KOVIA LEIKKAUKSIA TULOSSA

Anonyymi-ap

Eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat helmikuussa velkajarrusta. Sen mukaan Suomen julkista taloutta on sopeutettava seuraavalla vaalikaudella 8 miljardin euron edestä. Sopeutus koostuu säästöistä, veronkorotuksista sekä erilaisista työllisyyttä ja talouskasvua edistävistä rakenteellisista uudistuksista.

VM n toive on, että media toimisi siten, että ainakin kaikki ne puolueet, jotka ovat velkajarruun sitoutuneet, kertovat oman vaihtoehtonsa selvästi ennen vaaleja.

– Se on nimenomaan toimittajista ja teistä kiinni, miten puolueet pakotetaan taipumaan.

Keskustelu on tällä hetkellä sitä tasoa, että oppositiosta voi heitellä lähes mitä tahansa

Sopeutuksen määrittämä ”uusi aika” koskee koko yhteiskuntaa. Hän pohti, miten yhteiskunnan eri toimijat, kuten moninainen joukko erilaisia etu- ja kansalaisjärjestöjä saadaan asettumaan uuteen aikaan ja julkisen talouden tilanteen vaatimiin sopeutustoimiin.

VM: Ymmärrys sopeutuksen tarpeesta puutteellista
Ei ole havaittu minkäänlaista muutosta ymmärryksen muutosta viime vaalien tilanteeseen verrattuna siinä, että tilanne on ensi vaalikaudella tältä (sopeutuksen) osalta entistäkin hankalampi.

– On ihan yhden käden sormilla laskettavissa ne toimijat, jotka ovat itselleni käyneet kertomassa ja esittäneet, että tässä olisi tällainen lista, josta voisi säästää ja että tässä olisi tällainen toimintatapa, jota voisi muuttaa ja päästä eteenpäin.

Kymmenen miljardin sopeutus on valtava summa.

– Se tarkoittaa jokaiselle sektorille venymistä ja voimakasta priorisoimista ja niin edelleen, mutta samaan aikaan se tarkoittaa myös sitä, että jonkinlaisen yhteiskunnallisen mentaliteetin pitää muuttua siihen uuteen ymmärrykseen. Tällä kaudella sellaisesta ei ole ollut pientä näkymääkään.

5

152

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Yhteiskunnalta palkkaa saavien kohdalla on tehtävä reduktio 12- 15 %.

    • Anonyymi00002

      Mutta politiikoilta ja varakkaimmilta ei leikata on periaatteemme.

    • Anonyymi00003

      Vasemmisto kusettaa. Heidän on pakko sitoutua velkajarruun koska EU sen vaatii. Vasemmistoliitto haluaa että Suomen päätökset tulee tulevaisuudessa euroopasta ja silloin kyllä leikataan ja rankasti.

    • Anonyymi00004

      Vittuuks sit ollaan enään eeuun orjia?

    • Anonyymi00005

      purra on seuraava pääministeri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      905
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      99
      877
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      776
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      730
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      65
      602
    6. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      74
      597
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      594
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      559
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    Aihe