Nouseekohan eläkkeet 2027?

Anonyymi-ap

Maailmantilanne horjuu. Hinnat nousevat. Kuinkahan käy ensi vuoden eläkeindeksin? Osaatko lukea ennustusmerkkejä?

31

929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mikäli nykyiset eläkeindeksin laskentasäännöt ja määräytyminen säilyy, niin inflaation vaikutus on 80% ja ansiotaso kehitys on 20%.
      Jos inflaatio on syksyn vertailuajankohtana merkittävä, niin nostaahan se eläkeläisten indeksiä. Ja jos ansiotasokin vielä nousee, niin sekin tuo vielä vähän lisää.

      Maksussa oleviin eläkkeisiin on julkisuudessa esitetty monelta taholta leikkauksia ja kun tiedetään, että se on käytännössä mahdollista vain puuttumalla indeksikorotuksiin ja verotukseen, niin saas nähdä. Nyt on kuitenkin ensi vuonna eduskuntavaalit.

      • Anonyymi00029

        Johan eläketulovähennystä pienennettiin, eli nostettiin verotusta. Lisäksi tehtiin uusi indeksileikkuri Lipposen leikkurin lisäksi.
        Se 0,89% korotus viimeksi olikin niiiin huima, ettei ihan riittänyt hintojen nousuun. Silti työläiset haukkui ahneeksi.


    • Anonyymi00002

      Syksyllä on budjettiriihi. Onkohan silti vielä ensi vuosi turvassa ilman mahdollisia indeksijäädytyksiä?

      • Anonyymi00023

        Vuoden 2027 alussa Lipposen Paavo haluaa lahjoittaa mukavan korotuksen kullekkin eläkkeen saajalle taitetun-indeksin muodossa. 😁💰🇫🇮


    • Anonyymi00003

      USU: Kaikkoselta yllättävä ehdotus eläkkeistä
      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011892017.html

      Aika huonosti kepun Antti Kaikkonen tietää tai tuntee eläkkeiden verotuksesta.
      Ensinnäkin eläkkeitä ei maksa valtio.
      Toiseksi jos eläkkeitä pinennetään valtio saa vähemmän verotuloja.
      Eläkeleikkuri ei ole valtiontalouden pelastaja vaan hunontaja.
      Kyllä nämä asiat pitäisi osata kepuli puheenjohtajan.

      • Anonyymi00006

        Niin, nykyiset työntekijät maksaa pääosin nykyisten eläkeläisten eläkkeet, koska eläkerahasto ja alkuperäinen laskenta perustui ikuiseen kasvuun, jota ei ole. Eli nykyiset eläkeläiset saavat pääosin perusteetonta eläkettä ja varsinkin korkeiden eläkkeiden verotusta olisi ihan perusteellista korottaa.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Niin, nykyiset työntekijät maksaa pääosin nykyisten eläkeläisten eläkkeet, koska eläkerahasto ja alkuperäinen laskenta perustui ikuiseen kasvuun, jota ei ole. Eli nykyiset eläkeläiset saavat pääosin perusteetonta eläkettä ja varsinkin korkeiden eläkkeiden verotusta olisi ihan perusteellista korottaa.

        Työeläkejärjestelmä on vakuutus ja toimii kuten kaikki vakuutukset toimivat.

        Nykyisten eläkeläisten aikaan ansioistaan maksamat työeläkevakuutusmaksut on maksettu kuten vakuutusmaksut maksetaan ja sillä saa luvatun vakuutusturvan. Ei vakuutusmaksun maksaja ole voinut valita vakuutusmaksun suuruutta. Paitsi yrittäjävakuutuksissa.
        Mitenkään ei siten voi sanoa, että nykyiset eläkeläiset saavat perusteetonta eläkettä. Ei kukaan varmaan väitä sitäkään perusteettomaksi tuloksi, kun autonsa ja vielä vastapuolen autonkin romuttuneen kolaroija saa vakuutuksistaan korvaukset. Itse asiassa hyvin harva kolaroija on maksanut vakuutusmaksujen riittävästi tuon korvauksen määrän verran. Ei, vaan muut vakuutetut maksavat….

        Verotus on ihan toinen asia eikä eläkevakuutuksesta ole mitään tekemistä sen kanssa. Jo nyt eläkkeistä maksetaan vastaavaa palkkaa suurempaa veroa ja noin 50.000€/v saavat maksavat vielä nk raippaveroa eli korotetun veroprosentin mukaista veroa.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Niin, nykyiset työntekijät maksaa pääosin nykyisten eläkeläisten eläkkeet, koska eläkerahasto ja alkuperäinen laskenta perustui ikuiseen kasvuun, jota ei ole. Eli nykyiset eläkeläiset saavat pääosin perusteetonta eläkettä ja varsinkin korkeiden eläkkeiden verotusta olisi ihan perusteellista korottaa.

        Korkeissa eläkkeissä on jo raippavero.


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Niin, nykyiset työntekijät maksaa pääosin nykyisten eläkeläisten eläkkeet, koska eläkerahasto ja alkuperäinen laskenta perustui ikuiseen kasvuun, jota ei ole. Eli nykyiset eläkeläiset saavat pääosin perusteetonta eläkettä ja varsinkin korkeiden eläkkeiden verotusta olisi ihan perusteellista korottaa.

        Sun maksama eläkemaksu vähennetään verotuksessa. Kumpaa maksat mielummin eläkemaksua, vai veroa?
        Et sinä itse saisi senttiäkään enempää.


    • Anonyymi00004

      Eläkkeiden verotus on korkeaa, kunpa olisi samaa kuin palkkojen aikana, jos eroaa seurakunnasta saa siitä pikkusen lisää.
      Ensi vuoden eduskuntavaaleissa pitäisi olla eläkeläisten nohevana asialla eikä vain katsoa hiljaa sivusta. Meitä pitäisi puolustaa, muuten viedään

      Eläkekatto sen sijaan, tarviiko jotkut yli 4 000 euron eläkkeltä, jokin raja saisi tulla!

      • Anonyymi00005

        Eläkekatto on mahdoton ajatuksenakin, jos sillä tarkoitetaan sitä, ettei kenellekään saisi tulla enempää eläkettä kuin jonkun katon verran, esim 4000€/kk. Ei vapaissa länsimaissa ole mahdollista estää ihmisiä säästää tavalla tai toisella itselleen niin suurta eläkettä kuin nämä itse haluavat ja mihin itse kullakin on mahdollisuuksia.

        Nyt Suomessa ei palkansaajien työeläkevakuutusjärjestelmässä ole eläkekattoa (ei muuten työeläkevakuutusmaksukattoakaan). Jos sellainen tulisi, niin suurituloiset siirtäisivät rahansa pois työeläkevakuutusjärjestelmästä jonnekin muualle. Näinhän toimitaan kaikkialla missä on eläkekatto lakisääteisissä työeläkkeissä.
        Hyvä muistaa, että Suomessa on eläkeläisten tuloerot kohtuulliset verrattuna mihin tahansa vastaavanlaisiin yhteiskuntiin juuri siksi, että lakisääteinen työeläke koskee kaikkia ansiotuloista riippumatta.

        Nykyisin yrittäjäeläkkeissä (yel) on eläkekatto ja yel -järjestelmää joutuu valtio tukemaan verorahoilla useita satoja miljoonia vuosittain.


    • Anonyymi00007

      Koskela Kaikkosen lausunnosta: ”Naulan kantaan”
      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011894766.html

      Onko tosi että meillä on noin helvetti tyhmiä edustajia puhumassa ja tekemässä lakeja, päätöksiä jne.meidän puolusta.
      MITÄ säästöjä Koskela ja Kaikkonen saisi eläkkeitä leikkaamalla......niin no eläkeyhtiöt saisivat tai niille jäisi enemmän sijoitettavaa KOSKA HE PIDÄTTÄVÄT PALKKATULOSTA ELÄKKEEMME JA MAKSAVAT SIITÄ ELÄKKEEMME KUN JÄÄMME.
      VOI HEVETTI KUN IHAN YKSINKERTAINEN ASIA EI MENE NOIDEN PÄÄHÄN...... TUOSTAKIN TOIMESTA VAIN VALTIO KÄRSISI KOSKA ELÄKKEISTÄ OTETAAN RUTKASTI VEROJA KUN NOSTAT SITÄ.

      ONKO NOIN TYHMIÄ PÄÄTTÄJIÄ PAKKO PITÄÄ MEIDÄN ETUJA VALVOMASSA?

    • Anonyymi00008

      Kyllä täytyy tulla pieni korotus eläkkeisiin.
      Tai sitten niin, ettei palkkojakaan koroteta.
      Eik sosiaalitukia.

      • Anonyymi00010

        Eläkeläisen saaman vuosittaisen indeksikorotuksen tarkoitus on pitää maksettavan eläkkeen ostovoima eläkkeen myöntämishetken tasoisena. Nk taitettu indeksi toimii sen osalta oikein hyvin.


      • Anonyymi00017

        Tällähetkellä työeläkeindeksi ennuste vuodelle 2027 on 1,6%. Oma arvio kuluvan vuoden kolmannen kvartaalin indeksin keskiarvo tulee olemaan 2,6-4,5%.


    • Anonyymi00011

      Kyllä nousee kun bensan hintakin nousee!

    • Anonyymi00012

      Eläkejohtajalta tiukka viesti työeläkkeiden leikkaamisesta
      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011898229.html

      Ilmeisesti kommunisti Koskelalle ja kepuli Kaikkoselle tieto on aivan uusi kun tyhmiä ovat. Tavallinen pulliainenkin tuon tajuaa. Jos 2500 € eläkkeestä menee jo 25 % veroihin niin 15000 - 20 000 € verot 40 - 50 %..... Kuka sitten verot maksaisi ja huonompi tuloisten hyvinvoinnin.....varmaakin maanviljelijät ja työläiset.

    • Anonyymi00013

      Toivottavasti eläkkeitä hinataan ylös oikein kunnolla. Juuri sanottiin telkassa, että hyvät korotukset ovat tulossa palkkoihin.

    • Anonyymi00014

      Hallitus haluaa leikata eläkkeitä, jotta eläkekassojen varoja riittää enemmän valtion menoihin konfistoitavaksi.

      • Anonyymi00015

        Eläkevakuutusyhtiöiden, eläkekassojen ja eläkesäätiöiden laillisesti keräämiä työntekijöiden varoja, eivät ole valtion varoja, joten valtio ei niitä voi konfiskoida eikä muutenkaan ottaa käyttöönsä yhtään sen helpommin kuin muitakaan yksityisten omaisuuksia. Eli käytännössä muuttamalla tai poistamalla perustuslain omaisuuden suoja -pykälä.


    • Anonyymi00016

      Kyllä nousee,,noin 50prossaa.Näin minä vaalilupauksen teen

    • Anonyymi00018

      Vappu tulossa, satasia taas jaellaan…

    • Anonyymi00019

      Ei nouse, mutta verotusta kiristetään.

      • Anonyymi00024

        Työeläkkeiden ulosmaksusta ei päätä politiikot ja jos päättää ylittävät valtuutensa ,sillä varat ovat palkansaajien ei valtion varoja . Toki mielellään nämä ryöstöpolitiikkaa harjoittavat koplaisivat nuo varat . Varat on palkansaajien ja heidän eläkepäivien turvaksi ei valtion talouden takaamiseen .Niinpä eläkkeiden tasosta huolehtiminen varoista keskusteltaessa ja myös niiden käytössä keskiössä ,sekä ensisijaisessa asemassa. Varoja on ja niitä on paljon. ,joten kyse ei ole niiden riittävyydestä ,sillä vaikka niitä ei sijoitettaisi olisi noilla varoilla ylläpidettävissä kaikki Suomen menot minimisään puoli vuosikymmentä. Koska niin on varat myös houkuttelevat poliittista sektoria ,valtion talouden ollessa huonossa hapessa, kuten myös niitä jotka eivät ole eläkkeitään hoitaneet yhtä hyvin, kuten yrittäjät. Toisten pussille tultaisiin mielellään ja tuo on ysi syy miksi palkansaajien varallisuuden hallintaan on niin kova halu puuttua että halutaan jopa eytää heidän eläköitymistään kuten tämä hallitus on tehnyt eläke ikää asiattomasti nostaen vastoin tosi olojen tarpeita jossa eläköitymis paine on noussut työttömyyden ja kasvavien toimeentulo vaikeuksien kautta.

        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/99e0406e-b042-45a7-a475-881884c054d3


    • Anonyymi00020

      Tavoite on että 12 % nousua olis tulossa jälkeen jääneisyyttä korjataan hintojen nousu bensiini jne..

    • Anonyymi00022

      Veikkaan, että 1,8 %. Vain.

    • Anonyymi00025

      Norjassa työntekijä maksaa eläkemaksua osana kansanvakuutusmaksua (trygdeavgift), joka on yleensä 7,8 % palkasta kun taas Suomessa on 25% väärin veloitettu

      • Anonyymi00027

        Eihän Suomessakaan kansaneläkevakuutusmaksu ole kuin 1.1%. Se sisältää myös muita kuin kansaneläkkeeseen kuuluvat kustannukset.


      • Anonyymi00028

        Tuon lisäksi on Norjassa vielä työeläkevakuutusmaksua vastaava pakollinen maksu, joka vaihtelee eri aloilla ja alueilla, vähintään 16.1%.

        Kun lasketaan nuo pakolliset maksut yhteen, niin tuleehan siitä jo vähintään 23.9%. Eli liikutaan suunilleen samoissa prosenteissa.


    • Anonyymi00026
    • Anonyymi00030

      Kelahelvetti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      47
      2445
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      44
      1715
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1463
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1432
    5. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      32
      1181
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      135
      1135
    7. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1092
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      926
    9. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      243
      924
    10. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      17
      863
    Aihe