Hallitus ja eriarvoistavaa politiikkaa valehtelemalla

Anonyymi-ap

Työministeri on toistuvasti väittänyt, että esityksen myötä vuoden määräaikaisuuden jälkeen henkilölle tulisi tarjota vakituista työsuhdetta. Näin ei kuitenkaan ole, sillä esitys mahdollistaa sekä perusteettomien että perustellusta syystä tehtyjen määräaikaisuuksien pitkäaikaisen ketjuttamisen.

Myös työoikeuden asiantuntijat ovat arvioineet, että tosiasiassa esitys lisää työnantajan mahdollisuuksia ketjuttamiseen. Koskelan mukaan tällä hetkellä käsittelyssä olevaa esitystä pitäisi muuttaa todella merkittävästi, jotta se edes vastaisi työministerin kuvausta sen sisällöstä.

Kun työministeri on nyt vihdoinkin väläyttänyt mahdollisuutta esityksen korjaamiseen, olisi minimivaatimus saada ketjuttamista aidosti rajoitettua. Ei voi olla niin, että lakiesityksellä on täysin päinvastainen vaikutus kuin minkä vastuuministeri väittää sen olevan.

Pätkätyölain ongelmat eivät rajoitu määräaikaisuuksien ketjuttamiseen vaan kyse on yleisesti työntekijöiden asemaa heikentävästä esityksestä, jolle ei ole asianmukaisia perusteita.

– Pätkätyölain ei ole arvioitu lisäävän työllisyyttä vaan se ainoastaan muuttaa tulonjakoa työntekijöiden tappioksi ja omistajien eduksi, kun työntekijöiden neuvotteluasema ja sitä kautta tulotaso heikkenee. Oikeistohallituksen politiikka kasvattaa ainoastaan eriarvoisuutta, eikä työllisyyttä, Koskela sanoo.

11

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Miksi Orponja Purra lakkauttivat ensi töikseen selvitysten ja seuraamusten arviointiosaston?

    • Anonyymi00002

      Työllistymisen edistäminen on hallituksen tärkein tavoite, hallitus on paneutunut asiaan huolella, ja saanutkin jo paljon aikaan tässä hallitukselle tärkeässä asiassa, vielä kuitenkin on jatkossa luettava vielä huolella mitä hyvään hallitusohjelmaan on huolella kirjoitettu.

      • Anonyymi00003

        Ja mikä on tulos - haluatko kertoa meille? Hallutuksella on kehityskeskustelun paikka.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Ja mikä on tulos - haluatko kertoa meille? Hallutuksella on kehityskeskustelun paikka.

        On aina yhtä noloa kun sinä ap peukutat omia viestejäsi. Varsinkin viestien kohdalla joissa sinä v..ttuilet viesteille jotka olet kirjoittanut itse. 😂 😂


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        On aina yhtä noloa kun sinä ap peukutat omia viestejäsi. Varsinkin viestien kohdalla joissa sinä v..ttuilet viesteille jotka olet kirjoittanut itse. 😂 😂

        Tuliko viesti väärään keskusteluun. Mitä viestiä tai mielipidettä on peukutettu tässä keskustelussa.


    • Anonyymi00004

      ja samaan aikaan kuinka suuri osa kasasta on köyhtynyt ja ketkä ovat rikastuneet?

      • Anonyymi00005

        EVAn tilastoja odotellessa ehtii rakentamaan talon jos toisenkin.


    • Anonyymi00006

      Nehån tekkee uuden määräaikasen sopimuksen uuden kanssa. Homma jatkuu!
      Täähän oli yleistä tukilwisten kanssakin!

    • Anonyymi00009

      Työpaikoille pitäisi saada työntekijä-äänestys johtajien erottamiseksi.

    • Anonyymi00010

      Määräajat yhdessä rajojen kanssa saa elämän tuntumaan tosi jännittävältä. Niin nyt käyvät yhteen nämä kaksi jännitys ja onnellisuus. Sen näkee naamasta.

    • Anonyymi00011

      uliuliuliuliuliuliuli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      138
      2091
    2. 121
      1445
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      333
      1223
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1180
    5. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1151
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      64
      1150
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1129
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1089
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      957
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      98
      955
    Aihe