Erilaisten rasvojen ja muiden aineiden laittaminen kierteeseen haittaa kierteen toimintaa, jopa vioittaa kirteet.
Jouduin puhdistamaan myös vastapuolelta koska täynnä ( toisen auto )
https://i.ibb.co/fVxwbNWG/Kierteet-tervaa-rasvaa.jpg
https://i.ibb.co/Gm8Zxsv/Puhdistettu.jpg
Tervan ja rasvojen levittäjille
11
216
Vastaukset
- Anonyymi00001
Opettele ensi laittamaan toimivat linkit ja palaa sitten asiaan.
Kautta aikojen pyörän pultteihin tai muttereihin on laitettu rasvoja tai tervoja jne....
En ole koskaan kuullutkaan, että niillä ollaan saatu rikottua tai "tukittua" kierteet.- Anonyymi00002
Sinisellä kyllä lukitaan, ja punaisella kiinnitetään melkein pysyvästi.
Terva on hyvä aine paikkoihin, jotka tuostuvat herkästi jumiin. Rasva taas sinne, missä kiinni pysyminen perustuu pultin venymiseen. - Anonyymi00003
Ihan toimivat linkit noi on, sulla on jotain ongelmaa omassa laitteessa jos ei aukene.
- Anonyymi00004
Anonyymi00002 kirjoitti:
Sinisellä kyllä lukitaan, ja punaisella kiinnitetään melkein pysyvästi.
Terva on hyvä aine paikkoihin, jotka tuostuvat herkästi jumiin. Rasva taas sinne, missä kiinni pysyminen perustuu pultin venymiseen." Rasva taas sinne, missä kiinni pysyminen perustuu pultin venymiseen."
Eikö pulttiliitos perustu aina pultin venymiseen? - Anonyymi00006
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ihan toimivat linkit noi on, sulla on jotain ongelmaa omassa laitteessa jos ei aukene.
No nyt linkit toimii, eilen päivällä ei. Ilmeisesti päivitit kyseisen palvelun luvat?
- Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
No nyt linkit toimii, eilen päivällä ei. Ilmeisesti päivitit kyseisen palvelun luvat?
en päivättänyt, en ole noiden kuvien kanssa missään tekemisissä, en ole ketjun aloittaja
- Anonyymi00005
"Jouduin puhdistamaan myös vastapuolelta koska täynnä ( toisen auto )"
Kuvassa "puhdistettu", on edelleen kyllä pultin alapään kierteet piripinnassa "töhnää". Ehkä kierrepakalla pyöräytys olisi hoitanut homman paremmin. - Anonyymi00007
Jos pultti menee ilman isompaa voimaa kiinni, niin eihän silloin ole mitään ongelmaa.
Jos tuo näky vaivaa, niin hieman jotain liuotinta niskaa ja harjaa perään ja ainakin riittävästi sillä saa kurat pois kierteistä. Rasvalla on sellainen ominaisuus, että se väistyy puristuksessa ja vasta sitten voi tulla ongelmaa jos pultti menee umpireikään ja mämmi on kuivunut ja kivettynyt.
Itse olen sipaissut hyvin kevyesti jotain kuparirasvaa tai vastaavaa pyöränpultteihin ja välillä rätillä putsannut karstat pois, eikä koskaan ole pulttien kanssa ollut mitään ongelmaa. Hyvin aukeavat ja momentilla kiertäen kiinni ja kaikki aukeaa nätisti.- Anonyymi00009
"Itse olen sipaissut hyvin kevyesti jotain kuparirasvaa tai vastaavaa pyöränpultteihin ja välillä rätillä putsannut karstat pois, eikä koskaan ole pulttien kanssa ollut mitään ongelmaa. Hyvin aukeavat ja momentilla kiertäen kiinni ja kaikki aukeaa nätisti."
Kun sipaiset jotain niihin kierteisiin, annetut momentit ei enää päde vaan momenttia tulisi nostaa, jotta pultti jännittyy oikeaan voimaan.
Mutta käytännössä se toimii pyöränpulteissa mainitulla tavalla, kyllä sen huomaa jos pultti löystyy. Kannentiivisteen kanssa olisin kyllä tarkempi. - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
"Itse olen sipaissut hyvin kevyesti jotain kuparirasvaa tai vastaavaa pyöränpultteihin ja välillä rätillä putsannut karstat pois, eikä koskaan ole pulttien kanssa ollut mitään ongelmaa. Hyvin aukeavat ja momentilla kiertäen kiinni ja kaikki aukeaa nätisti."
Kun sipaiset jotain niihin kierteisiin, annetut momentit ei enää päde vaan momenttia tulisi nostaa, jotta pultti jännittyy oikeaan voimaan.
Mutta käytännössä se toimii pyöränpulteissa mainitulla tavalla, kyllä sen huomaa jos pultti löystyy. Kannentiivisteen kanssa olisin kyllä tarkempi.Höpö höpö, ei pyöränpultit ole vielä koskaan auenneet tai löystyneet, mutta eivät naukaise kuivuuttaan kun suolavesi ym. kosteus istuu kierteissä.
Kannenpultit ovat ihan oma lukunsa ja tarinansa.
- Anonyymi00011
renkaan putissa napaan kiertyy vain se pultin päästä päin ehkä noin puolen kierteen pituudesta, joten se mämmi siellä loppu kierteessä ei merkitse mitään. Peltivanteissa kiertyy pidemmälle, mutta eihän kai kenelläkään ole enää peltivanteita?
Nuo kuvien pultit näyttävät olevan todella vanhoja rupisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3153714Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322048Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.451664- 981656
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1041374- 1451215
- 821113
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1021113Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja100918Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.68836