Jouluna 2024 Suomen viranomaiset nousivat Eagle S -alukselle, jonka ankkuri oli katkonut useita kaapeleita.

Samalla kaapelikatkoissa on vaurioitunut Venäjän omaa vedenalaista infraa.

”Tässä on monta sellaista tekijää, jotka puoltavat sitä, että tässä ei ole Venäjällä motiivia”, Martelius sanoo.

19

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Onnekseme Martelius ei ole Venäjämielinen.

      • Anonyymi00007

        vaan vain AitoPersu eli AP.


    • Ja kuu on juustosta tehty.

      • Anonyymi00012

        fentanyyli floyd ja herkkä runopoika 🤔


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        fentanyyli floyd ja herkkä runopoika 🤔

        Onko helppoa huudella Mokovasta


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Onko helppoa huudella Mokovasta

        Moskova se on


    • Anonyymi00002

      No, mikä maa katkoo kaapeleita? Kiinnisaatujen laivojen ankkurien piikkejä oli käsitelty niin, etteivät ne tartu kiinni, vaan ankkureita voidaan laahata pohjassa kuinka pitkään tahansa haraten mukaansa kaapeleita

    • Anonyymi00003

      Minkä puolueen miehiä Martelius on? Putinisti?

      • Anonyymi00004

        Haluatko arvata mistä nyt tuulee.

        "Supon päälliköksi nousee perussuomalainen, mutta sisäministerin mukaan nimitys ei ollut poliittinen."

        https://yle.fi/a/74-20079240


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Haluatko arvata mistä nyt tuulee.

        "Supon päälliköksi nousee perussuomalainen, mutta sisäministerin mukaan nimitys ei ollut poliittinen."

        https://yle.fi/a/74-20079240

        Rantaselta voisi kysyä että jos tämä Venäjän suojeleminen ei ole politiikkaa, niin mikä sitten?


      • Anonyymi00008

        ruplilla voideltu


      • Anonyymi00015

    • Anonyymi00005

      Venäjähän on aina puhdas pulmunen.

    • Anonyymi00011

      Kuka sitten on toistuvien kaapelirikkojen takana ja mikä on Marteliuksen ratkaisu asiaan?

      • Anonyymi00016

        Eiköhän niiden takana ole tämä Suomen nykyinen sinimusta hallitus kuten kaikkien tuhojen takana. Siis käytännössä tyhmät äänetäjät.


    • Anonyymi00017

      Meinaako Martelius että kaapelit ovat tulleet vain elinkaarensa päähän ja Suomi on omalla mannerlaatalla ja mannerlaattojen viimeaikaiset liikkeet ovat saaneet kaapelit katkeilemaan.

    • Anonyymi00018

      Totta, venäläisille vain sattuu muille koituvia vahinkoja enemmän kuin muille. Mitä Venäjä olisi hyötynyt näistä kaapelirikoista?

    • Anonyymi00019

      Eli jääkö ainoaksi mahdollisuudeksi että kaapelirikkojen takana ovat persut

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe