Katala ja katalan synonyymit

Anonyymi-ap

viekas, ovela, kavala, juonikas, konnamainen, terävä, laskelmoiva, petollinen, pettävä, kiero, luihu, näppärä, kirottu, vilpillinen, kurja, viheliäinen, paha, inhottava, halveksittava, halpamainen, niljakas, kelvoton, alhainen, ilkeä, epäluotettava, epäluotettavan oloinen, roistomainen.häijy, ilkikurinen, umpikiero, surkea, häpeällinen, kehno, pirullinen, hävytön, halpa, kunnoton, raadollinen.

Tällaisia piirteitä kuvataan katalan synonyymeiksi? Kuulostaako nuo sellaisille piirteillä, että niitä toteuttamalla mentäisiin pelastukseen? Ei ainakaan Raamatusta sellaista käsitystä saa. Parannus on siis tehtävä jos joillakin tuollaisia piirteitä on. Elämme lopunaikoja ja pian tulee uskovien ylöstempaus.

12

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Että tällaiset haukkumiset itäsuomen ihmisten päälle tänään. Toivottavasti joku tai jokin tempaisee tuon aloittajan johonkin piakkoin. Lopullisesti.

      • Anonyymi00007

        Missähän se tempaus tapahtunee. Sitä ei arvoisa aloittajamme kerro. Olisi hyvä tietää myös ajankohta koska tempaus tapahtunee. Löytyykö tietoa satukirjasta?


    • Anonyymi00002

      Kyllä nuo mainitut piirteet ovat synonyymejä aloittajan luonteenlaadulle. Paitsi terävä, sitä hän ei ole.

      • Anonyymi00006

        Aloittaja lienee Alkemisti sekä aloitteleva kirjailija


    • Anonyymi00003

      Miten ylös temmataan ihmispolot. Keretin torni on yli 90 metriä korkea. Riittääkö korkeus tempaukseen?

    • Anonyymi00004

      Satuilukirjassa siis ohjeet saatavilla. Voi näitä höppänöitä

    • Anonyymi00005

      Voit pitää omat ominaisuutesi ominasi ja sormesi pois näppäimiltä.. Minkäs sitä ihminen luonnolleen voi jos ei mene lääkäriin ja vaeltaa harhaisena maan päällä. Jos haluat yös mene keretin torniin, sieltä pääsee helpolla painovoimaisesti alas. Toimittuasi näin säästät jälkipolvesi pahemmalta fiktiolta sekä pääset vikkelästi sinne minne mielesi tekee..

    • Anonyymi00008

      Onko Keretin tornia kukaan koskaan käyttänyt lopulliseen ratkaisuun? Sen verran korkea, että ennättää tulla katumapäälle pudotessa.

      • Anonyymi00009

        Ken sen tietää.. Koskee ainakin melkoisesti kun tömähtää tantereeseen, voi jopa henki lähteä...


    • Anonyymi00010

      Ihanko se aloittaja tosissaan horisee jostain ylös tempauksesta?

      • Anonyymi00011

        Horiskot sotkee asiat perusteellisesti. Ylös tempaus on kait huumoria


    • Anonyymi00012

      Onko rva kirkkoherra seonnut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      320
      6282
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      66
      4120
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3485
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3378
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      85
      3310
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      181
      3232
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2678
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      57
      2494
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      215
      2358
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2113
    Aihe