Kaveri kävi pyytämässä pankistansa (jonka asiakas on ollut vuosia) lyhennysvapaata tai vaihtoehtoisesti väliaikasta lainaa Eur 2000:lle. Ei saanut, vaikka on vuosia hoitanut asiansa ja maksanut lyhennykset aina kuten sovittu ! Säännöllinen eläketulo on, lainan vakuus riittävä, omaisuutta (metsää) josta saatavissa tuloa lyhyellä aikavälillä. Kaverini on sairastellut monta kuukautta, joten ei ole kyennyt hoitamaan kaikkia asioitansa ajoissa.
Mikä näitä pankkeja vaivaa ? On kuulemma monessa pankissa sama ongelma nykyään. Talouden pitäisi Suomessa kasvaa, mutta ainakaan pankit eivät asiaa mitenkään edistä. Onko samoja kokemuksia ?
Lukekaa asiasta hyvä mielipidekirjoitus: ESS 15.3.2026/Mikä teitä pankkeja vaivaa ?
Laina-asiakkaan "palvelua"
3
285
Vastaukset
- Anonyymi00001
Lyhennysvapaat on asia jota osa ihmisistä ei ymmärrä. Joku haluaa maksaa joskus isostakin pääomasta hitommoisesti korkoa kuukaudesta toiseen vuoden ajan. Kyllähän kuukaurää voi vähän helpottaa määräajaksi, mutta ei missään nimessä maksuvapaata, jos alkuperäisen omaosan suhde oikeaan pääomaan suhteettoman pieni tai pääoma yleisesti järjetön.
Mielipiteitä on monia ja niitä on vaikea saada ihmisten päähän. Sekään ei pidä mielestäni täysin paikkaansa, että ongelma on velkaa ottaneen asiakkaan, kyllä se koskee jollain tapaa laajempaakin joukkoa ihmisiä. Jos minulta joku tulee kysymään apua asiaan, niin pitkinhampain suhtaudun asiaan niinkuin asiallinen pankkikin tekisi. - Anonyymi00002
Jos minulla olisi omistuksessa metsää ja tarve parille tonnille, niin kyllä katsoisin ensin peiliin. Siitä metsästä voi saada pienellä myynnillä yhdellä kertaa tuon pari tonnia monin kertaisesti. Tämä aika on vain helvetin huono kaikelle.
- Anonyymi00003
Ps. Tässä huonossa ajassa on se syy miksi nekin joilla on rahaa haluavat säästää. Itselläni on pari tonnia jemmassa ja huono tilanne, niin kyllä olen laskenut aika hitsisti kaikenlaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731177EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616