Tällaista asiaa tuli uutisiin asti. Alkoi kiinnostaa. 45 - 65 vuotiaat olivat 2025 ostaneet laihdustuslääkettä huomattavasti enemmän kuin edellisenä vuonna.
Avasin ketjun salaliittoteoriaan. https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322430/suomessa-on-euroopan-lihavimmat-ihmiset--miten-se-on-saatu-aikaan
ketjussa on pari hyvää linkkiä, joissa asiaa tarkastellaan maailman laajuisesti tai ainakin laajemmin
salaliittoteoria on ihan oikea paikka ketjulle
Avasin ketjun salaliittoteoriaan. https://keskustelu.suomi24.fi/t/19322430/suomessa-on-euroopan-lihavimmat-ihmiset--miten-se-on-saatu-aikaan
ketjussa on pari hyvää linkkiä, joissa asiaa tarkastellaan maailman laajuisesti tai ainakin laajemmin
salaliittoteoria on ihan oikea paikka ketjulle
Vastaukset 32
Vanhimmat
Juu ja sitä Diabeteslääkettä😂, mutta voi onettomia eivät tiedä, ettei sitä voi lopettaa lainkaan, kun on aloittanut.
Sekä minkänäköiseksi menevät kun joutuvat käyttämään elämänsä loppuun😬 asti.
Joten kannattaa miettiä millä alkaa laihduttamaan, kun vaihtoehtoja löytyy.
Tässä ehkä on ollut kyse tavanomaisesta lääkäreiden ja lääketehtaan yhteistyöstä. Lääkärit ovat sujuvan helposti antaneet reseptin, vaikka puhelimessa. Ehkä entiseen tyyliin saanet lääketehtaalta bonuksia. Joku taho on digimaailmassa tuonut 45 -65 vuotiaiden näkyville tietoa siitä, että liikalihavuus voi lyhentää elämää ja painon pudotusehkä pidentää. - Että tilaisuus on ollut tarjolla tehdä rahnaa.
Mutta lukekaa koko ketju ja klikatkaa linkit auki.
Ennoo läski
Laihduttaa voi ilman lääkkeitäkin. Jos joku on niin lapsi ettei pysty tai osaa olla kalorivajeessa muutamaa kuukautta niin miksi yhteiskunnan pitäisi auttaa?
No, minä autan ymmärtämään isompaa kokonaisuutta.
googlaa: MITKÄ AINEET LISÄÄ RUOKAHALUA
Juttelin tekoälyn kanssa. Antoi tietoa otsikoittain. Nyt jos haluat samat tiedot, täytyy kai ilmoittaa otsikko.
1.ELIMISTÖN OMAT AINEET
2.RUOKAHALUA LISÄÄVÄT LÄÄKEAINEET
3. RUOKA-AINEET JA VINKIT
4. RUOKAHALUA KEINOTEKOISESTI LISÄÄVÄT TEKIJÄT
5.RUOKA-AINEET, JOTKA LISÄÄVÄT LIHOMISTA
6.MIKSI NÄITÄ SYÖDÄÄN LIIKAA
TÄHÄN VAROITUKSEN SANA, LAPSILLEKIN.
KESKEISIMMÄT LIHOTTAVAT RUOKA-AINERYHMÄT, otsikkoluettelo. Voit katsoa googlaamalla tekoälystä selostukset jokaisen otsikon kohdalla.
1. SOKERIPITOISET JUOMAT
2.HÖTTÖHIILIHYDRAATIT
3.ULTRAPISOIDUT ELINTARVIKKEET
4. PIILORASVA JA TRANSRASVA
5.ALKOHOLI
MIKSI TIETYT RUOAT LIHOTTAVAT ENEMMÄN
Monet lihottavat ruoat ovat ns. HYPERPALATABLAISIA eli erittäin maistuvia . Ne aktivoivat
aivojen palkitsemisjärjestelmää tavalla, joka saa syömään enemmän kuin elimistö tarvitsisi. Lisäksi kuidun ja proteiinin puute näissä tuotteissa tarkoittaa, että nälkä palaa pian
Ultrapisoidut ja hyperpalatablaiset ovat minulle outoja. Voitko tarkentaa mitä nuo ovat?
tuollahan mainitaan, että se hyper--- tarkoittaa erittäin maistuvaa siis maukasta
jaa, ne ultrapisoidut, olisivatko ultaprosessoituja
Hei, minulla on paljon kokemusta, sellaista työssä ja työn ohella tullutta. On tutkijakoulutuskin, vaikka varsinaista tutkijan työtä en ole tehnyt. Olen ollut älykkyydeltäni Mensan alarajan reilusti ylittänyt. Olen ollut huumorintajuinen. Siis menneessä aikamuodossa kaikki. Sen kokemuksen takia tartuin tähän vaaralliseen aiheeseen (huom.otsikko) - Kun aloin kirjoittaa varsinaista ketjua, minut keskeytettiin fyysisesti vaarallisella hyökkäyksellä, vaikka käytinkin tekoälyn tuotoksia. Sinä vissiin tienaat taskurahoja ääliötrollina. - Olen alussa antanut linkin salaliittoteiriassa olevaan ketjuun. Siellä on useita kirjoittajia.
mutta täytyy olla varuillaan mahdollisen disinformaation ja trollien takia
HyperPalaTablaiset= Maistuvat herkkupalat tabletilta
Ja yli-lihavuutta maailmallakin. Linkki:
https://brilliantmaps.com/obesity-rates-USA-v-europe
klikkaa linkkiä. Sieltä tulee näkyviin ensin aika pienet kartat. Niihin on merkitty liikalihavuuden aste vasemmalla USA ja oikealla Eurooppa. Kun kelaat alaspäin, siellä on isommat kartat.
Tämän jälkeen pitkä luettelo ylipainosta eri USA:n osavaltioissa ja sitten myös Euroopassa.
Nopeasti katseltu, mutta avartaa mieltä tajuamaan ongelman yleisyyden. Ja että prosenttiluku vaihtelee.
Ai kiva kuulla että muuallakin on paljon lihavia. Oon luullut että Suomessa vaan on kun ollaan niin vauraita. Hitsin paljon lihavia on amerikoissa. Täälläkin on samat noi ravintolat.
ääliätrolli taas yläpuolella. annan oikein kunnon linkin. https://pmc.ncbi.nim-gov/articles/PMC96115781
virhe tietenkin. jos seuraava yritys ei onnistu, käy siellä salaliittoteoriassa.
https://pmc.ncbi.nim.gov/articles/PMC9611578/
juu, ei toimi
VIELÄ KERRAN
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC96115781/
vielä kerran
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC96115781/
ei toimi minua estetään
Minkähän takiaobesiteetti eli liikalihavuus noin rarkkaan tilastoidaan ympärimaailmaa
täällä voit käväistä
https://fi.wikipedia.org/wiki/ultraprosessoitu_ruoka
Ääliätrollin linkki varokaa
Saammeko kohta Wikipedian jälkeen taas vaihteeksi lakikirjaa ettei käy tylsäksi vai kopioitko jonkun mukavan klikkiotsikon maksumuurilla?
En tiedä, keneltä kysyt. Olen 80 vee, finaaliin rääkätty joukkovainon kohde. Olen aikaisemmin kirjoittanut paljon. Nykyään en enää jaksaisikaan, mutta ei annetakaan. Ainoa tapa yrittää tuoda asiaa esiin, oli antaa linkkejä ja mainita, mitä mediasta olin lukenut asiasta.
Kun kirjoitin salaliittoteoriaan ketjua"Suomessa Euroopan-----" yritin selviytyä käyttämällä tekoälyn määritelmiä ja selityksiä. Ketjuun tuli trolleja hillumaan. - minulta estettiin kirjoittaminen kohdistamalla tien toiselta puolelta rankkaa e-häirintää. Ja häirintää oli vielä seuraavina päivinä.
AVASIN KETJUNTÄÄLLÄ PELKÄSTÄÄN LEVITTÄÄKSENI TIETOA LAIHDUTUSLÄÄKKEISTÄ SILTÄ OSIN, ETTÄ NIITÄ PITÄÄ SYÖDÄ LOPPUELÄMÄ. Mutta hämäyksen vuoksi annoin hakusanoja, lauseita laajemminkin aiheeseen.
Eihän teidän käsittääkseni TARVITSE lukea someketjuja.
Älkää uskoko tätä vanhaa höppänää. Ei laihdutuslääkkeitä tarvi syödä koko ikäänsä. Toivottavasti siltä estetään pääsy internettiin kokonaan, kun menee turhaan vaan vanha pää vielä enemmän sekaisin kun on jo.
Noitten laihdutuslääkkeitten patentit alkaa kohta raukeamaan ja silloin niitä tulvii markkinoille, hinnat laskevat ja tämä muutaman vuosikymmenen aikana kehittynyt lihavuusepidemia on muisto vain.
Ilmeisesti ketodieetti ei sitten toiminutkaan. Vai kyllästyikö läskit kananmuniin ja pekoniin ja sortuivat taas leipää syömään?
-49 syntynyt mies, 180 cm. Painoin 104 kg. Nyt lounaan (normaali) jälkeen syön vain rehoja, vähän raejuustoa seassa ja salaattikastiketta. Aamuisin puuroa ja kahvia, iltaisin kahvia. Nyt paino 76 kg. Tuossa annan olla.
"-49 syntynyt mies, 180 cm. Painoin 104 kg"
Ihme, melkein samat luvut. Itse kiinnitin huomiota mitä syön - lisää rehuja. Ja aloin kävellä. Aluksi tavoitteena 10 km / päivä.. Nyt paino 80 kg ja kävely menee jo nautintojen joukkoon. Olisi vsikeaa olla ilman päivittöistä lenkkiä.. Kävellessä näkee paljon, autoillessa ei paljon mitään.
Kirjoitit jo yöllä kertaalleen saman asian. Etkö muista?
Katos niin olikin. Ikä tekee tuota ettei muista ja yöllä luulee että on päivä.