Yksinäisyydessä on vaikeaa

opetella, ylläpitää tai vahvistaa sosiaalisia taitoja, ne vaan rapistuu. Ei jaksa pyytää apua, ei haluu viettää juhlia, ei kutsua kotiinsa ketään, ei pysty keskustelee rakentavasti itsensä kanssa, ei omaa itsereflektioo peilinsä kanssa. Ei yksinkertaisesti pysty toimimaan toisten kanssa, käpertyy vaan omiin yksinäisyyksiinsä.

12

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Niin. Noin se on. Minä päätin korjata asiat mutta ei se paljoa auttanut. Yksin täällä pallolla ollaan ja vain itseesi voit luottaa. Tämän kun hyväksyy niin olo on lievästi parempi. Kyllä minä silti olen pettynyt ihmisyyteen.

    • Anonyymi00002

      Sitä saa mitä tilaa!

      • Anonyymi00003

        Miten joku voi vielä monenkymmenen vuoden jälkeen toistaa tuota typerää sanontaa, ja luulla olevansa syvällinen. Ja joku toinen vielä peukuttaa?

        Harvinaisen uunoa!


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Miten joku voi vielä monenkymmenen vuoden jälkeen toistaa tuota typerää sanontaa, ja luulla olevansa syvällinen. Ja joku toinen vielä peukuttaa?

        Harvinaisen uunoa!

        Totuudet ovat ikuisia!


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Miten joku voi vielä monenkymmenen vuoden jälkeen toistaa tuota typerää sanontaa, ja luulla olevansa syvällinen. Ja joku toinen vielä peukuttaa?

        Harvinaisen uunoa!

        Se on hienoa, että edelleen on olemassa myös uunoja juttuja.
        Jos ei muuten, niin ainakin jotkut pääsevät siitä huomauttelemaan.....


    • Anonyymi00004

      Miksi olet noin yksin? Oletko vankilan sellissä?

    • Anonyymi00006

      Yksin on parasta olla maailman onnellisin maa!

      ÄO on täällä aika alhainen noin keskimäärin

    • Yksinäisyydessä auttaa musiikki, saa peukuttaa =)

      • Anonyymi00007

        Musiikki auttaa!
        On muuten laulukurssikin netillä, vois opetella laulamaan kunnolla.
        Oon ruvennut opettelemaan saksan kieltä netin kautta.
        Ai miksi saksa? Siksi, kun enklanti on niin yleistä ja ranska on liian vaikeaa, venäjää ei viitti ja kiinakin on liian vaikeaa.

        On se mukava kun on nykyisin netti!


      • Anonyymi00007 kirjoitti:

        Musiikki auttaa!
        On muuten laulukurssikin netillä, vois opetella laulamaan kunnolla.
        Oon ruvennut opettelemaan saksan kieltä netin kautta.
        Ai miksi saksa? Siksi, kun enklanti on niin yleistä ja ranska on liian vaikeaa, venäjää ei viitti ja kiinakin on liian vaikeaa.

        On se mukava kun on nykyisin netti!

        Mä oon joskus kokeillut latinaa Duolingon kautta,
        siinä vaan opiskellaan englanninkautta.
        https://www.duolingo.com


    • Hei,

      Yksinäisyyttä voi yrittää lievittää myös virtuaalisesti. Virtuaalinenkin osallistuminen voi vahvistaa sosiaalisia taitoja.

      Voi osallistua esimerkiksi reaaliaikaisiin ryhmächatteihin, joita netistä löytyy. Laitan vinkiksi tähän Tukinetin ryhmächatit, joita on joka arkipäivä. Kaikki Tukinetin ryhmächatit ovat ohjattuja ja keskustelut niissä käydään anonyymisti nimimerkeillä. Käynnissä olevat ja seuraavaksi tulevat ryhmächatit näkyvät Tukinetin etusivulta. https://tukinet.fi/

      Erityismainintana Maaseudun tukihenkilöverkon järjestämät Apua, mikä ihmissuhde! ryhmächattejä, joissa on teemana juuri yksinäisyys. https://tukinet.fi/fi/palvelut/apua-mika-ihmissuhde

      Tukinetissä on myös useita keskusteluryhmiä, joista yksinäisyydestä voi keskustella. Esim. Aikuisen elämää on yksi sellainen. https://tukinet.fi/fi/palvelut/aikuisen-elamaa

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Kiitos Viestistäsi 🌹


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe