Purra ei ymmärrä kokonaiskuvaa. Ruotsissa oli pakko poistaa perheyhtiöiltä perintö vero. Syyhän oli se että niistä varsin moni aikoi lopettaa toiminnan perintö veron takia. Seurauksena olisi ollut tuhansia työttömiä. Suomessa ei ilmeisesti ole vielä tarpeeksi työttömiä. Siis mihin tämä "anteeksi vain" ääliömäinen asenne että kyllä me tämä osataan oikein perustuu. Silti hallitus hallituksen jälkeen lyö päänsä seinään vähän väliä. Suomessa huippu ekonomisteja mutta ovat ilmeisesti menneet Ruotsiin.
Hyvä Purra, työttömyysluvut nousuun. Ehdotan valtioliitosta Norjan kanssa, pääsemme eroon arkadian mäen tolloista.
Perheyhtiöt
5
274
Vastaukset 5
- Anonyymi00001
Joo se on tämä perheyhtiöden elämäntyön verotus aivan järjetön ....ikeakin Ruotsissa on aika monimutkaisesti järjestänyt säätiöiden ja monen yhtiö rypästen kautta vaikeuttanut silti on veroa maksettu.
- Anonyymi00002
Verottaja hyväksyy 75% aliarvostetun kaupan sukupolvenvaihdoksen yhteydessä.
Kun nuorempi polvi ostaa vanhemmilta yrityksen tuolla alihinnalla niin vanhemmat voi sitten tietyillä kikkailuilla siirtää rahaa takaisin lapsille.
Ja tiedoksi, niitä osakkeita voi alkaa jakamaan lahjana jo heti syntymän jälkeen.
Tuolla tavalla toimien ei sitten tarvitse osat kuin ne loput firman osakkeet.
Keinoja on ja niitä käytetään. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Verottaja hyväksyy 75% aliarvostetun kaupan sukupolvenvaihdoksen yhteydessä.
Kun nuorempi polvi ostaa vanhemmilta yrityksen tuolla alihinnalla niin vanhemmat voi sitten tietyillä kikkailuilla siirtää rahaa takaisin lapsille.
Ja tiedoksi, niitä osakkeita voi alkaa jakamaan lahjana jo heti syntymän jälkeen.
Tuolla tavalla toimien ei sitten tarvitse osat kuin ne loput firman osakkeet.
Keinoja on ja niitä käytetään.Totta, sukupolvenvaihdoksen verotus on sangen lievää ja keinoja rahan puljaamiseksi firman ja omistajien välillä on. Lisäksi hyvissä varoissa olevan listaamattoman Oy:n omistajat voivat nostaa hyvin lievästi verotettuja osinkoja.
Tulee vaikutelma siitä, että perintöverotuksen poistamista vaativat järjestöt pommittavat jatkuvasti päättäjiä ja olettavat vastarinnan murtuvan jossain vaiheessa. Faktoilla ei ole väliä, esitellään vain verotuksen kauheutta ja verottomuuden autuutta.
- Anonyymi00004
Jep. Joku 6-8miljoonaa on helppo puljata. Nostaa automaatilta 10 000€/pv ja työntää kottikärry kerrallaan lapselle. Hän voi sitten laittaa talletusottoon tai tankata käteisellä. Helpompi myydä se pieneen ylihintaan Ruotsalaisille ja maksaa ihan rahasta se vero rahalla ja katsoa kun työpaikat katoaa.
- Anonyymi00006
Jos minulla olisi 6-8 miljoonaa niin ne rahat ei olisi suomessa vaan ne lähtisi aika nopeaa jonnekkin ulkomaille.
Siellä kun niitä siirrellään tapeeksi kauan niin jossakin ketjun vaiheessa tilihaltijan nimi muuttuu ja raha jatkaa matkaa lapsieni nimissä.
Maailmalta löytyy varmasti tuollaiseen tarkoitukseen erikoistuneita yrityksiä.
Minäkin maksoin aikoinaan erään ruotsalaisen yrityksen laskun, se raha siirtyi fyysisesti ruotsiin josta se siirtyi erään kaverin taskuun ja ruotsin lautalla suomeen ja lopulta minun haltuun ruskeassa kirjekuoressa.
Kyse ie ollut miljoonista vaan markka aikana kymppitonnista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 54970
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan69771Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli65755- 61731
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.47654- 62633
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk7606Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33603- 78486
- 37480