Uhria voidaan epäillä rahanpesusta

Anonyymi-ap

Poliisi varoittaa rikollisten käyttämästä menetelmästä, joka voi saada täysin syyttömän uhrin vaikuttamaan rahanpesijältä. Epätavallista rahaliikennettä havaitessaan on syytä soittaa välittömästi omaan pankkiin ja tehdä rikosilmoitus.

Poliisi kertoo tiedotteessaan, että sen tietoverkkoavusteisten rikosten tutkintayksikön (TVA) tietoon on tullut tapauksia, joissa on hyödynnetty niin sanottua AITM-hyökkäystä (eng. adversary-in-the-middle). Sillä on tutkinnassa noin 30 törkeän petoksen sarja, jossa epäillään tämän hyökkäystavan käyttämistä.

Tällaisessa hyökkäyksessä rikollinen kiilaa uhrin ja aidon verkkopalvelun väliin anastaakseen pankkitunnuksia ja muita vahvoja tunnistautumistietoja. Hyökkäys voidaan toteuttaa esimerkiksi ohjaamalla uhri sähköpostin, tekstiviestin tai hakukonetuloksen kautta aidon näköiselle valesivulle.

– Kun uhri syöttää pankkitunnuksensa ja vahvistaa kirjautumisen esimerkiksi mobiilisovelluksella tai avainlukulistalla, rikollinen kaappaa kirjautumistiedot ja istuntotunnisteen reaaliaikaisesti, poliisi kertoo tiedotteessa.

Tämän jälkeen rikollinen voi kirjautua uhrin verkkopankkiin, tehdä tilisiirtoja, hakea pikavippiä tai käyttää tunnuksia muihin palveluihin. Jopa monivaiheinen tunnistautuminen voidaan kiertää, mikäli uhri itse hyväksyy kirjautumisen.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan hyökkäystyypin käyttö on yleistynyt myös Microsoft 365 -käyttäjätunnusten kalastelussa.

– Viimeaikaiset AITM-hyökkäykset ovat osoittaneet, että perinteinen monivaiheinen tunnistautuminen ei enää yksinään riitä estämään kehittyneitä tapoja murtaa käyttäjätunnukset, Kyberturvallisuuskeskuksen sivuilla kerrotaan.

https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/86ba3b8d-1825-48c6-a617-729990d640e9

Tarkkana kuin porkkana.

5

237

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus varoittaa kiinalaisyhtiö Ipidean toiminnasta.

      Viranomaisen mukaan laillisena palveluna itseään markkinoineen Ipidean on havaittu ottavan haltuun kotitalouksien verkkolaitteita valesovellusten kautta, minkä lisäksi sen kerrotaan levittävän haitallista koodia vpn-palveluiden tai ilmaisten pelien avulla.

      Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan tutkijat ovat löytäneet yli 3 000 Windows-tiedostoa ja 600 Android-sovellusta, jotka teeskentelivät olevansa esimerkiksi Onedrive Sync- tai Windows Update -päivityksiä, mutta todellisuudessa ne liittivät laitteen Ipidean verkostoon.

      Laitteiden kaappaamiseen on Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan käytetty ainakin Galleon VPN- ja Radish VPN -sovelluksia.

      Kuluttaja ei ole laitteensa saastumisesta välttämättä lainkaan tietoinen. Koodin avulla voidaan ohjata laitetta esimerkiksi välittämään verkkoliikennettä ja osallistumaan palvelunestohyökkäyksiin, joiden avulla haitataan verkkopalveluiden ja -sivustojen toimintaa.

      Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan haittakoodia on ollut piilotettuna vpn-sovellusten ja pelien lisäksi myös halpoihin Android TV -suoratoistolaitteisiin Badbox 2.0 -haittaohjelman tapaan.

      Jatkuu >> https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/629ecedd-9737-40a7-bd13-3e01f1548ea6

      • Anonyymi00002

        Lisäys:

        Kyberturvallisuuskeskuksen vinkit Ipidealta suojautumiseen

        - Hanki älylaitteet tunnetuilta valmistajilta.
        - Lataa sovelluksia vain luotetuista lähteistä.
        - Pidä turvaominaisuudet, kuten Google Play Protect, käytössä.
        - Päivitä laitteet säännöllisesti.
        - Vältä ilmaisia vpn-sovelluksia sekä ohjelmia, jotka lupaavat rahaa käyttämättömästä internet-kaistasta.


    • Anonyymi00003

      Saatat olla tietämättäsi Venäjän apuri – Suomessa on tuhansia tällaisia laitteita
      https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000011875752.html

      Täysin ulkopuoliset vihollistahot saattavat päästä kameroihin käsiksi. Koskee myös muutakin halvempaa ja huonosti suojattua netissä kiinni olevaa tekniikkaa/laitteita.

    • Anonyymi00004

      Joo uhrihan aina epäillään josko saatas vastuuseen. no onko se oikeusvaltion tyyli vai ihan jotakin muuta hämärää...

      • Anonyymi00005

        "Voidaan" ja "aina", ovat täysin eri asioita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      71
      1128
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1084
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      953
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      67
      933
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      880
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      129
      828
    7. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      820
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      785
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      751
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    11. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      683
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      671
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      632
    14. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      627
    15. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      621
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      620
    17. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      602
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      589
    Aihe