Kryptovaluutan louhinta

Anonyymi-ap

Tämä kooste avaa uuden polven sijoitushuijauksen, joka yhdistää taitavasti aitoja kansainvälisiä ilmiöitä (Dubai, EU-pankkikortit) matemaattisesti mahdottomiin lupauksiin.
1. TEKNINEN MAHDOTTOMUUS: Louhinta ilman laitteita
Kryptovaluutan louhinta (Proof of Work) vaatii fyysistä laskentatehoa, kalliita erikoislaitteita (ASIC/GPU) ja valtavasti sähköä.
• Hälytysmerkki: Jos sijoittajalla ei ole hallussaan fyysistä laitetta (tai sarjanumeroa ja tarkkaa konesalin sijaintia), hän on ”pilvilouhinnan” varassa.
• Tuottovertailu: Aitoja, laillisia pilvilouhintapalveluita on maailmassa vain muutama (esim. Binance Pool). Niiden tuotto on tyypillisesti 5–15 % vuodessa.
• Luvut vs. Todellisuus: Muutaman tuhannen euron sijoituksella luvattu 100 € päivätuotto (n. 3000 €/kk) tarkoittaa yli 700 % vuosituottoa. Tämä on teknisesti mahdotonta. Mikään laite ei maksa itseään takaisin alle kuukaudessa – jos sellainen olisi, yritys ei myisi sitä ulkopuolisille.
Kulurakenne (Service & Electricity Fees)
• Aito palvelu: Käyttäjä maksaa päivittäisen ylläpito- ja sähkömaksun. Jos kryptovaluutan kurssi laskee liikaa, aito louhinta menee tappiolle ja koneet suljetaan.
• Huijaus: Lupaa tasaista ja korkeaa tuottoa (esim. 100 €/pv) riippumatta kurssista tai sähkön hinnasta. Tämä on teknisesti mahdotonta, sillä louhinta on aina riippuvaista markkinatilanteesta.
Sopimuskaudet ja laitekanta
• Aito palvelu: Myy tietyn määrän laskentatehoa (Hashrate) tietyksi ajaksi. Asiakas tietää tarkalleen, millä laitemallilla louhinta tapahtuu.
• Huijaus: Puhuu vain "sijoituspaketeista" tai "tasoista" (Level 1, Level 2), joilla saa tietyn määrän rahaa päivässä. Tämä on pyramidipelin, ei louhinnan, tunnusmerkki.

2. KULISSI: Dubai ja 0 % verotus
Huijarit käyttävät Dubain mainetta ”kryptoparatiisina” sumuverhona.
• Fakta: Dubaissa on 0 % tulovero yksityishenkilöille, mikä tekee tarinasta uskottavan.
• Harha: Verovapaus ei tee louhinnasta satoja kertoja tehokkaampaa. Huijauksessa Dubai toimii vain oikeudellisena suojana: sieltä on lähes mahdotonta saada rahoja takaisin oikeusteitse.
3. ANSA: Latvian pankkikortit kotiutusväylänä
Sijoittajia ohjeistetaan hankkimaan kryptoystävällisiä kortteja (esim. Latviaan rekisteröidyt palvelut tai Revolut).
• Toimintatapa: Huijaus sallii alussa pienet ”koenostot” kortille luottamuksen rakentamiseksi. Tämä saa sijoittajan uskomaan, että ”raha on todellista”.
• Exit-scam: Kun sijoittaja yrittää nostaa kertyneitä ”jättivoittoja”, palvelu vaatii keksittyjä aktivointimaksuja tai ennakkoveroja. Tämä on viimeinen rahastus ennen sivuston sulkeutumista.
4. PSYKOLOGIA: Tarkka sijoittaja ja häpeä
Huijaus iskee usein varakkaisiin ja tarkkoihin ihmisiin, jotka luottavat omiin sijoitustaitoihinsa.
• Suosittelu: Kun ystävä suosittelee ystävälle, kriittinen ajattelu hämärtyy.
• Häpeä: Kun epäilys herää, sijoittaja saattaa viivyttää nostoja, koska ei halua myöntää tehneensä virhettä
5. PANKKIEN VALVONTA (MiCAR 2026)
EU:n uudet kryptoasetukset (MiCAR) tarkoittavat, että pankit (myös Latviassa) valvovat rahavirtoja tiukasti.
• Uudet EU-asetukset (MiCAR) ovat tiukentuneet. Pankit jäädyttävät varoja, jos alkuperää, louhintasopimukset, konesalikuitit, ei voida todistaa.
o Jos tilille alkaa tulla 100 € päivässä ”louhinnasta” ilman konesalikuitteja tai laitetodisteita, tili jäädytetään rahanpesuepäilynä. Rahat voivat jäädä jumiin pankkijärjestelmään, vaikka kyseessä ei olisikaan huijaus.
Pienet, usein toistuvat nostot ovat paras tapa yrittää pelastaa se, mikä pelastettavissa on. Tässä on vielä muutama vinkki tähän "hiljaiseen kotiutukseen":
1. Älä mainitse "lopettamista": Jos huijarit saavat tietää, ettei uutta rahaa ole tulossa, he saattavat sulkea tilin heti. Kannattaa pitää yllä vaikutelmaa, että hän on tyytyväinen ja suunnittelee isompia sijoituksia myöhemmin.
2. Kotiutusten syy: Jos huijarit kysyvät, miksi hän nostaa rahaa, hän voi sanoa tarvitsevansa sitä "arkisiin menoihin" tai "auton huoltoon" – jotain pientä ja uskottavaa, mikä ei vaikuta koko sijoituksen tyhjentämiseltä.
3. Latvian kortin nopeus: Hänen kannattaa valita kortti, jonka saa käyttöön heti virtuaalisesti (esim. Revolut tai Bleap). Näin hän pääsee yrittämään ensimmäistä nostoa heti, eikä tarvitse odottaa postia viikkoa.
4. Toimintasuositus:
Ennen uusia sijoituksia on tehtävä ”Realiteettitesti”: Nosta koko alkupääoma latvialaiselle kortille. Jos se ei onnistu 48 tunnissa ilman lisämaksuja, kyseessä on rikollinen toiminta.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Markkinoilla on paljon valelaitteita ja "pilvilouhinta"-palveluita (Cloud Mining), jotka ovat usein pyramidihuijauksia. Älä koskaan sijoita palveluun, joka lupaa varmaa tuottoa ilman omaa laitteistoa.

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Jos palvelu sanoo: "Sinun on ensin talletettava 500 € aktivoidaksesi nostot" tai "Maksa 20 % vero etukäteen, jotta saat rahasi", kyseessä on 100 % huijaus.
        Oikeat palvelut ottavat kulunsa suoraan nostettavasta summasta.


      • Anonyymi00003
        UUSI
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Jos palvelu sanoo: "Sinun on ensin talletettava 500 € aktivoidaksesi nostot" tai "Maksa 20 % vero etukäteen, jotta saat rahasi", kyseessä on 100 % huijaus.
        Oikeat palvelut ottavat kulunsa suoraan nostettavasta summasta.

        Jos nosto onnistuu: kannattaa nostaa mahdollisimman paljon niin nopeasti kuin mahdollista, ennen kuin koko järjestelmä kaatuu.
        Jos nosto vaatii "lisämaksuja": Jos palvelu pyytää rahaa (verot, aktivointi, siirtomaksut) ennen kuin se antaa nostaa tuottoja, rahoja ei enää saa sieltä takaisin. Tällöin sinne ei saa laittaa senttiäkään lisää.


    • Anonyymi00004
      UUSI

      Näissä piireissä virtuaalirahaa liikkuu paljon ja sijoittajat ovat iloisia, mutta:
      Jos ei ole omaa kryptolompakkoa (kuten Trust Wallet, Coinbase tai Ledger), varat ovat tällä hetkellä täysin kyseisen palvelun hallinnassa. Käytännössä on vain "numeroita näytöllä", kunnes varat saa siirrettyä pois sieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      232
      4143
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      185
      3703
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      313
      2923
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      270
      2426
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2036
    6. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      72
      1916
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      46
      1832
    8. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      61
      1776
    9. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      61
      1567
    10. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      72
      1470
    Aihe