Liikaa kypsytetty kaaliloota haisee pahalta

🤔🥬🍲 oli tainnut kaupan tekoäly sakata ja paistoaika oli venähtänyt liian pitkäksi. Tekoäly kuulostaa hienolta. Uutuudenviehätys ei saisi kuitenkaan estää kunnollisia varajärjestelyitä. Mitä tapahtuu kun yhteydet katkeaa, eikä ole sähköä. Ne jotka jotakin osaisivat tehdä kynän ja ruutuvihkon kanssa on potkittu kortistoon.

Savumerkkejäkään ei kukaan osaa täällä lähettää. Saati sitten tavallista postia, jonka posteljooni pyörällä kuljettaa postilaatikkoon. Ennen osattiin laittaa rakkauskirjeitäkin ihmisille. Vaikken minä edes sellaista koskaan ole saanut.

15

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Miten toi liittyy ikävöintiin?

      • Anonyymi00002

        Kirjoittajalla ikävä mennyttä maailmaa kuten monilla muillakin. Kun ihmisiin tutustuttiin ihan kasvokkain ja kirjeitä kirjoiteltiin?


      • Anonyymi00002 kirjoitti:

        Kirjoittajalla ikävä mennyttä maailmaa kuten monilla muillakin. Kun ihmisiin tutustuttiin ihan kasvokkain ja kirjeitä kirjoiteltiin?

        Niin! Minusta se lukee aloituksessa ihan selvästi. Ja vielä lopussa on tuo vihjaus, että itsekin olisi ollut kiva saada perinteinen romanttinen kirje.


    • Anonyymi00003

      Aloittajalla on tainnut äly sakata ja kaljoittelu oli venähtänyt liian pitkäksi 🤣

      • Anonyymi00004

        lounas.kaljatus 🍺


      • Joillakin täällä on sentään älyä, joka voi sakata toisin kuin ....

        P.S. En vieläkään juo kaljaa, enkä ole mies, enkä kenenkään tuttu täällä.


      • Anonyymi00006
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Joillakin täällä on sentään älyä, joka voi sakata toisin kuin ....

        P.S. En vieläkään juo kaljaa, enkä ole mies, enkä kenenkään tuttu täällä.

        Mitä ihmettä sä nyt taas selität, Seppo?!? 🤔


      • Anonyymi00009

        Täällä neljä kottaraista käynyt ihan tulessa äänestämässä palstaäijän slurria omasta hahmostaan. Voi teitä WT:tä. T naiselta


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Täällä neljä kottaraista käynyt ihan tulessa äänestämässä palstaäijän slurria omasta hahmostaan. Voi teitä WT:tä. T naiselta

        Mitäs Terolle muuta? Miten olet jaksellut?


    • Anonyymi00005

      Ystävällisyys on plussaa kassalla kun saa maksaa.

    • Anonyymi00007

      Tekoälyhypettäjät on yksinkertaisia eivätkä näe sen vaaroja tai esim haittoja, että ihmlset menettävät työnsä. Mut eihän se kiinnosta kuin harvoja.

      • Minusta mennään vaarallisille vesille sillä kohtaa, kun halutaan tekoälyn tekevätn hoitopäätökset niinkuin hallituksessa nyt kaavaillaan. Sinne on niin helppo upottaa kaikenlaisia sääntöjä, jotka sotivat lääkärin etiikkaa vastaan.

        Jo pelkästään digihoidon yleistyminen niin, että jätetään hoitajien käynnit pois on pahasta. Muistisairailta jää kuulemma lääkkeet syömättä vaikka heillä on lääkeautomaatti. Muistisairaalla sukulaisella on keittiön pöydällä "puhuva laatikko", jossa välillä näkyy ihmisen pää. Miten se puhuva laatikko tarkastaa onko käyty pesulla, onko kaapissa ruokaa ja onko kotia muistettu siivota?


    • Anonyymi00008

      😜🫴✉️
      ❤️
      👖

    • Anonyymi00012

      Korvenmiehen mielestä se kaaliloota vain paranee lämmityksessä .

      • Totta. Laatikot ja keitot vain paranevat lämmitettäessä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      161
      4576
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      197
      3272
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      110
      2863
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      150
      2835
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      2805
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      41
      2151
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2027
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2005
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1895
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      39
      1150
    Aihe